nas infundat dupa o lovitura puternica la nas

04-04-2014
mariele
Nu este medic/terapeut
mariele
Buna ziua.
Baiatul meu de 6 ani a cazut cu 4 zile in urma in casa pe covor cu fata in jos si s-a lovit puternic la nas. Ca rezultat s-a inflamat nasul si la ochi si i s-a infundat nasul si nu poate respira pe nas doar daca nu-i picur picaturi pentru nas NASIVIN. La medic am mers a 2 zi deoarece s-a intimplat totul spre seara. Am facut roentghen la nas si cu el am mers la medicul ORL si la neurolog. Medicul mi-a explicat ca fractura nu este si faptul ca nu poate respira pe nas este din cauza edemului si mi-a prescris picaturi Nasivin si sa venim la control saptamina urmatoare.
Medicul neurolog la fel dupa ce s-a uitat pe fotografii mi-a spus ca nu e fractura si ne-a prescris MAGNICUM 1/2pastila de 2 ori/zi, CINARIZINA la fel 1/2 pastila de 2 ori /zi, si ALORA-1/2 pastila de 2 ori/zi timp de 10 zile. La control sa venim peste 10 zile.
Edemul de la nas scade incet dar tot nu poate respira pe nas.
As dori sa intreb care ar mai putea fi cauza ca nu poate sa respire pe nas, o sa revina respiratia sau poate trebuie sa mai fac si alte investigatii.
Va rog mult cine poate sa ma ajute cu un sfat.
3 comentarii
0
05-04-2014, ora 19:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1, nasul are 2 portiuni prima este cartilaginoasa, cand puneti mana pe varful nasului vedeti ca este mobil, la traumatizm direct// aceasta parte cartilaginoasa se poate fractura sau devia.. in interiorul nasului se formeaza o deviatie de sept..fara a se afecta structura osoasa.. care se vede la radiografie.. asa ca radiografia arata doar fractura osoasa.. NU si deviatia septului cartilaginos
2. nu aveti solutii multe...decat faptul ca primele 48 de ore trebuiea pus RECE pe nas..cum se pune pe orice zona traumatizata pentru a micsora edemul..lucru care trebuiea stiut
3. se merge la med.ORL.. la constrol pana la vindecarea completa
0
05-04-2014, ora 22:06
mariele
Nu este medic/terapeut
mariele
Mersi mult pentru raspuns.
As dori sa mai intreb: DEVIATIA DE SEPT putea fi observata a 2 zi dupa cadere caci noi atunci am fost la ORL dar nu ne-a spus nimic despre aceasta. Cind voi merge la control repetat numaidecit voi ruga sa verifice daca nu are deviatie de sept.
0
06-04-2014, ora 19:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu mai conta..daca se vedea atunci deviatia de sept..
NU se mai putea face nimic.. NU se repune o deviatie de sept la aceasta varsta
o deviatie de sept, indiferent de motiv.. ca e posttraumatica sau din nastere se opereaza NUMAI dua 17 ani.. cand se osifica scheletul osos a nasului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: