nas infundat

10-11-2010
cristinapopa
Nu este medic/terapeut
cristinapopa
O intrebare pentru Dr. Flueraru Valeriu - ORL - Otorinolaringologie, Pascani

De 5 ani baietelul meu in varsta de 11 ani se confrunta cu o problema foarte suparatoare, si anume in permanenta are nasul infundat, cand o nara cand cealalta sau simultan.Precizez ca a fost operat de polipi la varsta de 4 ani. De cand au debutat aceste probleme cu nasul am fost la diversi medici (Braila, Bucuresti), am facut si radiografie a sinusurilor, fiecare medic punand alt diagnostic (sinuzita etmoidala, rinita cronica, rinita vasomotorie). Toti au fost de acord ca nu sunt aderente in nas si nici polipii nu s-au refacut. Am urmat zeci de tratamente, cure aerosoli, cura salina Praid, mers la mare an de an, instilatii nazale cu nazomer, sterimar etc., pufuri de nas cu Rinocort, Nasonex, pivalone, etc. insa fara nici un rezultat. Cert este ca acum folosim Vibrocil spray dimineata si seara inainte de culcare, insa efectul este de foarte scurta durata. Precizez ca nu are secretii nazale. Am refacut de curand analizele medicale +exudat faringiant +ASLO si au iesit perfecte. Sunt foarte ingrijorata pentru ca nu stiu unde sa mai merg cu copilul pentru investigatie si tratament corespunzator. Este stresat si deprimat din cauza acestei probleme careia nu-i dam de cap. Va rog din suflet sa-mi dati un sfat! va multumesc anticipat
2 comentarii
0
10-11-2010, ora 14:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ca si investigatii. se poate face o endocopie nazala.. poate asa se vede mai bine cauza.
alte investigatii nu se merita de facut.
Din tratamente locale am avut multe rezultate de la aromoterapie uleiurile volatile de eucalipt, lamaie, busuioc.. au efect puternic asupra mucoselor ( prin inhalati, spalaturi nazale si aromoterapie in camera.
cautati pe internet Vivasan, acolo o sa gasiti si un sprei nazal pe baza de plante alpine...
0
10-11-2010, ora 21:39
cristinapopa
Nu este medic/terapeut
cristinapopa
va multumesc pentru recomandare!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: