Nas infundat

17-11-2011
sandeaanca
Nu este medic/terapeut
sandeaanca
Dupa discutia cu Dvs. am fost la un control ORL la Dl. Doctor Morar de la Budimex deoarece mucii verzi au persistat, dansul ne-a recomandat tratament 7 zile cu Rinonef T si 14 zile cu Pivalone, dupa terminarea tratamentului a fost ok vreo 4 zile si acum a inceput din nou, de ieri mai exact, cu nas infundat si tuse, mucii sunt usor verzi. EU de ieri i-am facut spalaturi nazale cu ceai musetel, i-am dat din nou cu rinonef t, dar nu stiu daca am voie din nou la o diferenta de timp asa de mica, si alternativ nurofen cu eferalgan la 12 ore si un sirop tuse de la dacia plant ce as putea sa ii mai fac, nu vreau sa accept ca toata iarna o vom duce asa...ce tratament as putea sa ii fac?

Multumesc anticipat,
Anca
38 comentarii 12 Înainte ›
0
18-11-2011, ora 07:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se paote afce acum acest tratament
peste 5 zile adaugati la tratament si EChinacee sirop
0
19-11-2011, ora 17:57
grecia4
Nu este medic/terapeut
grecia4
Buna seara domnule doctor! Am 57 ani, sant din IASI si am probleme cu urechea dreapta.Am fost la medic si m-a diagnosticat cu timpan fisurat, otita medie cronica supurenta, dop cerminen(sper ca am scris corect deoarece nu inteleg scrisul).mi-a aspirat urechea si mi-a zis ca nu are ce sa-mi mai faca, mentionez ca nu am primit nici un fel de tratament.protejez urechea cand fac baie, dar la frig sau curent ma doare si imi curge un lichid foarte urat mirositor, nu aud cu urechea dreapta.Un alt medic mi-a recomandat cate un paracetamol in fiecare seara.nu este prea mult?Va rog sa ma ajutati cu un sfat.Pot urma un tratament anume?va multumesc mult!!!!!
0
19-11-2011, ora 21:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergeti in clinica ORL.. la sp. de Recuperare.
urechea trebuie tratata serios sau operata
0
21-12-2011, ora 10:30
grecia4
Nu este medic/terapeut
grecia4
buna dimineata! domnule dr in urma recomandarii dumneavoastra am facut un tomograf si am fost diagnosticata cu, , COLESTEATOM LA NIVELUL EPITIMPANULUI DREPT CU LIZA TEGUMENTULUI SI CAPULUI CIOCANULUI".VA ROG FRUMOS SA-MI SPUNETI CE PRESUPUNE OPERATIA SI DACA ESTE GREA.va multumesc.
VA DORESC DIN SUFLET LA MULTI ANI SI SARBATORI FERICITE!
0
21-12-2011, ora 11:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este nevoie de operatie...
nu aveti alta solutie
deci restul nu mai conteaza.. va internati si va operati
0
23-01-2012, ora 10:34
sandeaanca
Nu este medic/terapeut
sandeaanca
Buna ziua Dle. Doctor Flueraru,

revin cu cazul fetitei mele Ayana, in acest moment este sub un tratament naturist pentru tuse ( ceai din podbal, lumanarica si patlagina + ceai din ceapa si nuci + miere pusa intr-o ridiche neagra ) si pot spune ca tusea s-a ameliorat simtitor ( tuseste de aprox. o luna )dar de vreo doua zile a inceput din nou sa aibe nas infundat, dimineata sa ii scot muci verzi si azi noapte a inceput din nou sa tuseasca - usor - ce imi recomandati pentru nasul ei? Sau ptr nas si tuse..

Multumesc anticipat,
Anca Moussoungedi
0
23-01-2012, ora 11:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru nas.. trebuie neaparat inhalatii sau erosoli
spalaturi nazale cu ceai de musetel si pe nasul curat se administreaza colargol sau protargol
0
23-01-2012, ora 12:10
sandeaanca
Nu este medic/terapeut
sandeaanca
Buna ziua,


Ptr aerosoli sa folosesc tot ceai de musetel sau ce altceva?
In legatura cu Colargol-ul, am citit despre el ca ar fi mai indicat pentru cand mucii curg in exces, la fetita nasul este mai mult infundat si cand sufla mai puternic sau dimineata dupa ce ii dau cu ser ies muci verzi.chiar si in aceste conditii pot sa folosesc colargol sau protargol?

Multumesc,
Anca M
0
23-01-2012, ora 12:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se poate cu ceai de musetel cald + 1 pic de ulei volatil de eucalipt dar se poate si + 1 fiola de acc
colargolul il administrati pe nasul curat
micsoreaza inflamatia, grosimea mucoasei in volum.. si micsoreaza vegetatiile adenoide
0
23-01-2012, ora 12:24
sandeaanca
Nu este medic/terapeut
sandeaanca
Buna ziua,

In legatura cu Colargol-ul, il voi administra: 3-4 pic la 8 ore timp de 10 zile sau mai putin?

Va multumesc,
0
26-01-2012, ora 14:08
grecia4
Nu este medic/terapeut
grecia4
Buna ziua Dle.Doctor Flueraru,

Sant programata la operatia de colesteatom miercuri dimineata la sp de recuperare din Iasi, la d-ul prof Martu insa nimeni nu ma lamureste daca dupa aceasta op voi mai auzi.am fost la un control si la sp spiridon iar de acolo mi s-a spus ca ei nu construiesc urechea interna..mi s-a dat un tratament cu augumentin timp de 10 zile iar acum urmeaza interventia chirurgicala.trebuie sa-mi fac griji de ce va urma dupa operatie?mi s-a spus de la sp spiridon ca urechea interna se poate reface doar la Cluj.va rog frumos sa imi spuneti daca dupa aceasta op voi mai auzi, pt ca totusi in ciuda diagnosticului am auzul bunisor.de cate zile de spitalizare este nevoie dupa aceasta interventie si daca trebuie sa urmez un regim alimentar?va multumesc, o zi frumoasa!!
0
26-01-2012, ora 14:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
recuperare dureaza cam 3 saptamani
in rest NIMENI.. nu poate sa spuna nimic anticipat.
nu se stie cat de extinsa in interior este problema si daca afecteaza osiscioarele sau nu
numia medicul care opereaza vede si decide in timpul operatie.. ce se mai poate face pentru auz...
0
07-02-2012, ora 19:56
grecia4
Nu este medic/terapeut
grecia4
Buna seara DL Doctor,
Ma numesc Adnana si va scriu in numele mamei mele, care este internata in spital la Recuperare.a fost operata de colesteatom la urechea dr martea trecuta, iar astazi i s-au scos firele.face antibiotic intravenos, insa astazi dupa aspirarea urechii cu aer mai puternic a inceput sa ii curga sange.mentionez ca operatia arata bine pt ca am putut sa o vad, este curata fara pic de sange.pot sa va mai spun ca oscioarele nu au mai putut fi salvate.as dori sa imi spuneti daca este vreo problema cu supurarea urechii si e posibil dupa sapte zile de antibiotic?astazi dupa aspirare i s-a pus in ureche un antibiotic si niste anestezic dupa spusele mamei.va rog frumos daca ma puteti lamuri in problema aceasta sau este ceva mai grav...aseara a inceput sa o doara osul din spatele urechii si a avut niste intepaturi foarte puternice in cap.dupa operatie s-a mai pricopsit si cu gripa.i-am dus paracetamol sinus, nurofen forte si activimun(pt protejarea stomacului)si un spry pt desfundat nasul biorinil(de la bebelusul meu)+multa zeama de lamaie.tensiunea era 11 cu 8.va rog frumos daca puteti sa ma ajutati cu un sfat pt linistea mea.va multumesc.
o seara frumoasa!!
0
08-02-2012, ora 11:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.zeama de lamai este buna.. numia pentru oamenii cu un tract digestiv sanatos
daca are gastrita sau reflux gastric, , ii provocati o acutizare si o faringita de toata frunusetea
2 ce tine de ureche este pemani bune acolo.. faptul ca a curs sange NU e o problema
in 3 saptamani se cicatrizeaza si o sa fie bine
0
10-02-2012, ora 11:16
sandeaanca
Nu este medic/terapeut
sandeaanca
Buna ziua Dle. Doctor,

Revin la Dvs. cu cazul fetitei mele..dupa luni de tratamente alopate, homeopate, naturiste, alopate din nou tot nu a resusit sa scape de muci si de tuse.doar 3-4 zile intre episoade este ok pe urma ii revine tusea.acum am terminat o noua serie de tratament pentru laringita care a recidivat pentru a 3-a oara in decurs de 3 luni ( claritine dimineata, peritol seara, prospan de 3 ori pe zi si aerosoli cu adrenalina si prednison cate jum comprimat la 6 ore/3 zile si jum comprimat la 8 ore/2 zile) dar tot mai are muci...cand tuseste scuipa muci grosi, verzi ( sau poate este puroi), cand o aspir la fel, ii ies muci verzi, albi, grosi.i-am dat si cu colargol, biorinil..acum am zis sa continuam cu Acc poate poate vom reusi sa scapam de muci.La doctor cand am fost ne-au spus ca baza gatului este curat, mucii ei sunt mai in jos pe gat, Febra nu a facut dar preventiv i-am dat 2 zile ibalgin la 12 ore. Va rog din suflet sa ma sfatuiti ce sa i mai dau sa o scap de acesti muci, se poate face vreo analiza a acestor muci pentru a vedea cauza lor...Fetita are o stare buna, mananca bine, bea numai cald, atat apa cat si ceaiul, inclusiv serul fiziologic cu care o curat este cald.Multumesc in avans pentru raspunsul dvs. prompt.
0
10-02-2012, ora 11:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ce alimentre consuma copilul?
cititi pe net despre produsele producatoare de MUCUS
0
10-02-2012, ora 13:46
sandeaanca
Nu este medic/terapeut
sandeaanca
NU consuma absolut deloc rece, acidulat...poate din cand in cand portocale..dar vom renunta la ele...am citit si ce mi-ati recomandat si o sa renuntam la carne, branzeturi, oua.lapte oricum nu mai bea...citesc in continuare oricum
Am uitat sa va mentionez ca pe 22.02.2012 avem programare si la Dna. Lucia Carbune pentru control alergologic.

Multumesc,
0
11-02-2012, ora 19:09
Mary1212
Nu este medic/terapeut
Mary1212
Buna seara.Am 25 de ani si de ceva timp am probleme cu respiratia.Mai exact aproape tot timpul am nasul infundat.Totul a inceput in septembrie 2011 cand dupa un an (eu lucrez in Italia)m-am dus in tara.Am racit foarte tare, mi-a curs nasul exagerat de mult, pana cand mucusul s-a ingrosat si n-am mai putut sufla nasul deloc.De atunci am ramas cu nasul infundat.Am folosit vibrocil, olinth dar am inteles ca imi fac mai mult rau decat bine.Ce as putea sa fac tinand cont ca la un doctor aici mi-e cam greu sa ajung.Mi-a mai spus cineva ca as putea sa am sinuzita si sincer m-a cam speriat.Tin sa precizez ca niciodata nu am avut probleme de genul asta, mereu am avut o respiratie foarte buna.Va multumesc si astept raspunsul dvs.
0
11-02-2012, ora 22:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu stiu ce sfat sa recomand.
1 daca e vorba de o rinita hipertrofica.. doar cu nas infundat.. e nevoie de o interventie pe cornetele nazale
2 daca e vorba de o sinuzita.. trebuie initial de facut radiografie SAF.( la sinusuri ) si de vazut ce fel de sinuzitaeste
3 daca e vorba de o rinita alergica sau polipi nazali.. e cu totul alt tratament
faceti un consult ORL.. sa stim despre ce probleme vorbim
0
11-02-2012, ora 22:35
Mary1212
Nu este medic/terapeut
Mary1212
Am vazut ca recomandati colargol, as putea sa-l incerc si eu?
Mi-ar putea face rau daca nu stiu exact ce am?
0
12-02-2012, ora 10:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
rau.. local..NU face.. decat ca pierdeti timplu necesar unor investigatiii !!!
0
12-02-2012, ora 21:23
agache ionut
Nu este medic/terapeut
agache ionut
am o fetita de 2 luni care are nasul infundat, are momente in care respira pe gura.medicul pediatru mi-a spus k este posibil sa aiba polipi dar ca nu se poate face nimic pt ca este prea mica.nu respira intotdeauna greu dar are momente in care si dupa folosirea aspiratorului nazal tot greu respira.as putea folosi colargol?pt Dl. Dr. fvaleriu
0
13-02-2012, ora 09:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu cred ca este cazul acum de colargol
puneti ceai de musetel cald in nasuc.. sa se inmoae acele secretii si dupa cate 1 minut aspirati nasul.
0
13-02-2012, ora 14:46
agache ionut
Nu este medic/terapeut
agache ionut
Va multumesc!!!
0
28-08-2012, ora 22:29
Mary1212
Nu este medic/terapeut
Mary1212
Buna seara.In urma cu cateva luni scriam pe acest forum si ceream un sfat cu privire la nasul meu care era mereu infundat.Am vrut sa mentionez ca odata cu primavara, cu caldura a disparut si problemele mele, adica pot respira foarte bine.Care sa fie problema pt care nu pot respira normal si am nasul mereu infundat in sezonul rece.va multumesc.
0
21-04-2013, ora 09:59
Ionutz-03
Nu este medic/terapeut
Ionutz-03
Buna ziua, am si eu o problema din cauza la mucii din gat si nas, nu pot respira bine mai ales noaptea, mi s-a spus ca am o rinita, dar nu stiu de care este alergica sau cronica, scuip mereu aceasta flegma si se mai infecteaza si urechea din cand in cand, o tratez cu clortrimazol, si se si infunda cu mult clei.Am facut exudat faringian si mi s-a spus ca am un stafilococ auriu si mi s-a dat polidin, dar dupa un timp iarasi am aceeasi probleme, fac spalaturi cu sare si ma simt mai bine dar niciodata nu imi trece aceasta boala... o doctorita mia spus ca am si deviatie de sept si trebuie sa fiu operat, dar am si scheletul nasului stramb de la lovituri din copilarie, , , vreau sa precizez ca atunci cand iau Augmentin nu mai am nimic dar dupa cateva saptamani de stat in frig, praf etc, imi apare iarasi. eu cred ca este de natura infectioasa totusi pt ca atunci cand iau Augmentin numai am nimic, parca mi se i-a totul cu mana.Va multumesc !
0
25-04-2013, ora 22:52
woman in blue
Nu este medic/terapeut
woman in blue
Buna seara! Am 53 ani, am avut o viroza puternica in jurul datei de 20 martie, pentru viroza am fost la medicul de familie si am stat si in concediu medical 5 zile dar am ramas cu nasul infundat si lipsa miros si gust.( gusturile de baza le percep). Saptamina trecuta vineri am fost la ORL. medicul m-a consultat mi-a spus ca nu ii place ce vede si am primit tratament cu Prednison 3 zile 8 tablete si apoi in progresie aritmetica pina la o, Milgamma 2 pastile pe zi si spray Nasonex 2 x2 pufuri.timp de 14 zile. Mentionez ca sufar de diabet zaharat si hipertensiune arteriala sub tratament in limite controlabile.2 zile m-a durut stomacul si zi si noapte acum parca mai bine dar de marti am in nas un miros urit pe care eu il percep ca si cind as avea o rana in nas urit mirositoare, miros care persista toata ziua, ceva progrese sint in sensul ca simt mirosul de parfum chiar si la un timp dupa pulverizare dar alte mirosuri nu. Ce se intimpla? CE POT SA FAC? Asa e normal sa se intimple in urma tratamentului? Sa merg urgent la Orl? Cum as putea sa ma ajut ? Am intrebat familia daca acest miros urit din nas il percep si ei stind linga mine si raspunsul a fost nu, sint disperata, in prag de depresie, va rog un sfat! Multumesc anticcipat!
0
26-04-2013, ora 08:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Virusul Gripal.. este foarte virulent si neurotoxic
poate sa atace nervul olfactiv, nervul auditiv..s.a
gripa se trateaza la pat, cu multe lichide baute ca sa elimine toxinile din organism
pe fonul unor boli cronice, alimentatie si hidratarii incorecte virusul isi face efectul sau toxic
2. tratamentul indicat este corect
daca ati forst la medicul ORL.. in primele 3-5 zile.. mirosul poate sa revina
daca tratamentul a inceput mai tarziu..sunt putine sanse
3 este nevoie de facut consult si al Neurologie
0
26-04-2013, ora 10:13
Ionutz-03
Nu este medic/terapeut
Ionutz-03
apreciez si eu un raspuns !
0
26-04-2013, ora 10:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ionut
pe forum sunt sute de postari in care explic
1 secretiile din gat.. pot fi de la un regim alimentar gresit si un reflux gastric. e nevoie de consult la gastrologie.
2. pentru rinita.. tre sa faci o radiografie SAF.. unde o sa vezi daca e si sinuzita sau nu
daca ai secretii apoase si stranuti..este alergica
daca doar se infunda nasul este hipertrofica
3 pe forum gasesti cum se fac inhalatii, gargara, aromoterapie, spalaturi nazale..s.a
Adaugă un comentariu / răspuns
38 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Inhalațiile cu aburi nu ameliorează congestia nazală cronică
  • Experții avertizează asupra folosirii decongestionantelor nazale la copiii mici
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  •