Nas infundat de la nastere

05-03-2016
AnonymousLeague
Nu este medic/terapeut
AnonymousLeague
Buna seara, am o problema putin mai dificila.Ea suna cam asa: Nasul meu este infundat, uneori am miros uneori nu.Acum cam 5, 6 ani m-am operat de polipi avand varsta de 11 ani.Dupa operatie nasul a ramas asa..precizez ca doctorul a prescris Bixtonim..Revenind la varsta de 17 ani, nasul este tot ca inainte..Infundat, Cand fug se desfunda doar ca uneori ma ustura(arde) cand respir pe el si obosesc in abundenta, Analizele EKG sunt in regula, Plamanii sunt curati, nu fumez, nu consum alcool sau droguri, ma hidratez corespunzator.Precizez ca am fost diagnosticat cu Hipotiroidism frust, unde urmez un tratament Euthyrox 25.Cine stie cauza problemei mele cu nasul si cu oboseala la efort sa ma ajute va rog.Multumesc! Si multa sanatate va doresc.Apropo doar cand folosesc picaturi Bixtonim nasul este desfundat complet.
5 comentarii
0
06-03-2016, ora 17:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
te intorci la un medic ORL in clinica ORL
sau trebuei operat septul nazal
sau trebuei micsorate cornetee nazale in volum
0
06-03-2016, ora 18:46
AnonymousLeague
Nu este medic/terapeut
AnonymousLeague
Da domnule Doctor.Inteleg ce spuneti.Dar de ce atunci cand imi bag picaturi Bixtonim in nas, nasul se desfunda pentru un timp(1 zii).Inseamna ca el micsoreaza cornetee nazale?
0
06-03-2016, ora 22:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. si micsoreaza si grosimea mucoasei nazale integral
asa ca e una din cele doua cauze descrise
sau ambele si deviatie sept si hipertrofie de cornet
numai medicul ORL care o sa examineze nasul.. sa.ti spuna..
0
08-03-2016, ora 19:13
AnonymousLeague
Nu este medic/terapeut
AnonymousLeague
Ok Domnule Doctor, va multumesc foarte mult pentru raspunsuri.As mai avea o intrebare: Mereu cand fac eforturi fizice aproape orice, obosesc, poate sa fie din cauza ca eu respir pe gura? Precizez ca nasul se desfunda la eforturi fizice.Si o durere mare in gat...precizez ca am fost diagnosticat cu Hipotiroidie frusta unde urmez tratament Euthyrox 25.Care ar fii motivul acelei oboseli la orice efort? Va multumesc inca o data si va doresc multa sanatate si putere sa ajutati si pe alti oameni!Doamne Ajuta.
0
08-03-2016, ora 20:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
oobosela are 2 cauze mari
1 este problema cu respiratia si oxigenarea
2 sunt problemele gastro-intestinale.. care trebuie investigate.. malabsorbtia nutrientilor necesari
duce la o calitate proasta a sangelui..si ca urmare toate celulele din organism sufera
posibil asta sa fie si cauza problemelor a tiroida
lipsa iodului.. care nu.l consumi din NUci, alune...sa. alimnete care contin necesarul minim de iod
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: