Nas infundat, respiratie diminuata

816 comentarii 1 2 ..... 181920 ..... 27 28 Înainte ›
0
08-03-2012, ora 14:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt. magda
pot avea legatura.. doar in cazul ca a intervenit o complicatie
NUmai un medic ORL.. care sa vada acum nasul.. o sa va poate spune ca este o viroza acuta sau este o complicatie a unor probleme mai vechi
tratamentul difera. mergeti maine la ORL.. nu lasati pe weekend
0
10-03-2012, ora 15:24
loghin
Nu este medic/terapeut
loghin
buna ziua,
am o fetita de 1 an si 11 luni si are mereu nasu infundat, noaptea fornaie si doarme cu gura deschisa.am fost la dr.orl si mi-a spus ca trebuie operata de polipi si mi-a dat sa-i dau prednison jum pastila dim jum la pranz si un spray rhinocort 1 pic de 2 ori pe zi.am 3 zile de cand ii pun picaturile(pastilele nu vrea sa le bea nicicum mi le vomita)si are tot nasu infundat si respira pe gura.va rog sa ma ajutati nu as vrea sa o operez si tare as vrea ca fetita mea sa respire bine.va multumesc anticipat
0
10-03-2012, ora 21:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. va rog insistent sa schimbati medicul orl./ prednisonul mi se pare exagerat ca tratament in acest caz/ ati citit prospectul ?
2. nu se opereaza la asa varsta polipii, recidiveaza in 3_6 luni la loc.
3. polipii sunt strans legati de fonul alergic
fonul alergic e strans legat de regimul alimentar
consultati un medic alergolog
scoateti din alimentatie complet... tot ce tine de coloranti artificiaki/ dulciuri, sucuri/ fructele citrice.s.a produse care le gasiti pe net ca fiind alergene
reveniti la un regim alimentar foarte simplu, adaptat unui copil cu probleme de asimilare digestiva.
4. pentru nas cumparati un aparat de aerosoli, aparat salin, aspirator nazal
0
10-03-2012, ora 21:38
loghin
Nu este medic/terapeut
loghin
multumesc mult de raspuns.am aparat de aerosoli dar ce medicament as putea folosi?
0
11-03-2012, ora 05:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ceai de musetel cald +5 pic. de ser. efedrinat + 1 fiola de acc
se fac care 5 minute dev3 ori pe zi
secaspira nasul
se administreaza colargol sau protargol
titul 10 zile
0
11-03-2012, ora 14:19
loghin
Nu este medic/terapeut
loghin
buna ziua,
acum revin cu o problema a mea.odata cu fata am facut si eu un control orl(la acelasi medic)si mai spus ca am deviatie de sept si mai prescris aerius 1pastilazi si nasonex2orizi.simptomele mele sunt :nas infundat seara si dimineata, stranut(mai ales dim )uneori ma mananca nasu si parac am tot timpu ceva in gat, o raguseala mai ales dim.cand am fost la control 2 nopti nu am putut respira deloc pe nas si tratamentul care mi la prescris ma ajutat sa respir dar nasu tot este infundat si am o raguseala.doctorul mia zis ca fara operatie no sa pot respira bn.cunosc lume care are deviatie de sept si nu au asemenea probleme.e posibil sa am altceva?trebuie neaparat sa ma operez?
va multumesc.
0
11-03-2012, ora 14:20
loghin
Nu este medic/terapeut
loghin
e posibil ca fata sa aiba sensibilitate la nas din cauza mea?sa fi mostenit de la mine?
