Nas infundat noaptea

13-10-2016
cosmin_laurentiu
Nu este medic/terapeut
cosmin_laurentiu
Buna ziua,

Numele meu este Cosmin iar de vreo 2 ani am o problema cu nasul infundat. Mi-am dat seama de treaba asta dupa aproximativ de 1 an, deoarece desi dorm uneori si 8-9 ore / noapte ma trezesc foarte obosit si cu o nara infundata. Poate 1 noapte pe saptamana se intampla sa respir corect. Tot timpul se infunda nara de pe partea care dorm. In timpul zilei respir 90% pe o nara, iar pe cealalta cam 70% doar noaptea o nara nu-mi mai functioneaza deloc ( blocaj total). Am fost la diversi medici ORL iar unii mi-au prescris medicamente, picaturi dar fara succes. Bixtonimul functioneaza dar evit sa-l folosesc deoarece am auzit ca poate creea dependenta. In primavara am facut si o cauterizare de cornee la recomandarea unui medic ORL dupa care m-am simtit mai bine pentru aproximativ 1-2 luni dupa care au aparut problemele iar. Este foarte deranjant deoarece ma trezesc foarte obosit, am o stare de nervozitate pe timpul zilei iar randamentul mi-a scazut.

Tin sa mentionez ca am facut ceva sport inainte, iar de cand m-am lasat am si luat in greutate vreo 10-15 kg pe parcusul unui an. Am 25 de ani, 90 kg si sunt fumator. Va multumesc !
6 comentarii
1
13-10-2016, ora 12:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 citeste pe forum despre Rinita Vasomotorie
2 citeste despre tratamentul cu Colargol jn nas
3 si despre tratamentul cu radiofrecventa pe cornetele nazale
0
13-10-2016, ora 13:40
cosmin_laurentiu
Nu este medic/terapeut
cosmin_laurentiu
Va multumesc pentru raspuns Domnule Doctor. Am vazut pe alte postari ca la unii oameni ati mai recomandat altele pe langa tratamentul cu colargol. Referitor tratamentul cu radiofrecventa pe cornetele nazale e vorba de aceea cauterizare de cornee?

multumesc !
0
13-10-2016, ora 16:03
cosmin_laurentiu
Nu este medic/terapeut
cosmin_laurentiu
Astazi am sa merg la farmacie sa-mi cumpar colargol 1%. Din cate am citit pe forum am vazut ca recomandati 2-3 picaturi in fiecare nara la cate 8 ore ? tratamentul se ia 10 zile, 10 zile pauza, dupa care continui ? daca e asa puteti sa-mi spuneti pentru ce perioada sa continui tratamentul cu 10 zile / 10 pauza ? sa inteleg ca la 8 ore inseamna dimineata, dupa-masa si seara inainte de culcare?


In legatura cu spalaturile nazale, imi puteti spune va rog frumos ce solutii trebuie sa folosesc si cand / cum sa fac aceste spalaturi ? daca fac spalaturile seara, pun colargol dupa ?

Va multumesc si multa sanatate !!
0
14-10-2016, ora 09:07
cosmin_laurentiu
Nu este medic/terapeut
cosmin_laurentiu
Buna ziua Domnule Doctor

Am fost ieri la farmacie, dar am gasit doar colargol 3%. Pe langa asta mi-am mai cumparat si 10 cutii de ceai de musetele deoarece am vazut ca recomandati inhalatii cu ceai de musetel si spalaturi nazale. Intrebarea este : Cum sa iau corect colargol ? In perioada tratamentului pot face si inhalatile si spalaturile ? de exemplu sa stau seara pe aburi de musetel apoi cu ceaiul sa-mi fac spalaturile nazele iar apoi inainte de culcare colargol ? Pentru spalaturi nazale am un recipient din plastis cu un capac cu furtun si o gaura la capac.Partea de sus a recipientului se baga intr-o nara iar ceaiul cu musetele iasa pe cealalta nara e ok asta ? La cate ore, cate zile iau, cate zile pauza, in ce pozitie se pun picaturile, trebuie sa stau intins pe spate ?

Va multumesc si multa sanatate !!
0
14-10-2016, ora 09:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da... faci spalaturi nazale
Colargol se pune culcat pe spate 2 pic la 8 ore 10 zile sa simti ca a ajuns picaturile in rinofaringe
daca ai senzatia de inflamatie in nas sau accese de starnut.. poti lua si Borenar 1 seara.
tarosin 3 pe zi.. intaresc vasele sangvine sa nu se infunde cate o nara la modificarea pozitiei capului
0
14-10-2016, ora 09:42
cosmin_laurentiu
Nu este medic/terapeut
cosmin_laurentiu
Am inteles, deci pot face spalaturi iar apoi sa pun colargol? :)

Tarosinul il iau doar pe durata tratamentului cu colargol?

Multumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: