Nastere normala sau cezariana?

28-08-2015
alex1236546
Nu este medic/terapeut
alex1236546
Buna ziua. Daca am miopie este indicat sa nasc prin cezariana? La ultimul control de acum 2 ani aveam -1, 5 respectiv -0, 75. Am 20 de ani si am inteles ca la nasterea normala este posibil sa imi fie afectata vederea. Mentionez ca am si o forma usoara de scolioza
2 comentarii
0
29-08-2015, ora 07:22
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Miopia forte ( -5) poate fi o indicatie de cezariana uneori (tot mai rar). Nu este cazul dumneavoastra.
0
25-03-2016, ora 15:50
Daniela 73
Nu este medic/terapeut
Daniela 73
Buna ziua ! Am fost operata in noiembrie 2015 de hernie de disc L4-L5, totul a decurs bine insa anul acesta in februarie am aflat ca sunt insarcinata, acum am 11 saptamani de sarcina si as dori sa stiu daca este posibila nasterea naturala sau e obligatorie cezariana.Va multumesc mult pentru raspuns !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Epiziotomia
  • Copiii născuți prin cezariană pot prezenta un risc mai ridicat de obezitate
  • Administrarea de antibiotic înainte de cezariană reduce cu până la 50% riscul de infecții
  • Cum influențează riscul de obezitate tipul nașterii – vaginală sau prin cezariană
  • Nașterea naturală în prezent - tot lungă și dureroasă?
  • Recuperarea după nașterea naturală - ce ar trebui să știm
  • Cezariana nu afectează calitatea vieții sexuale
  •