nas infundat aproape complet, lipsa miros, mucus in gat..

04-05-2013
CiupercaCosmin
Nu este medic/terapeut
CiupercaCosmin
Buna ziua.
Am 38 de ani.
De 2..3 ani am inceput sa am nasul tot mai infundat respectiv pe perioade tot
mai lungi. In acele perioade imi curge si nasul iar mucusul ma deranjeaza si in gat. Seamana cu o raceala perpetua dar am inteles ca s-ar putea sa fie de fapt rinita alergica.
In momentul de fata abia mai pot respira pe nas, nara dreapta e infundata practic complet, nara stanga o mai desfund provizoriu.
Am observat ca se desfunda nasul nitel (pe moment) daca fac multa miscare dar bineinteles nu pot s-o fac tot timpul.
Cu cat fac mai putina miscare cu atat se infunda mai tare. In consecinta noaptea cand dorm mi se infunda practic complet. Ca sa pot rezista apelez la spray nazal desi stiu ca e nu e recomandat pe termen lung, dar n-am de ales...
In ultimul timp bineinteles mirosul a disparut aproape complet, gustul partial.
Gura parca o simt 'arsa'...

In toamna lui 2012, cand era pe la 60..70% (fata de cum e acum) am fost la un medic ORL.

Diagnostic: Rinita alergica, hipertrofie cornete inferioare, sinuzita maxilara.
Tratament: Klacid 500 mg una la 24 de ore, Biotic 2 pe zi, Claritine 1 seara, Biorinil spray nazal 3 pe zi.
Sper ca am scris corect ce era pe reteta, nu prea ii inteleg scrisul de mana...
In 2 randuri mi-a bagat ceva ca niste tampoane in nas (scuze ca nu cunosc termenii de specialitate) si ma invata cum sa respir ca sa maresc, cred, cavitatea
nazala.

Cateva saptamani m-am simtit ceva mai bine pe urma a reinceput.

In ultima luna am incercat paracetamol, parasinus, Claritine, multe inhalatii, etc, degeaba. Singurul care rezolva cat de cat e sprayul nazal, desi incerc sa nu-l iau decat cand e absolut necesar.
La nara infundata complet pe dreapta poate e acel mucus de care am pomenit - uscat pe interior. Am incercat sa ma spal cu apa calda sarata, niciun efect.
Sau poate e deviatie de sept...

Dupa Pasti m-as mai duce la alt medic ORL, dar totusi ma gandesc sa nu primesc iar un tratament temporar. 200 RON cat m-a costat consultatia si medicamentele nu par mult dar totusi pentru cineva cu probleme in a face rost de bani e ceva...
Ca veni vorba, greutatea in face rost de bani vine si de la faptul ca mai am unele probleme medicale, dintre care una majora e parkinsonul (aparut tot in ultimii ani). Ma tratez deocamdata cu madopar si azilect desi n-au efect 100%.

Sa mai mentionez ca tatal meu are tratament permanent pentru 'urticarie vasculitica' (a fost internat de cateva ori la urgenta pentru asta). Poate e si ceva pe fond genetic..

Cred ca astea sunt cam toate detaliile, desi s-ar putea sa fi omis cateva din cauza oboselii cronice (de la probleme si nesomnul generat de probleme)...

Sper sa ma poata ajuta cineva.
Multumesc anticipat.

O zi buna.
2 comentarii
0
04-05-2013, ora 21:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
citeste tot ce sa scris pe forum despre
polipoza nazala
rinita alergica
rinita vazomotorie
rinita cronica
o sa intelegi multe de acolo
trebuie sa faci o internare in clinica |ORL..si sza rezolvi definitiv problema
0
05-05-2013, ora 06:47
CiupercaCosmin
Nu este medic/terapeut
CiupercaCosmin
Hristos a inviat!

Multumesc pentru raspuns.
Am citit ce mi-ati recomandat.
O sa caut atunci o clinica ORL in Bacau (unde locuiesc...).

O zi buna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.