Narcisist sau borderline

18-09-2018
mony77
Nu este medic/terapeut
mony77
Buna ziua.
Sunt casatorita de 9 ani, avem si un copil de 7 ani. De cateva luni, sotul meu pleaca in delegatii de luni- vineri. Am constat treptat ca nu mai ma suna cand era plecat, cand venea acasa se purta, , normal'' doar ca incepuse sa se cam fereasca de mine la calculator, tel..
Am intrat in calculatorul lui, si am vazut ca are conturi pe mai multe site-uri de matrimoniale, unde se da singur. Apoi am observat ca pe tel. are instalat tinder, badoo. pe aceste site-uri isi foloseste pagina de facebook in care are datele corecte...adica ca e intr-o relatie si are copil.
Cand vine acasa cu toate ca se poarta, , normal'', imi spune din senin diverse replici, ex, , unde scrie ca trebuie sa stau cu cineva toata viata'', , , esti baba, trebuie sa-mi gasesc pe alta'', , , de 10 ani astept o femeie frumoasa ca sa scap de tine'', etc. Dupa care se comporta de parca n-a spus nimic. Eu incerc sa discut cu el, dar tot ce-i spun imi intoarce impotriva mea, parca ma face vinovata pe mine, ii spun ca de la o vreme vb. numai de femei mai tinere, iar el imi spune ca eu sunt singura lui femeie... dar stiu ca ma minte. Mi-am facut si eu cont pe un site unde era si el, am discutat cu el... am vrut sa vad ce urmareste, imi spunea ca are o relatie, un copil, dar ca nu mai merge...cauta o femeie mai tanara, singura, cu apartament daca se poate, ca ele nu mai sta cu sotia, copilul e mare, ca s-a gandit bine si ca ma va alege pe mine in locul, , sotiei'', ca sta singur la unprieten cu chirie pana la definitivarea situatiei''. Ca el e serios si nu are nimic de ascuns, vroia sa vb pe facebook sau wazzapp.
Numai ca minte, inca stam impreuna.
Aseara tot din senin imi spune, ca sunt multe femei singure care cauta barbati insurati, care chipurile sunt seriosi, ca sa-i faca sa-si paraseasca nevestele.Isi face planuri cu mine, sa ne cumparam o casa, masina, dupa cateva zile parca nici n-a spus asa ceva.
Ce tulburare poate sa aiba?
6 comentarii
0
18-09-2018, ora 18:09
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Tulburarea poarta numele de "sătul de casatorie"
Se recomandă tratament la avocat dupa care partaj.
0
24-09-2018, ora 12:38
mony77
Nu este medic/terapeut
mony77
Eu totusi il banuiesc ca are o instabilitate emotionala. Eu cand l-am cunoscut, spunea ca, e singur...dar de fapt avea pe alta, care era actuala iubita, abia dupa o perioada am aflat de ea. Imi spunea ca nu poate sa se desparta usor de ea, era un fel de, , pacienta a lui'', vroia sa o trateze el, ca e, , nebuna''. In fine dupa ce am nascut, s-au despartit pentru ca ea a plecat din tara.
El a fost insurat 16 ani, apoi a divortat, pana sa ma intalneasca pe mine, a avut mai multe relatii scurte, intre care si cu, , pacienta lui''.
La inceput era foarte afectuos, a vrut repede sa ma mut la el, sa grabesaca relatia, foarte pasional, parea sincer si serios. Treptat dupa ceam ramas insarcinatat, a inceput sa se schimbe, nu vroia sa pastram copilul, dar eu am insistat, a inceput sa-mi vb urat, devenea brusc agresiv, de parintii mei vb numi de rau, chiar mi-a interzis sa mai merg la ei. Tot timpul eu sunt vinovata, nu recunoaste ce el greseste, devine agresiv verbal daca il acuz de ceva. Nu are planuri de viitor, eu incerc de catva ani sa strang bani pentru un apartament, e foarte greu pt ca el cheltuie aproape tot salariul pe pescuit, participa la concursuri de pescuit.Pe el il intereseaza doar de ziua de azi, atat.Nu il intereseaza de copil, totul cade pe umerii mei.
De cand am aflat ca isi cauta femei pe net, imi dau seama ca pe mine, ma minte si ma manipuleaza. I-am vazut mesaje pe telefonul lui, de la femei.dar nu recunoaste, ca el le cauta, din contra da vina pe ele. Pe site-uri el cauta, , relatii serioase, compatibilitati'', iar mie imi spune, ca femeile ii dau mesaje, ca doresc relatii serioase. Dar el stie ca, de fapt ele sunt niste femei care cauta doar relatii intime. Adica el e nevinovat, femeile il cauta. In ultimul timp, imi tot spune ca, de ce sa stai cu cineva toata viata, cand sunt multe femei frumoase, singure, stai cu un cu alta. Dar asta la modul general, nu vorbeste ca, ar fi vorba despre el.
El daca e plecat cu serviciul prin tara, eu am un program lung la servici, pe copil l-am lasat in cursul saptamanii la parintii mei, dar ma acuza ca nu ma intereseaza de copil, ca as fi o mama rea. Tot incearca sa ma faca vinovata pe mine. Cand in realitate, pe el nu-l intereseaza deloc de copil. Imi spune mai in gluma ca ar fi mai bine sa ma mut la parintii mei. Parerea mea, este ca el ma tine pana cand isi gaseste pe alta. Daca ma uit in urma relatia a fost mai intai idealizare, apoi devalorizare, iar acum cred ca ma va abandona. Dar nu va recunoaste ca el isi cauta femei, va da vina pe mine. Nu stiu daca e bine sa-i spun, ca stiu ce face el pe net.
0
24-09-2018, ora 13:36
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Va pierdeti in detalii incercand sa gasiti o explicație; nu are sens sa risipiti resursele in aceasta directie. Oricare dintre cele doua tulburari ar fi, sunt netratabile oricum.
Mergeți mai departe, repede!
1
28-09-2018, ora 14:55
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
E foarte probabil ca el sa nu mai simta nimic pentru tine Mony, asa ca probabil ca terapia de cuplu ar fi inutila.

Insa as clarifica un aspect : trasaturile de comportament de cluster B (printre care trasaturile borderline si narcisismul) sunt rareori ‘pure’….iar psihoterapia ofera beneficii clare la persoanele ce au trasaturi borderline si narcisice.
Sunt insa de acord ca e probabil sa nu fie obtinute rezultate in acest caz.

Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu – Psihosexolog
0
01-10-2018, ora 13:47
mony77
Nu este medic/terapeut
mony77
In ultima saptamana, cat a fost in delegatie, in fiecare zi, imi trimitea mesaje, ca ii e dor de mine, sa ma stranga in brate, ca eu sunt iubita lui., iar el de fapt fara rusine isi cauta femei. Are cont pe badoo, i-am citit cateva mesaje pe ascuns, spunea ca vrea o relatie serioasa, dar respectiva trebuie sa arate bine, sa fie compatibili atat sexual cat si emotional. Avea zeci
de mesaje trimise la tot felul de femei. Ce nu inteleg de ce nu recunoaste ce face, pt ca cu mine isi planuri, sa ne cumparam casa mai mare, sa schimbam mobila. de ce mai ma amageste daca vrea sa scape de mine?
0
01-10-2018, ora 14:15
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Nu aveti ce sa intelegeti pentru ca felul in care functioneaza acesti oameni nu poate fi lesne de inteles. Nu faceti altceva decat sa pierdeti timp pretios si sa va consumati resursele in mod nepotrivit. Aplica cu dumneavoastra aceleasi tehnici de manipulare pe care le aplica si cu celelalte. Si in general persoanele de tipul acesta sunt foarte bune manipulatoare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul