Ne iubim dar nu putem fi impreuna!

27-04-2009
ele_flj
Nu este medic/terapeut
ele_flj
Buna.Am deschis acest subiect pentru ca sunt foarte trista si nefericita si am nevoie de un sfat, de la oricine.Il iubesc, ma iubeste, ne intelegem perfect, insa mama si rudele mele ne impiedica sa fim fericiti, sa fim impreuna.Parintii mei au divortat de cand aveam eu numai 3 luni si de atunci sunt in grija mamei pe care o iubesc enorm si incerc pe cat posibil sa fie mandra de mine, insa trebuie sa renunt la el.motivul...mama spune ca nu-mi poate oferi nici un viitor, ca o sa ajung sa fiu batuta si maltratata pentru ca asa facea tatal sau cu mama sa, ca neamul lui este cel mai rau si violent...in sfarsit, pentru ca o sa-mi distrug viata.Il cunosc foarte bine, pot vorbi cu el orice, si i-am explicat de ce trebuie sa o terminam.Insa nu putem, tinem prea mult unul la celalalt...:(.de fiecare data cand vreau sa-i vorbesc mamei despre el, ma cearta, nu ma asculta, ma ignora, ma insulta...plangem amandoi pentru nedreptatea asta :-<...nu dormeam cu noptile...ma simt oribil ca trebuie sa-i ascund mamei faptul ca inka ma mai intalnesc cu el.. s-a hotarat sa plece in Franta, in Legiunea Straina, cea mai cruda armata din lume.Ii va fi foarte greu, dar insista crezand ca doar asa le poate demonstra alor mei ca nu-i asa cum il cred.Vrea sa-si faca un viitor acolo, si dupa 5 ani sa se intoarca(atat e necesar pentru a deveni un legionar cu acte in regula)..si-a cumparat deja biletul de avion pana acolo.El crede in dragostea noastra..ca o sa dureze atat..si eu cred..insa nu stiu ce sa fac...nu vreau sa ma impotrivesc mamei :( dar nici sa-l pierd pe el...D-voastra de ce parere sunteti?Ar trebui sa lupt in continuare cu timpul, distanta pentru noi, sau ar trebui sa incerc sa-l uit in acest timp?Chiar am nevoie de un sfat pentru ca nu am pe nimeni cu cine sa vorbesc.Va multumesc
10 comentarii
0
27-04-2009, ora 23:50
rostul
Nu este medic/terapeut
rostul
hey eu vreau sa vbesc cu tine, dar mai mult cu prietenul tau. vreti sa va casatoriti?
cum sa faca una ca asta prietenul tau? da ce le slujeste parintilor tai? are loc e munca? are ceva? oameni buni, dar casatoriti'va!. TREBUIE sa iti respecti mama care te'a crescut, dar ea nu poate saiti dicteze pe cine sa iubesti. NU are dreptul sa iti dea sfaturi cu privire la asta pt ca ea a esuat.
daca prietenul tau e violent(din cate vad pana acuma ai spus ca nu e ) atunci nu te casatori. daca NU e atunci relax. mama ta nu are drept sa isi spuna parerea pt simplu fapt ca a esuat ea cu tatal tau.
oricum nu te descuraja. si spune'i prietenului tau ca as vrea sa vb cu el. e enorm de naiv sa creada ce spune. ce are el de demonstrat? nu are curajul sa te ia? nu e barbat? trebuie sa isi demonesytreze si lui?
astept raspuns. nu il lasa sa plece pt ca va face o mare prostie!
0
27-04-2009, ora 23:59
ele_flj
Nu este medic/terapeut
ele_flj
da ai dreptate "rostul"..are loc de munca dar nu castiga destul ca sa-mi poata oferii mie ceea ce vrea sa-mi ofere...sa nu ducem lipsa de nimic.Mama vrea sa urmez o facultate, sa fie mandra de mine...nu vrea sa o dau in bara cum a facut ea...ma crede o naiva...dar nu sunt.Stiu ca poate am sa-l pierd, insa nu sunt pregatita sa-mi iau viata in propiile maini doar de la 18 ani..(el are 20)..Daca el crede in noi si crede in el ca poate sa realizeze ceva acolo, atunci ar trebui sa am si eu incredere in el, nu?Multumesc pentru sfaturi :*
0
28-04-2009, ora 01:38
petruel
Nu este medic/terapeut
petruel
Sa sti ca eu am iubit-o pe actuala mea sotie (suntem de 10 ani casatoriti) 3 ani inainte de a cere-o in casatorie, si ea la fel... la inceput fara sa stim unul de altul, dar de la un moment dat ne chinuia dorul de a ne vedea impliniti si in casatorie, chiar daca dragostea noastra nu era mai mica fara. Ne-am casatorit la 22-23 ani, la momentul la care Dumnezeu ne-a ajutat sa facem asta, si ne-am rugat ca Dumnezeu sa ne ajute. Acum avem 2 fetite dragalase, de 5 si 3 ani... parca va vad acum pe voi cum eram si noi. Destinele fiecaruia sunt in mana iubitoare a lui Dumnezeu (nu va mirati ca vorbesc asa, nu-s nici preot nici pocait, dar cred in dragostea lui dumnezeu). Puteti sa luati ce decizie doriti pentru voi, chiar daca asta inseamna sa mai asteptati, dar jurati-va sa nu va despartiti niciodata, cu aceasta dragoste dedicata si arzatoare nu va ve-ti mai intalni niciodata. Ce sa zic... daca prietenul tau si-a luat deja bilet... eu nu as fi pentru aceasta despartire de distanta. Asta va duce la slabirea comunicarii, nu veti sti zilnic unul despre altul, nu va veti avea in fata ochilor, va vor lipsi cele 5 simturi, mai ptin dragostea, dar ea va fi strapunsa de dorul unuia dupa altul, si incet incet, dragostei voastre poate sa-i scada puterea, sa oboseasca ca un marinar in furtuna, sa se usuce incet-incet ca o floare rupta si apoi sa moara... Nu vreau acest lucru, dar 5 ani mi se pare prea mult si cred ca esti deacord cu mine. Eu zic sa va rugati lui Dumnezeu, si mai ales tu, puneti nadejdea in El, iar prietenul tau cred ca are nevoie sa mediteze (asa sunt structurati barbatii, am citit multa psiho pt cupluri) de aceea asa e reactia oricarui barbat la disperare, sa plece ori la calugarie ori la legiunea franceza :) cei mai multi se intorc dupa 4 ore (asta e timpul psihologic normal) altii dupa 8 ore, sau cateva zile... dar daca si-a luat bilet, poate face o vacanta in franta si se reintoarce :)... ce sa mai zic, nu lasa nimic sa va rupa unul de altul, viata va testeaza acum! daca sunteti unul pt altul nimic sa nu va separe. Fii o Nadia Comaneci! era de 12 ani dar i-a ramas si azi titlul de campioana lumii chiar daca e acum batrana :)) asa e si nevasta mea, o vad ca acum 10 ani, tat asa e de frumoasa si fericita!
