muschiul diafragm

08-04-2013
cry_cristina
Nu este medic/terapeut
cry_cristina
Pentru investigatii ale muschiului diafgram la ce medic trebuie mers?
7 comentarii
0
08-04-2013, ora 23:29
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara. Va rog sa-mi furnizati cateva informatii privitoare la patologia diafragmului, pentru a putea fi adresata unei anumite specialitati medicale si/sau chirurgicale. Multumesc.
0
09-04-2013, ora 10:01
cry_cristina
Nu este medic/terapeut
cry_cristina
Buna ziua! Din februarie 2012(cand am suferit un atac de panica) am perioade cam de o saptamana in care nu respir normal, o respiratie dificila. S-a intamplat in februarie 2012, apoi o alta saptamana prin iulie 2012 si ce ma sperie este ca din februarie 2013 cam zilnic mi se intampla. Mi-am facut analizele la sange, calciu, magneziu, intelesesem ca ar putea fi o cauza si sunt ok. EKG la inima normal. Mi-am facut spirometrie si la ultima, acum o luna mi-au iesit valori normale(in urma cu un an mi-a iesit o obstructie dar am luat singulair si acum valorile au iesit normale). Mi-am facut si radiografie la plamani si e ok. Si pt tiroida mi-am facut analize si mi-a iesit ATPO putin cam mare, acum iau euthirox 25, o jumatate zilnic. Este o senzatie foarte nasoala, simt ca nu patrunde aerul suficient in plamani, simt nevoia f des sa casc si sa inspir adanc din 2 in 2 minute cred. Numai asa simt ca ma pot "satura " de aer. Chiar si cand mananc simt ca obosesc si la fel casc tot timpul. Sunt f speriata, ma tem sa nu fie ceva grav si nu stiu unde as mai putea merge, ce investigatii sa mai fac.Va rog mult sa ma ajutati cu un rasp. Va multumesc!
0
09-04-2013, ora 10:23
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna ziua. Va multumesc pentru informatii. Sa facem un pas inainte in demersul nostru, solicitandu-va cateva noi informatii. Senzatia de "lipsa de aer" survine pe tot parcursul celor 24 ore ale zilei? Ati observat relatia cu anumite momente ale zilei/situatii, etc? Dormiti suficient sau aveti probleme cu somnul? Aveti senzatia de oboseala in timpul zilei? Fumati? Care este varsta D-voastra? Dar greutatea si inaltimea? Multumesc.
0
09-04-2013, ora 16:45
cry_cristina
Nu este medic/terapeut
cry_cristina
Inainte aveam perioade de o saptamana(intru-un an de zile de 3 ori mi s-a intamplat) in care nu puteam respira normal, mai putin noaptea cand ma odihneam. Cam de o luna acea senzatie apare aproape zilnic dar nu pe tot parcursul a 24 de ore. Astazi de exemplu, in primele ore am avut acea senzatie dupa care am inceput sa respir mai bine. Ziua trecuta, m-am simtit mai bine in prima parte a zilei si in a doua parte mai rau. Si apare brusc acea senzatie de respiratie greoaie. Noaptea dorm suficient si ma odihnesc. In ultimul timp am inceput sa ma simt mai obosita ziua si cand am acea sezatie parca obosesc si cand vorbesc la telefon. Nu am fumat niciodata. Am 29 de ani, 1, 63 inaltime si 54 kg. Am avut o perioada mai stresanta in ultimul an dar acea senzatie de respiratie dificila apare din senin, nu neaparat cand ma enervez. Va multumesc mult!
0
09-04-2013, ora 17:26
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna ziua.
Multumesc pentru informatii. Consider necesar un consult de specialitate la Pneumologie. Importanta implicarii stresului in manifestarile descrise se poate evalua de catre un psiholog. Va doresc multa sanatate si toate cele bune!
0
09-04-2013, ora 20:18
cry_cristina
Nu este medic/terapeut
cry_cristina
Va multumesc! Tot medicul pneumolog poate depista eventuale afectiuni ale muschiului diafgragm? Sau ce medic? Printr-o radiografie pulmonara se poate vedea si diafragmul? Am facut o radiografie pulmonara acum 2 luni si a fost in regula.
0
09-04-2013, ora 20:26
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Modificarile diafragmului sunt evidente radiologic. Radiografia conventionala de torace poate identifica ascensionari ale hemidiafragmului drept sau stang, aspect sugestiv pentru o eventratie (relaxare) diafragmatica, etc. Radioscopia poate evidentia diafragmul in miscare, in cursul respiratiei. Reiterez recomandarile din comentariul precedent. Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: diafragma

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: