nas infundat

06-12-2011
andreeavescan
Nu este medic/terapeut
andreeavescan
buna ziua!am o fetita de 2 ani 4 luni.am fost cu ea la orl pentru ca nu poate sa respire pe nas.ea sufera si de alergie acarieni.medicul alergolog ne-a prescris nostamine, iar cel de la orl protargol.putem folosi ca tratament ambele picaturi in acelasi timp. pentru ca am observat ca protargolul nu-i desfunda nasul iar nostaminele da.se poate ca protargolul sa dea rezultate dupa folosirea mai multor zile?va multumesc!!!!!!!
4 comentarii
0
06-12-2011, ora 08:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nostamine se administreaza primul.. se aspira secretiile daca e cazul.. si dupa se administreaza protargol.. cate 2 pic la 8 ore 10 zile in pozitie culcat pe spate.
trebuie sa stiti ca starea de alergie este o stare generala si multi alergeni intra in organism prin aliemnte
excludeti in totalitate galbenusul de ou, ciocolata, toate dulciurile cu coloranti artificiali, toate mezelurile si produsderl, e de comert cu condimente si euri
in acest caz o sa puteti controla foarte bine fonul alergic a copilului
folositi mult ceai de maces pentru detoxifiere
0
06-12-2011, ora 08:38
andreeavescan
Nu este medic/terapeut
andreeavescan
va multumesc pentru promptitudinea raspunsului dvs.!!!am sa va urmez sfatul intocmai!!medicul orl-ist ne-a spus ca are si o deviatie de sept, si ca trebuie scosi polipii.nu este prea mica pt o asemenea operatie?ce riscuri poate avea anestezia generala si ce urmari?va multumesc
0
06-12-2011, ora 08:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu trebuie scosi polipii
decat daca respira numai cu gurita deschisa si face des otite
daca se opereaza pana la 5 ani.. riscul de recidiva este foarte mare
zic sa mai asteptati
0
06-12-2011, ora 08:43
andreeavescan
Nu este medic/terapeut
andreeavescan
VA MULTUMESC DIN SUFLET PENTRU SFATURILE DVS!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urgențele respiratorii (pulmonare) - cum să le recunoști și ce să faci
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  •