Nas infundat (dupa reducerea cornetelor nazale)

11-08-2018
DavidS2
Nu este medic/terapeut
DavidS2
Buna ziua! Va solicit ajutorul intr-o anumita problema. In urma cu 2 ani si jumatate am decis sa-mi reduc in volum cornetele nazale prin radiofrecventa datorita faptului ca aveam nasul permanent infundat si foloseam spray nazal Olinth care imi crease dependenta. Eu am fumat in permanenta, nu am dus cel mai sanatos stil de viata in sensul ca am neglijat sportul.
Acum am alta problema: mi se infunda cate o nara, in mod special cea dreapta. Din cate am citit si am vazut in raspunsurile dvs, aceasta este rinita vasomotrie? Vreau sa precizez ca nu am probleme cardiovasculare. Mi-am facut un control acum jumatate de an, deoarece aveam pulsul mare, dar s a dovedit ca nu am vreo problema iar tensiunea e buna.
Am 19 ani si 62 de kg.
Doresc sa va intreb : 1. Este vreo posibilitate sa trebuiasca sa repet operatia? Am vazut ca dvs ziceati ca dupa folosirea radiofrecventei, scapi permanent de rinita cronica hipertrofica.
2. Cum pot scapa de infundarea alternativa a narilor? Sa renunt la fumat? Singurul spray nazal pe care il folosesc acum esti Quixx, cu apa de mare.
3. Nu as dori sa ma operez, dar nu stiu daca ma las de fumat rezolv problema. Nara stanga e perfect desfundata, iar cea dreapta infundara.Ma trezesc dimineata cu cate o nara infundata, iar cand ma ridic din pat se desfunda, urmand sa se infunde apoi alternativ. Va rog sa-mi dati niste sfaturi si imi cer scuze pentru deranj!
13 comentarii
1
11-08-2018, ora 16:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Unica cauza care duce la hipertrofia cornetelor după intervenție este un reflux gastro esofagian în somn. Când acidul gastric ajunge sus în rinofaringe și inflamează coada de cornet
1.citeste despre tratamentul cu colargol
2.foliseste maalox la culcare și nu consumi seara fructe dulciuri acidulate oțet lamai usturoi
3.mai folosește 10 zile pe luna rinopanteina sprey în loc de quixx
0
11-08-2018, ora 16:29
DavidS2
Nu este medic/terapeut
DavidS2
Va multumesc din suflet pentru raspuns! Refluxul gastro esofagian sa fie cauza si pt ca mi se infunda cate o nara alternativ in timpul zilei? Si simt permanent mucozitati in gat.
Fumatul trebuie eliminat? Eu sincer nu simt reflux sau vreo problema de genul.
0
11-08-2018, ora 17:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Refluxul e în somn. Nu se simte
0
24-08-2018, ora 17:15
DavidS2
Nu este medic/terapeut
DavidS2
Buna ziua! Am folosit Colargol si nu am observat o imbunatatire. Am fost si la control la dna doctor care m-a operat cu radiofrecventa si mi-a pus diagnosticul de rinita vasomotorie si mi-a spus ca, cornetele nazale arata bine, ca nu trebuie sa ma mai operez. Mi-a dat sa folosesc Avamys, alaturi de Tamalis(o pastila pe zi) si Sinulan(1 pastila pe zi). Va functiona acest tratament?
0
24-08-2018, ora 18:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Dacă o sa ți-o regim strict seara sa nu faci reflux în somn... O sa ajute. Acidul gastric n. O sa mai irite coada de cornet și inflamația dispare
0
08-09-2018, ora 15:38
DavidS2
Nu este medic/terapeut
DavidS2
Buna ziua! Revin dupa ce am incercat Maloox timp de o saptamana, alaturi de Tamalis si Sinulan. Simptomele mele nu s-au ameliorat, in sensul ca tot am cate o nara infundata. Am inceput sa fac inhalatii cu uleiuri volatile(de menta si eucalipt). As mai putea incerca ceva? Sa renunt la fumat? M-ati putea primi la un control pe saptamana viitoare?(daca fac o programare in prealabil, bine-inteles). O sa incerc sa ajung la Pascani.
0
20-09-2018, ora 14:31
DavidS2
Nu este medic/terapeut
DavidS2
Imi cer scuze ca va deranjez din nou. Am incercat absolut toate tratamentele, Colargol, Avamys, Tamalis, inhalatii, Maloox. Nimic nu isi face efectul. Tensiunea este buna, am 19 ani... poate fi o cauza hormonala? Nu scap de vesnica nara infundata..
0
20-09-2018, ora 21:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Vii la Pașcani sa vad...
Sau un orl.. Lângă domiciliu la care mergi pana rezolvi ceva
0
26-09-2018, ora 13:58
Lilicera
Nu este medic/terapeut
Lilicera
Buna ziua, sotul meu are nasul infundat mai mereu si cand il sufla îi iese din nas niste mucozitati cu sange.In urma cu cateva luni a avut sangerari, acum il are doar infundat si il dor narile(cateodata)..imi puteti spune va rog frumos ce e de facut, sau ce ar putea sa ia.Va multumesc frumos
0
26-09-2018, ora 14:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la radiologie.. o radiografie SAF
in consult la stomatolog sa nu fie dantura stricata sus sub sinus
dupa la ORL cu ambele rezultate
0
26-09-2018, ora 15:11
Lilicera
Nu este medic/terapeut
Lilicera
Ce ar putea folosi pt desfundarea nasului..pana ajunge la medic?
0
26-09-2018, ora 15:14
Lilicera
Nu este medic/terapeut
Lilicera
Mentionez ca a avut si buza de sus un pic umflata..acum s-a desumflat..dar nasul il are incontinuare infundat si respira foarte greu
0
26-09-2018, ora 16:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
bixtonim, olynth, biorinil.
BUza... e semn de infectie dentara..sus sub sinus
cititi ce am scris despre Sinusita Odontogena
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.