0
11-03-2012, ora 17:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
si genele au rolul lor
si microbii dvs au ajuns la copil
cat despre nas.. initial se fac tratamente, se mai merge la control si daca nu este ameliorare de la tratament..se opereaza
va recomand sa faceti un consult la gastrologie, acea raguseala poate fi de alimente acre, acide, citrice, si un reflux gastric
faceti si exudate faringe, nas, secretie sputa.. pentru flora patogena
0
12-03-2012, ora 19:51
magda mare
Nu este medic/terapeut
magda mare
vreau sa va spun ca am fost la medicul care m-a operat la ORL si mi-a spus ca este din cauza alergiei, ca mi s-au marit cornetele in volum, si mi-a facut injectie in vena cu hemisuccinat si 2 zile trebuie sa iau medrol 16 mg /3 pe zi.A spus ca imi va trece si daca nu si nu sa-mi faca cu laser radiofrecventa pentru micsorarea lor.Dar pe mine ma doare capul la frunte in special si nasul in continuare, si am si o stare de greata si un gust neplacut in gura.Mi-a spus sa nu cumva sa ma operez de cornete ca pot face atrofie, care este si mai rea decat hipertrofie:cu multe cruste, cu miros neplacut, Totusi ce credeti ca ar putea fi?Am fost si la neuro si mi=a dat sa iau Timonil(carbamazepina).Banuieste ca ar fi o nevralgie in urma operatiei.Nu stiu ce sa fac.La analize mi-au iesit eozinofilele sub limita inferioara.Stiu ca daca erau prea mari se putea vorbi de alergie, dar asa?Ce ma sfatuiti sa fac si ce credeti ca ar putea fi?Am citit pe internet de Ozena, dar au spus ca este exclus.Si ma gandesc sa nu se agraveze.Parca as avea o ceata pe creier, o presiune.Si ma doare si baza nasului si pe lungime.Si nimeni nu descopera.GROAZNIC.Multumesc anticipat
0
12-03-2012, ora 20:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Magda mare
cum am mai scris cu siguranta sunt 2 probleme
una tine de secretiile nazale
celalata cu ametelile si cefaleea pot fi de la circulatia cerebrala
scrie.mi pe adresa personala pe hotmail
varsta, inaltimea, Kg, tensiunea arteriala
probleme coloana cervicala, ochi, digestie, rinichi..s.a
0
16-03-2012, ora 16:49
viorel35
Nu este medic/terapeut
viorel35
Buna ziua. In urma unui exsudat faringian am primit urmatorul rezultat: Streptococ beta-hemolitic - grup C (+)
simptomele care le am in prezent sunt : o senzatie de os in gat, fara durere, fara expectoratii si o inflamatie pe partea dreapta a faringelui.
Respectuos va rog sa-mi spuneti ce tratament pot lua pentru rezultatele analizelor.
Va multumesc anticipat
0
16-03-2012, ora 18:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe forum se dau sfaturi
tratament iti ofera un medic orl dupa ce vede gatul
0
18-03-2012, ora 10:47
PaulaPopescu
Nu este medic/terapeut
PaulaPopescu
Buna ziua, domnule Dr. Flueraru Valeriu !
Va deranjez cu o intrebare. Din senin nara stanga mi s-a infundat putand respira pe ea doar extrem de putin, dar totusi simt un firicel de aer care poate intra insa este foarte redusa puterea cu care traverseaza aerul nara aceasta. Tin sa precizez ca nu am racit, nu imi curge nasul, nu ma doare capul si automat nu am febra. Pe scurt nu am niciun fel de simptom de raceala. Nu inteleg ce poate fi...lucrul asta mi s-a intamplat brusc acum 4 seri si am crezut ca va trece de la sine. Ce sfat imi puteti da?
0
18-03-2012, ora 19:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 poate fi o reactie de vazodilatatie si marirea cornetului in volum de la un puseu de hipertensiune
2 o reactie a cornetului.. la un curent din acea parte
3 un polip crescut in volum ca reactie alergica la ceva
un consult ORL.. o sa ajute sa stiti cauza
0
19-03-2012, ora 14:52
mih_ado
Nu este medic/terapeut
mih_ado
Buna ziua! Am un baietel de 7 sapt si la 5 sapt a racit, avand nasucul infundat. Dr mi-a prescris aerosoli cu dexa si ser fiziologic (1 ml dexa + 4 ml ser) si vibrocil. Citind despre dexa mi s-a parut cam mult 1 ml si ii dadeam doar 0.5 ml, dar s-a agravat situatia. Avea nasul si mai tare infundat, nu mai manca si scoteam secretii multe si foarte des. Atunci dr mi-a dat flixotide pt aerosoli si bromhexin pt 3 zile. Situatia s-a ameliorat si spre sfarsitull tratametului i-am facut aerosoli cu ACC si ser. Tusea a trecut dupa o saptamana si sercetiile din nasuc, dar tot are nasul infundat si nu poate dormi sau manca. Nu stiu ce sa ii mai dau. I-am mai facut de 2 ori aerosoli cu ACC si ser dar nu am extras nici o secretie. Ce sa ii dau in continuare pt nasuc? Astazi am inceput sa folosesc Sterimar, sa vad daca obtin vreun rezultat. Precizez ca il alaptez si nu mananc fructe de nici un fel pt a-l feri de alergii. Va multumesc!!!
0
19-03-2012, ora 15:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. faceti toti din casa exudat faringian si secretie nazala + antibiograma
a luat infectia de la cineva din casa
2. NU tratati bolile de nas, gat si urechi.. decat la un medic ORL
la acesta varsta.. e suficient sa.i aspirati secretiile nazale si sa puneti cateva picaturi de lapte matern in nas
fara multe medicamente ca o sa intrati in cerc vicios ( nu mai folositi dexa.)
0
20-03-2012, ora 16:03
lorenzu
Nu este medic/terapeut
lorenzu
Buna ziua, am un baiat de 4 ani, cu diagnosticul Otita medie congestiva stanga, adenoidita purulenta, consultat de medicul ORL, si i-a mai gasit si puroi in gat, in urma raspunsului dat de doctorul ORL, doctorul Pediiatru ne a prescrisCefort 1g(3, 5ml administrat la 12 ore, 4 zile), bioticx, aerus, vibrocil, garasone, medicul ORL a propus ca trebuie operat de polipi, baiatul meu nu sforaie, doar i-a curs nasul si a fost infundat cat a fost racit, si acuma de cand i pun vibrocil nu mai este infundat, si fara febra doar s-a plans un pic de ureche.
Vreau sa stiu ce inseamna adenoidita purulentan si daca ajuta foarte bine colargol 1% pentru acest diagnostic
0
20-03-2012, ora 16:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
adeniudita purulenta.. este o infectie in vegetatiile adenoide ( polipii inflamati)
dupa terminare tratamentului cu antibiotic si local..
o sa mai faceti 10 zile tratament ci Colargol si o sa fie bine
0
20-03-2012, ora 16:24
lorenzu
Nu este medic/terapeut
lorenzu
Va multumesc de raspuns, dar n-am inteles doctorul de ce trebuie opert de polipi
0
21-03-2012, ora 07:58
lorenzu
Nu este medic/terapeut
lorenzu
Dupa terminarea tratamentului am inteles de la dumneavoastra, sa mai fac 10 zile de Colargol 1%(de cate ori pe zi/sau cat?), Va multumesc de raspuns, Multa Sanatate va doresc.
0
21-03-2012, ora 08:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Colargolul se administreaza cate 2-3 pic. de 3 ori pe zi..
obligatoriu in pozitie culcat pe spate.. capicaturile sa ajunga in rinofaringe
0
24-03-2012, ora 17:26
shinning
Nu este medic/terapeut
shinning
Buna ziua dle Doctor,

Am un baietel de 4 ani, care oridecate ori raceste are aceiasi "traiectorie", indiferent de cat de repede incepem tratamentul: nas infundat, febra, dupa care face f multe secretii nazale albe/galbui/verzulii si incepe sa tuseasca sec, violent. De obicei i se prescrie:Tamtum verde, vibrocil, nurofen, paxeladine/eurespal/stofal, aerius, etc. Uneori, in timpul somnului, il ineaca secretiile si scoate niste sunete tare urate '( eu le asociez cu sunetul unui tren care deraiaza) Ultima data tusea avea o frecventa la 10-20 de secunde. I s-a prescris adrenalina aerosoli si dexa aerosoli. Tusea s-a mai rarit la cateva minute. Dupa inca 2 zile de tuse am ajuns la urgenta, unde i s-a facut dexa 2ml intramuscular. Tusea a cedat imediat si in 3 zile disparut. A facut de 2 ori laringita (odata subglotica) si in rest laringotreheite, faringite, rinofaringite, iar anul trecut am scos si polipi. Episoadele de raceala nu sunt f frecvente, dar cand apar trec in circa 2 sapt. Indiferent de tratament in final ajungem invariabil la dexa injectabil ( 1 doza). I-am facut spirometrii, acum 2 ani si analiza de alergie, mergem de 2 ori/la mare si anul trecut am fost si la salina.
Am urmatoarele intrebari:
1. Ce ar putea cauza volumul atat de mare de secretii?
2. Pot fi ele responsabile de tusea aceasta atat de frecventa?
3. Ce putem face preventiv sa nu mai ajungem la dexa? ce alternativa avem? eu am senzatia ca tratam un efect, nu cauza.
4. Vrem sa-l ducem la Govora si Ocnele Mari ( 10 zile - dimi la Govora si dupa amiaza la salina). Il poate ajuta?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
0
24-03-2012, ora 22:26
Amaliam
Nu este medic/terapeut
Amaliam
Buna seara,
Baietelul meu de 4 ani are urmatoarele probleme:
1 - amigdalele hipertrofiate (in urma unui episod de amigdalita cu febra foarte mare (40) la inceputul lunii martie, tratat cu antibiotic 7 zile - Augumentin si in continuare Cexyl)
2 - nasul infundat, cu secretii transparente, galben - verzui dimineata
3 - adenopatie secundara dreapta, cu un ganglion submandibular de aprox. 2 cm
Exudatului faringian (la 7 zile dupa incheierea trat cu antibiotic) a iesit negativ pentru streptococ, dar pozitiv pentru candida.
De o saptamana face tratament cu Bioparox (de trei ori pe zi i-am dat), a facut aerosoli cu 1ml dexa, 1 ml ACC, 3 ser fiziologic (3 zile) si nu se vede nici o imbunatatire (inghite greu, respira greu). Medicul e familie i-a recomandat Nistatin de trei ori pe zi, dupa mese.
Am consultat si un ORL-ist care mi-a spus sa intrerup nistatin-ul per os si sa fac badijonari locale cu glicerina boraxata cu nistatin si in plus sa fac 10 zile aerosoli (2ml dexa+3ml ACC+3ml ser+1ml gentamicina pt mucii verzi - dimineata si seara)
Intrebarile mele sunt:
1. Concentratia si durata tratamentului cu aerosoli nu sunt prea mari ? (medicul de familie a insistat ca durata tratamentului cu Dexa in aerosoli sa nu depaseasca 3 zile, in conditiile in care concentratia era mai mica)
2. Ce alta varianta de tratament exista, pentru ca aerosolii nu par sa-l ajute - nici macar imediat dupa aerosoli nu i se defunda nasul
3. Branza de vaca (facuta in casa) poate fi folosita in alimentatie? (am consultat lista cu alimentele interzise in candidoza si este foarte lunga -continand majoritatea alimentelor care lui ii plac, iar pe cele recomandate nu le agreeaza)
4. De cate ori pot sa ii pun picaturi in nas (Vibrocil de exemplu) pentru ca efectul dispare foarte repede?
5. Pot sa ii pun propolis glicolic in aerosoli (nu i-am dat niciodata, nu stiu daca e alergic)?

Va multumesc pentru timpul acordat.
0
24-03-2012, ora 22:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. cititi despre produsele producatoare de MUCUS. si le excludetti din alimentatie, partial sau de tot care se poate
2. tusea poate fi din partea inferioara, traheo-bronsica... aici nu ma bag cu sfaturi, trebuie ascultat la pneumo.ftizio
dar tusea poae fi de la secretiile vascosa care coboara din nas.., ajuta aspirstiile nazale, spalaturile nazale
deasemene tusea poate fi de gat uscat si iritat... in acest caz se exclud in totalitate sucurile, fructele citrice, mancarea acra
se administreaza faringok.spray.. care unge mucoasa faringelui
3. preventiv sa tineti cont de ce am scris mai sus+ tratament cu echinaceea 3 saptamani lunar cate 3 luni consecutiv
4. da e bine cura la salina. cumparati su un purficatr salin acasa
0
24-03-2012, ora 22:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt. amaliam
1. daca acste dose suntvpentru o zi intreaga si faceti cu ele 2_3 sedjnte. e ok
2. pentru nas.. se administreaza vibrocil sau olynth... se aspira secretile nazale si se pune colargol sau protargol
3.branza se poate, dar nu se poate bioparoxul
4de cate ori ese nevoie dar nu mai mult de 5 zile sji schimbati medicamentul
5. nu cred ca o sa ajute

din cate am inteles din cele povestite cea mai buna solutie pt dvs este sa operati copilul de polipi si inacelas timp si rezectia partiala a amigdalelor
0
25-03-2012, ora 09:16
shinning
Nu este medic/terapeut
shinning
Va multumesc mult pentru raspuns.Tratamentele din centrele balneo de la Govora, pot fi eficiente pt problema noastra sau sa ne limitam la mersul in salina? din cate inteleg problema lui Horia tine mai degraba de alergologie. Daca as putea atasa documente de forum v-as trimite analizele de alergologie facute acum 2 ani, unde scrie: usoara alergie la laptele de vaca. Credeti ca ar trebui sa mergem la alergologie?
0
26-03-2012, ora 10:37
Amaliam
Nu este medic/terapeut
Amaliam
Va multumesc din suflet pentru raspuns. Ceea ce faceti pe acest forum merita toata admiratia.
Va doresc multa sanatate si numai bine.
0
27-03-2012, ora 23:01
mihai901
Nu este medic/terapeut
mihai901
Buna ziua.
Am fost operat de deviatie de sept, cefalee si micsorarea cornetelor inferioare.Am fost operat pe 9 martie, inca nu sa vindecat operatia de deviatie de sept si as dori sa imi recomandati un tratament.Dupa externarea din spital mi sa recomandat vitamina A uleioasa si Nazomer.Cand suflu nasul mai iasa cateodata cheaguri de sange, este nomal?Si inca ceva, am un miros foarte ciudat in nara care a fost operata, un miros urat, de la ce?Va multumesc!
0
28-03-2012, ora 19:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergeti la cab. orl
nasul trebuie vazut
0
29-03-2012, ora 14:03
crissa andra
Nu este medic/terapeut
crissa andra
Buna ziua.acum un an si jumate am suferit o amigdalita sau o faringita(asa s a exprimat dl doctor), care nu s a vinecat decat dupa multe tratamente, cu antibiotic injectabil(de atunci am devenit sensibila).am si perioade mai bune, dar de vreo doua luni, cand ma trezesc am acea senzatie de raceala(nas infundat, usturime de gat, stanut si usor ragusita, gat uscat)care imi trece dupa vreo 10 minute.in cursul zilei nu am nimic, dar in fiecare dimineata "sunt racita"si uneori imi dreg vocea.mentionez ca din nas nu mi curg secretii(nasul mereu uscat), nici nu expectorez nimic, am decat senzatia ca trag mucoasa din nas pe gat si dupa o inghit.(o simt undeva intr nas si gat )am fost la orl si am facut tratament cu antibiotic si aerius(pt ca sunt si alergica), antinflamator, spray nasal dar nici un rezultat.sunt exact ca inainte am zile mai bune si mai rele.astept raspunsul dumneavoastra.va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns
816 comentarii 1 2 ..... 181920 ..... 27 28 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Complicațiile rinoplastiei
  • Inhalațiile cu aburi nu ameliorează congestia nazală cronică
  • Experții avertizează asupra folosirii decongestionantelor nazale la copiii mici
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  •