Muscatura de pisica...

14-02-2011
hadaza
Nu este medic/terapeut
hadaza
Buna ziua..am o pisica de 5 ani...pe care din pacate nu am vaccinat-o niciodata...si a fost muscata vineri 11 febr de un caine...Nu stiu ce caine..Am dus-o la veterinar, i-a cusut piciorul si i-a dat antibiotice. Nu prezinta semne de turbare deocamdata, azi fiind a 3-a zi de cand a fost muscata. Intamplarea nasoala e ca m-a muscat sambata 12 febr, cand am incercat s-o misc. M-a muscat de deget. Nu am mers imediat la medic, ci a doua zi...adica in 13 febr..pentru ca incepuse sa mi se umfle mana..Mi s-au prescris antibiotice si un antiinflamator. Mi s-a dat antitetanus. Mi s-a spus sa tin pisica sub observatie 10 zile si daca moare sau se vad semne de turbare sa ma intorc de urgenta la medic pentru antirabice..Intrebarea mea este..daca aceste antirabice se dau in burta sau nu..pentru ca din cate am citit de pe internet, am inteles ca vaccinul se da in brat in ziua in care m-a muscat si apoi inca o serie de 4 vaccinuri..dar daca au trecut 10 zile si pisica are semne de turbare, atunci se administreaza anticorpii in abdomen..Asa sa fie? Am emoti mari...Va rog sa imi raspundeti cat de curand. Multumesc anticipat.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: