Naltrexon sau campral?

12-01-2011
ella_s_69
Nu este medic/terapeut
ella_s_69
Buna ziua. De curand o prietena care are probleme cu sotul ei a inceput sa imi povesteasca despre certurile din casnicia sa. Ea povestea cum sotul ei obisnuieste sa consume alcool mai mult decat crede ea ca ar trebui. Anume: dupa cateva zile de abstinenta incepea sa consume 2-3 zile consecutiv; apoi facea iar pauza, deoarece se pare ca el constientiza ca nu este bine, iar apoi o lua de la cap 2-3 zile. Ea imi povestea ca se intreaba adesea daca nu cumva este alcoolic.Pe de alta parte daca ar fi fost alcoolic nu s-ar fi putut abtine. Intrebarea mea este: acest om este sau nu alcoolic in conditiile in care desi se abtine zile intregi atunci cand bea 3-4 beri continua pana seara tarziu si a 2-a zi o ia de la capat?.altfel ea auzise de campral, acamprosat si naltrexon...medicamente care daca le iei in perioada de abstinenta...iti reduc din dorinta de a bea...in numele ei...va rog sa o ajutati.
3 comentarii
0
13-01-2011, ora 11:26
ella_s_69
Nu este medic/terapeut
ella_s_69
va rog sa ma ajutati!
0
02-01-2012, ora 13:20
pestegabriela88
Nu este medic/terapeut
pestegabriela88
buna si eu am aceeasi problema cu sotul meu dar asta nu inseamna ca este sau devine alcoolic au fost si la mine aceste semne de intrebare la care tot singura miam rasp sfatul meu este sal lase in pace se potoleste singur
0
02-01-2012, ora 13:22
pestegabriela88
Nu este medic/terapeut
pestegabriela88
bine dar 3-4zile pe luna se intampla sa bea sotul meu zile in care intrece masura
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.