nas uscat mai tot timpul

20-10-2011
calinba
Nu este medic/terapeut
calinba
Buna ziua
Am o problema cu nasul.Am folosit o perioada mai indelungata picaturi nazale iar acum nasul imi este mai tot timpul uscat.Am o crusta uscata intr-o nara iar pe timpul noptii sforai groaznic de tare.M-am apucat de slabit fiindca am vreo 30 de kg in plus.Ma intereseaza ce tratament sa folosesc pentru nas
11 comentarii
0
20-10-2011, ora 06:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 lucru care tre sa.l faci este sa mergi la ORL ( sa vezi daca nu e cazul sa faci ceva chirurgical) fiindcaasa poti sa pierzi mult timp cu tratamente fara efect asupra sforaitului.
2 pentru nas.. e suficient sa faci inhalatii cu ceai de musetel + 2-3 pic de ulei volatil de eucalipt..si dupa inhalatii sa faci spalaturi nazale cu acelas ceai + 3-4 pic de vit A pentru a hidrata mucoasa
asta o sa te scape de uscaciune amucoasei
dar pentru o respiratie nazala buna fara picaturi.. numia reducerea cornetelor in volum...
0
14-04-2013, ora 09:41
alex manole
Nu este medic/terapeut
alex manole
am si eu o intrebae domnule doctor Fluieraru va rog sa ma ajutati am fost racit si inainte de asta consumam cafea destul de multa fumam cam jumatede pachet pe zi si beam si alcool nu mult dar consumam respectiv o cana de vin seara.
Problema care a aparut este ca am avut faringita eritematoasa am luat tratament si sa vindecat pentru faptul ca aveam nasul uscat si infundat medicul orl mia prescris aerinaze pe langa tatamentul de raceala.am o saptamana de cand iau aerinaze aseara am intarziat administrarea cu vreo 2 ore si a inceput sa mi se usuce nasul si gatul si nu mai puteam respira deloc.
am folosit si biorinil in tratamenttul nasului infundat dar acuma mi se usuca nasul repede si gatul si indiferent cate lichide as bea tot ma sufoc am nevoie de ajutor urgent in tratarea nasului uscat.

am facut si tranzit baritat ca sa vad daca am probleme de esogita de reflux dar nu a fost nimic anormal.

Acum merg si la endocrinolog am cativa micronoduli si micochisti pe tiroida sar putea sa am hipertiroidism.


Am marea rugaminte sa ma ajutati cu nasul infundat trebuie neaparat sa scap de aceasta senzatie pe care nu o aveam pana sa racesc pentru ca ma sufoc si intru in panica imi este frica sa plec de acasa.va multumesc
0
14-04-2013, ora 14:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
intrerupi aerinaze, pui in nas vit A uleioasa cate 4 pic din 4 in 4 ore
foloseti ulei volatil de eucalipt pt inhalatiii si aromoterapie
0
14-04-2013, ora 14:28
alex manole
Nu este medic/terapeut
alex manole
va multumesc mult pentru raspuns eram disperat aseara am facut o criza si mam simtit aiurea sa uscat nasul si gatul nu isi revenea deloc am luat acum ulei de pin si de eucalipt si o sa fac diseara inhalatii aerinaze am luat ieri domnule doctor sa il schimb cu alt antialergic ? endocrinologul mia zis sa iau clorfenilamina una seara

Inca o intrebare domnule Dr Fluieraru cat timp trebuie sa fac acest tratament recomandat de dumneavoastra ?
0
14-04-2013, ora 15:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
minim 10 zile.
nu ai si mptome de rinita alefgica, nu mai lua nimic
0
14-04-2013, ora 15:09
alex manole
Nu este medic/terapeut
alex manole
OK ieri dupa ce se infundase nasul ma si manca nitel cand am luat aerinazele in juma de ora sia mai dat drumul respiratia dar am sa va urmez sfatul Dle Dr Fluieraru adevarul e ca pana la raceala nu am avut nici un fel de alergie sau chestie de gen am sastau 10 zile asa si revin pe parcurs cu detalii privind evolutia.


De maine la servici muncesc in aer conditionat dar nu am ce sa fac am sa ma protejez ma inbrac mai gros.

Va multumesc mult pentru ajutorul acordat sper sa am o evolutie favorabila
0
19-04-2013, ora 03:57
alex manole
Nu este medic/terapeut
alex manole
Deci revin cu detalii totul a fost ok pana marti seara am re snit la servici in aer conditik at dar aam suportat relativ usor tranzitia marti am lrimit un aparat pt aerosoli si lam pus in fu ctie dupa 15 mi. Eram chiar bine dar peste noapte iaradi mam sufocat dimineata Am mers la marius nasta la un pneumolog mia recomandat rinocleril si un ventolin ambele spray in paralel cu vit a in nari.problema eate Dl Dr Fluieraru ca acum am si candidoza bucala si poTe si faringiana si iau fluconazon 50mg pe zi dupa o zi de cortizon ma. Si tit okdar asta seara iar am nasum uscat si infundat eate ora 4 dimi eata si abia respir mai e merg pana la munte unde voi sta pana duminica iar luni voi merge iar la control intrebarea care o am pit sa fac iarasi inhalatij cu pin si eucalipt cat timp iau cortizon daca da atunci cand sa le fac si sper ca pana kjni sa pot respira ok la munte.nasum este uscat in continuare :(
0
19-04-2013, ora 03:59
alex manole
Nu este medic/terapeut
alex manole
Scuze de greseala sunt de pe mobil si nu pot vedea ce scriu in totalitate
0
19-04-2013, ora 07:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu pot sa.ti mai dau sfaturi concrete.fii dca din ce povestesti nu vad nici necesitatea acelui cortizon
si in acest caz se bat cap in cap indicatiile mele cu a medicilor la care mergi

citeste pe forum ce am mai recomandat si selecteaza tratamentele locale necesarw
0
19-04-2013, ora 09:27
alex manole
Nu este medic/terapeut
alex manole
ok asa am sa fac totusi trebe pana luni sa tin cortizonul intrebarea este Dle Dr Fluieraru am niste cruste in nas si un pic de secretie care se usuca de la cortizon si as vrea sa spal putin nasul am vazut ca recomandati musetel sau ser fiziologic
Acum plec spre munte e ok pt mine ?si inca ceva va rog inhalatiile aceala cu pin si eucalipt le mai pot face dac iau rinoclenilul ?
0
19-04-2013, ora 09:32
alex manole
Nu este medic/terapeut
alex manole
va multumesc pentru faptul ac ati raspuns prompt si mati ajutat Dle Dr Fluieraru mam dus laMarius Nasta ca nu am putut dormi si ma simteam infundat si cxa ma sufocam cu toate ca am pus si vit a in nas acum ma gandesc ca o sa ma ajute iesirea la aer curat de munte si speram sa imi dati cateva sfaturi cum sa respir si sa ma tratez cat sunt acolo si cum imi pot spala nasul fara sa afecteze minunea de tratament
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  •