Nas infundat, respiratie diminuata

816 comentarii 1 2 ..... 252627 28 Înainte ›
0
08-02-2015, ora 07:22
melllly
Nu este medic/terapeut
melllly
Buna ziua. Va multumesc pt raspuns! puteti sa.mi spuneti, va rog, cam cum se desf un consult orl si daca/cat este dureros/neplacut pt bebe? Mergem la orl si as vrea sa stiu la ce sa ma astept. Multumesc mult!
0
26-02-2015, ora 19:57
Ganditoarea
Nu este medic/terapeut
Ganditoarea
Buna seara!
În urma unei răceli pe care a tratat-o cinci zile cu Teraflu şi părea vindecat, soţul meu a fost diagnosticat cu otită externa medie, acum o lună pentru care a luat tratament cu antibiotic Eficet şi picături Otocalm zece zile şi s-a vindecat. Săptămăna trecută a avut iar o uşoară răceală şi a luat tratament cu Septilin (acesta il continuă), sirop Planctusin pentru tuse şi paracetamol sinus tot 5 zile si s-a refacut dar acum acuza iar dureri la urechea la care a avut otita. Am inceput sa-i aplic solutie auriculara cu antibiotic, oare e bine? Ce pot sa fac sa-i alin durerea?
Tratametele au fos luate la recomandarea medicilor.
Menţionez ca amandoi suntem in invăţământ, deci si expusi.
0
26-02-2015, ora 21:47
melllly
Nu este medic/terapeut
melllly
Buna seara, dl doctor, va rog mult sa ma ajutati cu un sfat, o explicatie. La doua luni, dupa vaccin, bebele a inceput sa aiba mucisori si nas infundat. Pediatrul a pus pe seama stafilococului auriu care i.a iesit la exhudat la doua saptamani. Am folosit ciplox, oftamesone, problema ameliorandu.se cat de cat dupa ce i.am pus alternativ oftamesone si tobrex. Dupa vaccinul de patru luni, iarasi s.a agravat. Ultimele doua exhudate, la trei si patru luni, au iesit negative. Asa ca am mers la orl unde i.a pus diagnostic de adenoidita subacuta, pe fisa scriind pachet moderat de vegetatii adenoide. Tratament ne.a dat oftamesone, insa am ales sa.l facem dupa vaccinul de sase luni cand probabil lucrurile se vor inrautati iar.

Va rog mult sa.mi spuneti ce pot sa fac sa se retraga sau sa dispara inflamatia pentru ca bebele respira greu noaptea si se tot foieste, chiar trezeste uneori.

Mucisorii sunt generati de inflamatie sau or avea o alta cauza?

De asemnea, va rog sa.mi spuneti daca sunt sanse sa revina la normal pentru ca ne chinuim asa de patru luni deja.

Va multumesc mult!


