Nas infundat de 3 saptamani!!!

21-03-2017
oanada
Nu este medic/terapeut
oanada
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat la o problema de sanatate care persista de 3 saptamani.
Simptome : nas infundat (ambele nari, alternativ), in timpul noptii in general se infunda nara pe partea pe care dorm, senzatie de ureche infundata din cauza nasului, usor disconfort in gat, ochi putin iritati.
Am mers la un medic ORL, in urma cu 3 saptamani si diagnosticul a fost rinofaringita acuta bilaterala/tratament 7 zile cu bixtonim, parasinus penta si sinutox.
Simptomele s-au ameliorat foarte putin.
Din aceasta cauza am consultat un alt medic ORL-ist saptamana trecuta care m-a diagnosticat cu rinita acuta.Tratament 10 zile : Lemesil 1/zi, sirop Zenaro, spray Nasonex si Rhinoil, vit C fiole, Magne B6 si Calciu Sandoz, aerosoli Respisun
Intrebare : Ce tip de rinita credeti ca poate fi?
E vb de o rinita alergica la ceva?!Medicul nu a putut sa ma lamureasca in acest sens...Mentionez ca acestea sunt singurele simptome (fara stranut, mancarimi, lacrimare, etc).
Cum considerati tratamentul ?(Au trecut deja 5 zile de tratament si nu simt vreo ameliorare...)
Mentionez ca am probleme cu glanda tiroida (in cazul in care acest lucru are vreo influenta/relevanta)
Va multumesc mult pentru ajutor !
2 comentarii
0
25-03-2017, ora 22:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. problema cu glanda tiroida..este relevanta .. in sensul ca probleme cu tiroida au doar personele cu probleme gastro-intestinale..si probleme de malabsorbtie intestinala
lipsa iodului sau altor micorelemente din snge..duce la probleme de tiroida si nu numai
2 si Rinita Vasomotorie..are legatra cu calitatea sangelui.. care si el, sagele, depinde de starea tractului digestiv
normal si tractul digestiv..depinde de ce pune omul in Farfurie
0
23-01-2021, ora 01:22
Nicu.P
Nu este medic/terapeut
Nicu.P
Buna seara.Am 2 intrebari
1)Aveti vre-un pacient care respira doar pe gura?
2) Se sufoca cand sta in pat sau merge pe strada
Eu in urma unei operatii de deviatie sept si cornete nazale nu mai simt respiratia pe nas, simt nasul uscat, amortit etc.Ca sa traiesc respir pe gura doar ca ma sufoc aproape non stop, nu pot nici sa vorbesc ca nu ajunge aerul
Oxigenarea 98-99% tot timpul dar casc de 200 ori pe zi si oftez
La pneumologie am facut toate testele posibile si totul este bine
La glanda totul ok..
Analize bune..nu stiu ce sa mai fac sa scap din situatia asta
Astept un raspuns, va multumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: