nastere naturala

22-12-2011
karina2009
Nu este medic/terapeut
karina2009
Buna ziua,
sunt insarcinata in 32 de saptamani si intrebarea mea este daca as putea sa ma gandesc la o nastere naturala in urmatoarele conditii: In urma cu 4 ani am avut o conizatie pe col datorata infectiei cu HPV- tulpinile 16, 18, 45 si 81. La urmatoarele analize, a ramas doar tuplina 81, dar in ultimii 2 ani nu am mai facut genotiparea HPV. Mentionez ca testul papanicolau imi iese perfect- clasa 1, fara nici o modificare. O alta problema este ca tot in urma cu 4 ani am avut herpes genital, o singura data, si de atunci nu s a mai repetat niciodata. Intrebarea mea este: Sunt obligata sa nasc prin cezariana? Va Multumesc!
3 comentarii
0
23-12-2011, ora 00:00
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Nu sunteti obligata sa nasteti prin cezariana. Colegiul American al Obstetricienilor si Ginecologilor recomanda in situatii ca a DVS nasterea naturala.
0
26-12-2011, ora 13:40
karina2009
Nu este medic/terapeut
karina2009
Inteleg ca tulpina 81 a virusului HPV, nu afecteaza in vreun fel fatul la nasterea naturala, in conditiile in care nu exista nici o manifestare a virusului. De asemenea este posibil ca virusul sa fii disparut definitiv in tot acest timp. Virusul herpetic nu poate afecta fatul daca nu exista semne de manifestare in momentul nasterii?Va multumesc pt raspunsuri!
0
26-12-2011, ora 22:54
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Singura problema legata de virusul herpetic este daca in momentul travaliului sau cu f putin inainte ai un puseu de acutizare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Epiziotomia
  • Cum influențează riscul de obezitate tipul nașterii – vaginală sau prin cezariană
  • Nașterea naturală în prezent - tot lungă și dureroasă?
  • Recuperarea după nașterea naturală - ce ar trebui să știm
  •