De respirat, respira pe nas, dar destul de greu, i se aude respiratia si aerul cand trece prin nari.
0
27-02-2015, ora 12:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt Ganditoarea
medicii care recomanda tratamentul tre sa fie neaparat ORL. !!!! asa a fost?
otita externa se repeta nu din cauza racelilor..ci din cauza betisoarelor si tualetei incorecte a urechii
am scris, ut pe forum cum se trateaza corect o otita externa
pentru dureri se administreaza antiinflamatoare de baut, picaturi local Otirelax sau altele care continLIdocaina
se merge la ORL pentru aspirat secretiile din ureche si tratament local
0
27-02-2015, ora 12:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt melllly
la copiii mici.. conteaza enorm de mult alimentatia
este una daca vorbim depsre un copil alimentat de mama
si e cu totul alta un copil alimentat artificial cu posibila intoleranta la multi componenti din alimenttaie ( se stie ca laptele este producator de mucus si foarte alergen inanumite cazuri..
nu am nici o informatie concreta despre varsta, si alimentatia copilului asa ca nu pot inca sa raspund la intrebare
0
27-02-2015, ora 13:05
melllly
Nu este medic/terapeut
melllly
Buna ziua, varsta 5 luni 3 sapt Alimentarie mixta de la nastere. Humana plus cca 400 ml lapte matern din biberon. Diversificat de o saptamana cu radacinoase. La doua sapt i.a iesit stafilococ auriu pt ca fornaia, la doua luni, dupa vaccin au aparut mucisorii si nasul infundat. Exhudatele de la 3 si 4 luni nu au mai dat stafilococ. Multumim mult!
0
27-02-2015, ora 18:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mare atentie la diversificare.. trebuei sa fiti siguri ca tractul digestiv este naturizat si digera ce adaugati
in rest trebuei curatat nasul cu solutii saline Quixx s, a sau cu ceai cald de musetel... dupa care se poate face 3-5 zile tratament cu colargol cate
1 pic la 8 ore..culcat pe spate sa ajunga picaturile in rinofaringe
0
05-04-2015, ora 15:02
Radu_2013
Nu este medic/terapeut
Radu_2013
Buna ziua domnule doctor,
As avea si eu o intrebare si nevoie de un sfat. Prietena mea a acuzat la inceputul saptamanii durere la urechi cu sensatie de infundare a acestora, iar durerea cobora spre gat. Dupa 3 zile durerile de urechi s-au cam dus, fara a luat nici un tratament, insa a inceput sa o doara capul, tample si fruntea. Cat a durut-o capul a luat seara ori ibuprofen, ori nurofen. Dupa 2-3 zile a trecut durerea de cap, insa a revenit cea de urechi, in special la cea dreapta. A fost la ORL, si a fost consultata la urechi, nas si gat, si i s-a spus ca are o inflamatie pe nara dreapta datorita careia durerea e transmisa la ureche. (Nu reusesc sa inteleg de pe reteta diagnosticul exact) A primit ca tratament, Movalis, (una pe zi), picaturi Tobradex (de 4 ori pe zi cate 2 picaturi), si quixx. Asta este a doua zi tratament si, ieri a icneput sa simta senzatie de amorteala in zona stanga a fetei cu ochi si gura. Ce parere aveti? Poate fi de la tratament sau de la dantura pentru ca acuza o usturime a gingiei.
0
05-04-2015, ora 18:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu siguranta este o infectie dentara.. care a provocat o sinuzita si de acolo si complicatiil aureche si gat
se merge la stomatolog sau la maxilo-facial
cu radiografii la radacina dintilor de sus de sub sinus
radiografia SAF la sinus
si dupa asta se merge cu rezultatele iaras la ORL
0
06-04-2015, ora 13:21
AESandu
Nu este medic/terapeut
AESandu
Buna ziua. Sunt insarcinata in 19 saptamani si am mari probleme de respiratie, in sensul ca nu pot sa respir deloc pe nas!Inainte de a ramane insarcinata am urmat tratament pentru ca aveam cornetele nazale inflamate, in urma tratamentului s-a rezolvat problema. O data cu sarcina insa au revenit problemele, insa de 5 zile este mai rau ca niciodata. Pentru a reduce congestia si a dormi cateva ore noaptea, folosesc Biorinil, desi stiu ca este contraindicat in sarcina, insa este singura metoda sa pot dormi 3 ore pe noapte. In urma consultului ORL mi s-a zis ca nu se poate face nimic, sa rezist! Intentionez sa ajung la al medic maine, insa ma ingrozeste faptul ca ar putea sa-mi zica acelasi lucru!
Mentionez ca am incercat o multime de leacuri naturiste, aerosoli, ... nimic nu isi face efectul! Nasul e infundat, uscat si fara secretii, desi simt ca ar fii secretii, insa nu le pot elimina.Am gatul uscat de la respirat pe gura, am palpitatii si sunt foarte obosita! Am ajuns la capatul puterilor! Va rog frumos, ajutati-ma cu un sfat!
0
06-04-2015, ora 14:02
Radu_2013
Nu este medic/terapeut
Radu_2013
Buna ziua din nou, domnule doctor
Astazi, prietena mea, a fost din nou la control la ORL, fara sa faca acele analize de care spuneati dvs. si a fost diagnosticata cu pareza faciala stanga, si a primit ca tratament : previson 7 capsule pe zi, milgama, si omez (tratament pentru 3 saptamani). Imi puteti spune daca e un tratament adecvat si care sunt riscurile aceste afectiuni?SA mearga si la un neurolog, si cat de grava este aceasta afectiune?
Va intreb pentru ca este o persoana miniona, care cantareste 39 kg 1, 54 inaltime, si ma gandesc ca tratamentul sa nu fie prea puternic.
0
06-04-2015, ora 20:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt. Radu_2013

Problema este foarte garava daca sa ajuns la pareza
ca si risc.. daca tratamentul NU este corect, , poate sa ramana cu acea pareza permanent
1 trebuei excluse acele focare de infectie la stomatolog sau maxilo-facial
2 trebuei mers in clinica ORL.., spital universitar..sa vada acolo urechea la microscop
3 daca nu este infectie dentara sau otica.., in acest caz se merge la Neurologie pentru tratament corect neurologic
0
06-04-2015, ora 21:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt.AESandu

Sarcina.. este un STRES hormonal pentru Organism care acutizeaza toate bolile cronice
pregatirea pentru o sarcina.. inseamna si tratament chirurgical a infectiilor cronice( dentare, amigdalelor) dar si micsorarea in volum a cornetelor cu Radiofrecventa sau laser
ACUM.. intradevar nu se poate face nimic chirurgical si medicamentos
citeste ce scrie aici si poate gasesti cateva alimente la care sa renunti in totalitate
http://www.ziarulevenimentul.ro/stiri/sanatate/de-ce-ni-se-infunda-nasul-6-cauze-nebanuite--182141.html
in rest.. mirositul de ceapa, usturoi, uleilor volatile, masajul punctelor dela baza nasului.s.a metode alternative.. pot sa dea un rezultat
din spreiurile din cmert.. puteti folosi fara teama Quixx simplu si Quixx soft
0
06-04-2015, ora 21:57
Radu_2013
Nu este medic/terapeut
Radu_2013
Domnule doctor, as fi vrut sa va multumesc si sa nu va mai deranjez cu inca o intrebare, insa, a fost astazi la neurolog, iar diagnosticul a fost acelasi pareza faciala. Ca tratament medrol (2 capsule pe zi, timp de 15 zile, apoi cate o capsula pe zi timp de 7 zile si apoi jumatate de capsula pana la srafistul tratamentului), revitanerv (o capsula pe zi) si omez. si picaturi in ochi tobradex.
Credeti ca este tratamentul potrivit? Mai trebuies facute alte analize, intreb aceste lucruri pentru ca deja a fost vazuta de doua ori de ORL-ist(daca ar fi fost o infectie otica, ar fi identificat-o), si de un neurologist. Va multumesc mult pentru rabdare si pentru ajutor.
Tratamentul trebuie sa dureze o luna.
0
06-04-2015, ora 22:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamntul este corect
mergeti maine la stomatolog si excludeti focarele de infectie
gaseste un ceas mecans si verifica.i auzul la ambele urechi sa vezi daca aude la fel sunetele fine..
0
06-04-2015, ora 22:19
AESandu
Nu este medic/terapeut
AESandu
Multumesc mult pentru raspuns!!...macar Colargol pot sa incerc, am inteles ca ajuta la dezinflamarea cornetelor???...Ideea e ca nici asa nu pot sa continui, nu respir absolut deloc pe nas!!
0
07-04-2015, ora 22:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU..
colargol NU se poate..este Toxic
am scris romaneste ce trebuei sa faci
0
07-04-2015, ora 22:59
AESandu
Nu este medic/terapeut
AESandu
Domnule doctor, am fost azi la orl( a doua oara in 3 zile, insa la alt medic) si se pare ca este vorba de o bacterie ( medicul mi a spus ca sunt plina de secretii). Astept rezultatul culturii secretiei nazale si apoi voi primi tratament!Va multumesc mult pentru raspunsuri, sunteti un om deosebit ca va faceti timp sa ajutati oamenii!!
0
17-04-2015, ora 08:29
andreia21
Nu este medic/terapeut
andreia21
Buna ziua! De cateva saptamani mi se infunda nasul in timpul zilei, apoi imi curge si de obicei stranut si de vreo cateva ori. De obicei e mai accentuata starea dimineata. Iarna asta am avut si o sinuzita care a fost tratata si a trecut insa vad ca a reaparut rinoreea si obstructia nazala. Sa fie vorba de o alergie? Am luat si Aerius insa fara efect, acuma iau spray nazal cu solutie salina insa tot nu trece. Mentionez ca secretia nazala e apoasa. Poate ma puteti ajuta cu un sfat! Multumesc!
0
17-04-2015, ora 20:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 radiografii la radacina dintilor de sus de sub sinus.. sa nu fie o sinuzita odontogena
2 dspre RINITA ALERGICA am scris multe postari pe forum
cauza este alimentatia incorecta si problemele gastro-intestinale
3. consultul ORL..este obligatoriu
0
21-04-2015, ora 11:02
Dobo
Nu este medic/terapeut
Dobo
Buna ziua!
Am o fetita de 6 ani si jumatate careia i-au fost extrasi polipii anul trecut in luna iulie.
Inainte de aceasta era tot timpul cu nasul infundat, gurita mereu deschisa, dar fara raceli frecvente. Dupa extractie insa nasul a ramas infundat, mai ales noaptea. Sforait si dificultate la respirat toata noaptea (si ziua are gurita mai mereu deschisa)
Precizez ca in jurul varstei de 3 ani si jumatate am facut un test alergic din care a reiesit ca nu are alergie la nimic.
Pana la operatia de polipi am incercat si tratament homeopatic dar fara rezultat..nas tot infundat
Ieri am efectuat un alt consult ORL la care mi s-a spus sa administram timp de o luna urmatoarele:
- Nasonex spray 1 puf/2 zi
- Aerius 5 ml seara

Sfatul dvoastra ne-ar ajuta foarte mult intrucat nu stiu in ce directie sa ne mai indreptam
0
21-04-2015, ora 19:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauze sunt multe
1 operatia facuta prea tarziu
2.operatia facuta incorect, incomplet si au ramas resturi adenoide
solutia sa aflati.. este doar o endoscopie nazala pana sa se examneze rinofaringele cu camera video
3 pe forum gasiti cum se fac tratament cu aerosoli, spalaturi nazale, salinoterapie, aromoterapie si cel ami inportant trtamentul cu COLARGOL
0
22-04-2015, ora 07:32
Dobo
Nu este medic/terapeut
Dobo
Dr. Flueraru, multumesc pentru promptitudinea raspunsului dvoastra. As dori sa ne oferiti un prim tratament...de la distanta, daca ma pot exprima astfel, contra cost, iar apoi poate sa venim la dvoastra la un consult (suntem din Bistrita)
Va rog sa imi spuneti cum putem face aceasta
Cu recunostinta
0
23-05-2015, ora 00:23
john 81
Nu este medic/terapeut
john 81
cu respect va salut Domnule Doctor, si as vrea sa va cer si eu un sfat cat de urgent, sufar de o sinuzita ethmoidala, frontala dr.si maxilara dr.cu sinusurile atrofiate, la care cu greu mai pot sta in picioare, am fost si internat aici la mine la Craiova, am fost la cei mai buni medici orelisti si mi sa spus ca nu au ce sa imi faca mai mult decat tratamentele pe care l-am luat, inclusiv cefort intravenos, iar in ultimul timp de curand acun 3 zile mi sa recomandat de catre un medic de la boli infectioase sa dau si cu betabioptal in nas cate 2 pic de 2 ori pe zii si apoi sa trag aer tare pe nas astupand narile cu degetele pe rand, ce sa zic am inceput in aceasta dimineata sa il administrez intranazal, dintr-o data mi-a venit o amareala puternica in gat cu greata, apoi am vomitat tot ce mancasem, si de atunci am niste dureri sa zic mici in stomac imi vin arsuri in gat mereu din piept asa, si un aer rece mentol si fierbinte cateodata, greata nu dispare delok si-mi este rau asa, iar cand manank sau beau apa/ceai de musetel cu sunatoare iar imi da senzatiile acelea si de voma sa zik, simt asa ca parca as fi baut dero, , oare ce sa fac sa imi treaca?astept raspunsul D-voastra cu nerabdare, si va multumesc din tot sufletul pt.efortul facut.
0
26-05-2015, ora 11:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. simtomele sinuzitei.. sunt secretii purulente din nas, duireri locale in zona sinusurilor
2 celelate stari de rau..s.a NU au legatura cu sinuzita..
faceti investigatii serioase la gastrologie, neurologie
3. pentru sinuzita.. recomand o internare in cliunica ORL..spital univeristra unde se fac operatii endoscopice pe sinus
4 consullt cui radiografii la Stoamatolog
dintii de sus pot sa ascunda infectii care intretin siunusita
0
26-05-2015, ora 15:15
john 81
Nu este medic/terapeut
john 81
ok, va multumesc din tot sufletul pt.efortul depus pt.ami raspunde, dar nu am inteles indeajuns la pct.2 s.a NU au legatura cu sinuzita...pe mine nu m-a durut inainte de a da cu betabioptal in nas, ci imediat dupa ce am dat cu el, ci cred ca am inghitit din gat cate un pik de betabioptal fara sa vreau, dar sunt fericit ca mi-a trecut a 2 a zii dureruile si greata, e bine sa dau cu betabioptal in nas cate 2 pik.x2/zi sau nu?si inca ceva spitalul acela universitar este la Bucuresti?ca nu stiu, va multumesc din tot sufletul inca o data, si va urez tot respectul din partea mea.
0
16-06-2015, ora 00:39
Emvata
Nu este medic/terapeut
Emvata
Buna seara! Baietelul Meu de 4 ani de aproape 6 Luni se confrunta cu nas infundat. La recomandarea medicului i-am dat nasonex 30 de zile, biorinil, aeorsol cu ser, ser si dexa ( pentru ca nrespirand pe nas a facut Rosu in gat si amigdale). Acum 1 Luna I-am dat zynath, iar aerosol si sinupret la recomandarea Altui medic pediatru. Azi am fost la orl: urechi ok, din gat si de pe limba I-a luat exudat, iar la nas a descoperit o hipertrofie a cornerelor nazale. Pe fisa are diagnostic rinofarongita acuta cu urmatorul tratament pt 10 zile; unasyn la 12 ore 6, 5 ml cu nurofen si enterol si olynth in nas. La in copil Asa de mic ce reprezinta hipertrofia cornerelor? Imi este clar ca o sa fie ok o perioada si o Luam de la capat. Ce imi recomandati?
0
16-06-2015, ora 22:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa cititi tot ce am postat pe forum despre
vegetatii adenoide sau polipi
refluxul gastro-esofagian si cum afecteaza el faringele, amigdalele si polipii
acolo o sa gasiti CUM trebuie schimbat Regimul Alimentar a copilului.. alimentatia ncorecta fiind cea mai principala cauza a problemlor ORL
o sa gasiti si cum se fac tratamentele locale.. inalatii, aerosoli, salinoterapie, aromoterapie, tratament cu colargol in nas si spreiuri uleioase pentru faringe
0
16-06-2015, ora 23:16
Emvata
Nu este medic/terapeut
Emvata
Buna seara ! Am citit comentariile Dvs, am vazut ca nu recomandaţi olynth, ce am primit noi pentru ca da dependentă. In schimb recomandaţi colargol, pe care l-M administrat dar nu 10 zile ( doctorii la care an fost nu l-au recamdat)., inhalant cu muşeţel Si mancare fara alergeni si citrice. Întrebare vegetaţie adenoide sunt acelaşi lucru cu aceasta hipertrofie de cornete nazale? Pot începe tratamentul cu colargol si/ sau ser efedrinat in perioada de tratament de acum descrisă mai sus? Multumesc pt promptitudine
0
17-06-2015, ora 14:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
hipertrofia de cornete NU este acelas lucru cu polipii ( vegetatii adenoide)
Da.. puteti face acum tratamentul cu Colargol si ser Efedrinat
Adaugă un comentariu / răspuns
816 comentarii 1 2 ..... 252627 28 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Complicațiile rinoplastiei
  • Inhalațiile cu aburi nu ameliorează congestia nazală cronică
  • Experții avertizează asupra folosirii decongestionantelor nazale la copiii mici
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  •