muscatura de caine - trebuie neaparat facut vaccinul antirabic sau ajunge antitetanosul?

09-07-2011
mianamaus
Nu este medic/terapeut
mianamaus
dupa o muscatura de caine, daca este vorba de un caine vaccinat trebuie neaparat facut vaccinul antirabic sau ajunge antitetanosul? va multumesc
6 comentarii
0
09-07-2011, ora 23:49
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Daca cainele este vaccinat, are stapan, nu este necesar vaccinul. Personal am fost muscata de un caine la un cabinet medical cand imi vaccinam propriul caine.Bietul caine, nervos, probabil in urma tratamentul ui pe care-l urma ( era un Cocker) m-a nuscat de incheietura mainii. Dureros intradevar, m-au desifectat si-au cerut scuze si gata. Au trecut cinci ani de atunci
0
09-07-2011, ora 23:51
mianamaus
Nu este medic/terapeut
mianamaus
e cainele tinut de locatarii unui bloc, si a fost duc la vaccin si sterilizat, nu l-am vazut si catzelusa dupa care umbla venise la mine, m-am muscat neprovocat, probabil credea ca ii fac ceva catelusei
0
10-07-2011, ora 08:39
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
fa-ti SI..SI..mai ales ca-i vb. de cainele blocului, esti sigur ca-i vaccinat? sa-ti arate inreg..nu te lua dupa ei..acum, ce sa zica, s-au speriat ca-i dai la politie si..
0
10-07-2011, ora 11:41
mianamaus
Nu este medic/terapeut
mianamaus
da, este vaccinat, am intrebat veterinarul din zona si il are in evidenta, practic cand lucrezi in domeniu
0
10-07-2011, ora 11:42
mianamaus
Nu este medic/terapeut
mianamaus
si am vb si cu vecinul meu care e medic in spital si lucreaza si cu cei de la infectioase...si mi-a zis ca nu sunt probleme daca e vaccinata javra, nu era la blocuri cainele, era la 100, nu stiau oamenii...si are clipsu ca a facut vaccinurile si tot
0
18-04-2013, ora 00:59
bonduella
Nu este medic/terapeut
bonduella
Buna, lamuriti-ma si pe mine va rog, un caine vaccinat poate fi totusi turbat?? Sunt ingrijiorata dupa ce acum 8 zile m-a muscat un caine vaccinat, o muscatura minora prin dres cu doar o picaturica tarzie de sange, insa ieri m-am simtit un pic rau - ca o mica raceala, gat inflamat, ametita, dureri de cap etc si m-am speriat deoarece citisem si simptomatologia f vaga a rabiei si nu mai stiu ce sa inteleg. Credeti ca ar trebui sa imi fac probleme? Mersi mult si multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: