Nas infundat - remedii naturiste

14-07-2009
valentin210
Nu este medic/terapeut
valentin210
buna ziua am gasit in acest site cateva probleme similare cu situatia mea, am nasul infundat de fff mult timp(8 ani), inainte credeam ca acest lucru mi se intampla din cauza tutunului pentru ca atunci se accentua, dar de ceva timp am renuntat si la fumat si totusi persista situatia. nu am nasul permanent infundat sunt si zile cand ma simt mai bine, am cautat informatii similare simptomelor mele si am gasit http://www.terapii-naturiste.com/remedii_naturiste/rinita.htm unde sunt prezentate simptome similare, mai ales la rinita cronica catarala si de asemenea cea hipertrofica. tot acolo se gasesc si tratamente diferentiate pe caz.
m-am gandit sa incep cu tratamentul pentru rinita cronica catarala dar nu stiu exact ce trebuie sa cumpar, si aici poate ma puteti ajuta si dvs.

iata mai jos tratamentul in acest caz:
In cazul RINITEI CRONICE CATARALE, tratamentul consta in instilatii nazale cu substante antiseptice (colargol, protargol) solutii uleioase sau Fedrocaina, Septazol cite 5-6 picaturi in fiecare nara, repetat de 3-4 ori pe zi. Inhalatiile sint de asemenea utile. Dupa inhalatii, bolnavul nu va parasi camera timp de aproximativ 20 de minute. Pentru cresterea rezistentei organismului se recomanda vitamine (A, B, C, D) preparate de calciu, fosfor, fier, alimentatie bogata in proteine (lapte, carne, oua), cu excluderea condimentelor. Se vor inlatura toate focarele infectioase din vecinatate (sinuzite, amigdalite) si cauzele de obstructie nazala (vegetatii adenoide, deviatiile de sept nazal).

Multumesc anticipat pentru orice raspuns.
59 comentarii 12 Înainte ›
0
14-07-2009, ora 23:41
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Eu am folosit colargol, la indicatia dlui.dr.Flueraru pe acest forum, pt.rinita cronica hipertrofica si ma simt minunat!Dar poti sa mergi la un medic orl-ist si iti va prescrie dumnealui ce tratament trebuie sa faci!!
Numai bine
0
15-07-2009, ora 08:58
valentin210
Nu este medic/terapeut
valentin210
ms de raspuns jaqueline. eu am zis ca am aceasta pb de ff multa vreme in jur de 8 ani. timp in care am fost la orl si am zis de aceasta pb. un singur dr. m-a ajutat in aceasta pb dupa ce m-a operat cu laser tot cu mult timp in urma. dupa operatie mi-a fost bine, dar apoi am ajuns iar in aceasta situatie.
mai astept sa vad si alte indicatii, si in final o sa merg la medic unde voi discuta pe marginea acestor rinite.
0
16-07-2009, ora 09:38
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Mai deschide un subiect pe forum si adreseaza-te strict dlui.dr.Flueraru!!Cu siguranta te va ajuta!!
0
16-07-2009, ora 09:58
valentin210
Nu este medic/terapeut
valentin210
jaquelinne esti o scumpa! :) am staruit si am trimis mesaj direct dlui dr.
0
16-07-2009, ora 13:25
brianna-me
Nu este medic/terapeut
brianna-me
pt valentin210...sa stii ca si eu am aceleasi probleme...mi s-a facut si mie interventia cu laser pt rinita cronica hipertrofica si fara nicun rezultat...respir la fel de prost..efectiv nu mai stiu ce sa fac..daca ai gasit un remediu ceva, da-mi si mie de veste..merci!
0
16-07-2009, ora 13:28
brianna-me
Nu este medic/terapeut
brianna-me
pt jaquelinne...te rog frumos, spune-mi si mie ce tratament ai urmat mai exact la sfatul d-lui flueraru..colargol doar..sufar de 6 luni de rinita cronica hipertrofica si nu mi s-a rezolvat cu nimic, nici interventia laser, nici cu mii de alte tratamente..multumesc si astept cu nerabdare un raspuns. Ti-a trecut acum, respiri bine fara sa mai fie nevoie de picaturi in nas?
0
16-07-2009, ora 14:40
valentin210
Nu este medic/terapeut
valentin210
ok brianna. de indata ce primesc un rezultat te voi notifica si pe tine.
eu curent nu folosesc nici un remediu. respir cand prost cand bine, am ajuns sa ma obisnuiesc chiar.
tu cum te simti acum ? cum ai descrie simptomele tale ?
0
17-07-2009, ora 09:02
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
brianna-me, da un click pe id-ul meu si citeste la subiectul adresat dlui.dr!La mine tratamentul cu colargol a functionat, numai ca eu am folosit colargolul pe o perioada mai indelungata :D, adica vreo luna jumate!
valentin210 sa ne anunti si pe noi ce trat.iti prescrie dl.dr!
0
17-07-2009, ora 10:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
valentin.
incearca o schema.
inhalatii seara + spalaturi nazale cu acelas ceai care faci inhalatiile.. in care adaugi 3-4 pic de inhalant.
Colargol la 8 ore.. obligatoriu in pozitie culcat pe spate.
sinupret 2la 8 ore 10 zile.
0
17-07-2009, ora 15:29
valentin210
Nu este medic/terapeut
valentin210
Multe multumiri dl. Dr, imi pierdusem speranta ca pot primi o indicatie aici si cautam un cabinet sa ma programez pentru o consulatie.
Abia astept sa va anunt rezultatele.
0
18-07-2009, ora 13:09
valentin210
Nu este medic/terapeut
valentin210
brianna daca ai fost pe faza cu raspunsul primit de la dl. dr. mai jos ai un link catre.. spalaturi nazale
http://www.eva.ro/forum/viewtopic.php?topic=12605forum=5 (vezi ce a postat donna_imobile)
0
23-07-2009, ora 21:27
brianna-me
Nu este medic/terapeut
brianna-me
Mda, va multumesc pt raspunsuri..am de gand sa incerc si eu colargol ca ar fi ultima speranta..eu am adesea senzatia de apasare pe nas si mi se infunda cand o nara, cand cealalta, mai ales in pozitie culcat..dureaza aceasta situatie de cateva luni si deja simt ca ajung la capatul rabdarilor. Jaquelinne, si acum dupa ce ai folosit o luna colargol, respiri bine, fara a mai avea nevoie de picaturi? chiar sunt curioasa si sper sa ti se fi rezolvat problema definitiv..mi-ai da si mie o speranta.Valentin. sper ca tratamentul sa fi dat rezultat..astept vesti.
0
23-07-2009, ora 22:19
valentin210
Nu este medic/terapeut
valentin210
brianna-me, am fost putin racit, si apoi am mai gasit greu farmacia unde se prepara Colargol. duminica plec in bucuresti si de luni/marti incep tratamentul in timpii indicati.
Daca esti credincioasa pe 26-27 Iulie se sarbatoreste SF. Pantelimon, sa spui si tu un acatist si sa mergi la o biserica care are acest hram.
cu sperante de bine... Valentin
0
29-07-2009, ora 22:08
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
brianna-me, eu nu mai folosesc picaturi de anul trecut, nu a mai fost nevoie!!Respir perfect!!Trebuie sa ai rabdare insa cu colargolul, pt ca el actioneaza incet si sigur, cel putin asa s-a intamplat in cazul meu!Dar asa cum am mai zis, eu nu l-am folosit doar 10 zile ci vreo 1 luna jumate doua chiar!Si ori de cate ori mi se infunda nasul din diferite motive, foloseam tot colargol!!Eu cand plang de ex.mi se infunda nasul foarte tare sau de la fum uneori!Incearca-l ca nu ai nimic de pierdut si nici nu este foarte scump!Dar atentie mare la colargol, in cazul in care nu va informeaza farmacistele, el trebuie pastrat la loc intunecat, ferit de orice raza de lumina sau soare!
0
29-07-2009, ora 22:16
brianna-me
Nu este medic/terapeut
brianna-me
jaquelinne, iti multumesc din suflet. Am incercat atatea tratamente, atatea picaturi si absolut nimic nu a mers...am incredere ca de data asta va fi altfel, chiar sper!!! Inca o data mii de multumiri si sa fii sanatoasa in continuare!!!
0
29-07-2009, ora 22:21
brianna-me
Nu este medic/terapeut
brianna-me
Valentin, ce ai mai facut intre timp? Ai inceput tratamentul recomandat de d-l dr Flueraru? Cum te mai simti? Dupa ce am citit experienta lui Jaquelinne, chiar am incredere ca va functiona... sper sa aud de bine!!! Multa sanatate!
0
29-07-2009, ora 22:37
valentin210
Nu este medic/terapeut
valentin210
brianna, spre rusinea mea.. nu am inceput nici acum tratamentul.ma simt ca un copil mic cand trebuie sa ma ia cineva de manuta si sa ma duca la dr.
scuze...o sa postez un rezultat imediat dupa 1/2 zile de tratament. multumesc pentru urari.
0
29-07-2009, ora 22:40
brianna-me
Nu este medic/terapeut
brianna-me
Valentin, esti fenomenal!!! Inseamna ca nu te simti asa de rau:P
0
29-07-2009, ora 22:57
valentin210
Nu este medic/terapeut
valentin210
Brianna.. stiu ! surprinzator. dar azi m-am si enervat/plans cuiva cu nasul meu infundat si consecinte urechi infundate...
0
29-07-2009, ora 23:09
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
brianna-me, pt putin draguta!!Cu siguranta va functiona tratamentul, dar sa nu dai inapoi daca in primele zile o sa ai impresia ca nu isi face efectul colargolul!!Dureaza un picut pana vei vedea rezultatele!!Si incearca sa nu mai folosesti deloc acele spray-uri nasale, ca nu iesi la niciun rezultat!!Respira pe gura mai degraba si vei vedea cum functioneaza!Sa ma tii la curent, ca sunt tare curioasa!!Este valabil si pt valentin210!
Numai bine!!
0
29-07-2009, ora 23:15
brianna-me
Nu este medic/terapeut
brianna-me
Da, jaquelinne, voi avea rabdare, te tin la curent. Nu mai folosesc de cateva luni niciun fel de picaturi, dar respir destul de greu uneori, ma apasa ceva efectiv pe nas...am fugit de picaturi dintotdeauna. Multumesc inca o data..mai vb..o seara frumoasa!!!
Valentin, trebuie sa faci si tu ceva k daca stai asa va fi mai rau..te chinuiesti in zadar...
0
30-07-2009, ora 01:34
valentin210
Nu este medic/terapeut
valentin210
gata am facut prima runda.
1. inhalatii musetel + inhalant (uleiuri esentiale pentru aromaterapie)
prima reactie cand am bagat nasul sub prosop a fost de inec, si accese de tuse, am staruit si dupa putin timp m-am linistit, dupa 2-3 min. am avut o senzatie usoara de curgere a nasului.

2. spalaturi = cana ceai musetel + 3 pic. inhalant
dupa cateva inspiratii pe fiecare nara in ligheanul din fata incepuse sa apare un niste cruste...

dupa aceste operatii am avut o senzatie de mai bine a respiratiei.

3. colargol = 2 pic. in fiecare nara in poz. orizontala
4. sinupret = 2 drajeuri inghitite

cam asta e... o sa revin dupa cateva zile, cand apare ceva notabil.
0
02-08-2009, ora 17:12
brianna-me
Nu este medic/terapeut
brianna-me
Valentin, simiti vreo imbunatatire? Eu nu am inceput inca tratamentul...si sunt curioasa tie cum iti merge...sa ma tii si pe mine la curent. Succes!!!
0
02-08-2009, ora 17:31
valentin210
Nu este medic/terapeut
valentin210
tocmai am terminat flaconul cu Colargol.
eu zic ca am o stare generala mai buna decat inainte. dar sa nu ma grabesc, astept sa termin tratamentul.
0
02-08-2009, ora 17:55
brianna-me
Nu este medic/terapeut
brianna-me
Ma bucur sa aud, dar simti ca ai o respiratie m buna? Mai ai nasul infundat??? Ca starea generala e determinata si de alti factori... dar nu cred ca au trecut 10 zile...poate trebuie totusi sa continui cu colargol..sa-ti iei alt flacon?!:D
0
02-08-2009, ora 18:00
valentin210
Nu este medic/terapeut
valentin210
pai asa o sa fac, de luni, sa iau un nou flacon. am nasul infundal dar.. nu f tare. as spune ca 80% sunt bine
0
02-08-2009, ora 18:11
brianna-me
Nu este medic/terapeut
brianna-me
bine, am inteles, dar voiam sa stiu daca e vreo ameliorare..desi e cam devreme.se simte ceva diferenta?
0
02-08-2009, ora 19:31
valentin210
Nu este medic/terapeut
valentin210
o sa-ti zic sapt urmatoare.
0
05-08-2009, ora 17:18
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
valentin210, cam repede ti s-a terminat flaconul cu colargol!!Mie dintr-o sticluta de 30 ml, dupa aproximativ 2 luni de utilizare mai imi ramasese jumatate!!
0
05-08-2009, ora 17:23
valentin210
Nu este medic/terapeut
valentin210
ce pot sa zic ? am luat altele acum 3 si sunt mai mari.
folosesc 2 pic/nara, tu cum luai ?
Adaugă un comentariu / răspuns
59 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Inhalațiile cu aburi nu ameliorează congestia nazală cronică
  • Experții avertizează asupra folosirii decongestionantelor nazale la copiii mici
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  •