0
28-04-2009, ora 01:54
petruel
Nu este medic/terapeut
petruel
Si inca ceva, daca nu te plictisesc. Am acuma ocazia sa-mi vad multi prieteni si cunostinte - foarte multi care au fost in alde alea Spania, Italia, Franta... pt ca sa-si poata oferi ceva mai bun :( eu am trecut de 10 ani de casatorie si i-am vazut pe acestia, nu-s mai bogati nici macar cu o coaja de ceapa. Foarte putini au ceva: ori datorii in strainatate, ori in romania. Dar iti spun eu care e cea mai mare datorie si paguba, lipsa celui drag. E drept ca eu cred in urmatoarea treaba: m-am decis ca cat voi fi casatorit (pana la moarte - sotia nu e de fata cand scriu) nu voi merge nicaieri sa muncesc de unul singur, fara sotia mea. Nici eu nu m-am imbogatit ca sa-i ofer sotiei ceva dar cea mai mare avere a mea e iubita mea care e ca inima mea si fetitele noastre care sunt ca lumina ochilor mei: ar da cineva inima si lumina ochilor???? eu nu! Si inca ceva. (parerea mea) nu cred ca e gresit sa te casatoresti la 20 de ani, dar daca se poate sa-i ai pe unii din parinti sprijin ar fi mai bine. Parintii sunt foarte buni daca nu-ti fac program dupa ce esti casatorit si sunt gata sa va ajute ca pe copiii lor. Totusi barbatul trebuie sa aduca suficient venit cat sa va platiti cheltuielile sa nu fie dator. Si nici sa faci scoala nu e rau, caci pana la batranete doar vei munci alta optiune nu este, insa scoala doar acum poti face. In schimb, chiar daca nu va casatoriti acum va puteti ajuta reciproc ca cuplu sa va constientizati responsabilitatile de cuplu. Ca sa ai prieten si el sa aiba prietene nu implica mare branza insa ca cuplu casatorit (nu va obliga nimeni) e ceva mai mult. Studiati cine a inventat casatoria (aici ma dau de gol ca am facut un pic de teologie) si cum va puteti ajuta sa fdeveniti barbat si femeie. Pt detalii si bibliografie pot fi contactat, si imi cer iertare de prea mult sfat, dar asa e cu batranii (eu 33) trebuie sa ai rabdare cu ei! Imi sunteti dragi! iubiti-va!
0
28-04-2009, ora 09:32
ele_flj
Nu este medic/terapeut
ele_flj
Sincer va multumesc pentru sfaturi petruel...Si eu ma gandesc cateodata ca asa ar fi cel mai bine...dar au fost atatea lacrimi si..nu stiu..chin...Daca macar as putea vorbi cu mama cat de cat, sa-i spun cum il vad eu...dar nu pot..nu ma lasa...Nici mie nu mi-e usor cand stiu ca o sa plece, ca nu o sa mai stiu de el poate...luni de zile.chiar ne iubim cu adevarat...acum imi ramane doar sa ma rog, sa am incredere in D-zeu si El va sti cum e cel mai bine pentru noi.Tot timpul am crezut in: ce-i al tau e pus deoparte.iar daca e sa fim impreuna, daca D-zeu asta vrea, o sa fim.Iti multumesc inca odata pentru tot si nu m-ai plictisit cum poate ai crezut :P
0
28-04-2009, ora 11:11
danabv
Nu este medic/terapeut
danabv
Deea_criss, eu una sincer nu cred ca o inrolare in Legiunea Straina o va convinge pe mama ta ca el nu e violent, ci dimpotriva. Daca as fi in locul tau as incerca sa-l conving pe el neaparat sa nu mai plece si as merge la facultate, in alt oras.
Asa mama ta ar fi fericita ca-ti faci un rost in viata iar el poate-si va gasi un serviciu in orasul unde esti tu la facultate. Asta cred ca ar rezolva problemele voastre. E greu sa-ti gasest azi de lucru, e greu ca parinte sa tii un copil la facultate in alt oras, dar cu perseverenta si putin noroc, se poate. Si cred ca merita sa luptati pentru viitorul vostru, ca mama iti spun ca mama ta nu are dreptul sa-ti interzica sa iubesti pe cineva, nu are dreptul sa incerce sa traiasca in locul tau. Totusi analizeaza bine argumentele ei si daca esti convinsa ca greseste in ceea ce-l priveste, lupta pentru iubirea voastra, fara a uita s-o iubesti pe mama ta. Cand va vedea ca esti fericita, totul se va rezolva.
Numai bine!
0
28-04-2009, ora 12:29
dear
Nu este medic/terapeut
dear
buna deea! eu te admir pt ca iubesti cu adevarat pe cineva cind in ziua de azi majoritatea fetelor se iuta doar dupa bani si masini si totodata pt ca te gindesti si la mama ta.daca vrei sa fie mindra de tine sigur intr-o zi va fi.pe oameni ca tine viata ii recompenseaza. hai fi si tu inteleapta si gindeste-te ca temerile ei sunt cu atit mai pronuntate pt ca fost nevoita sa te creasca singura si e normal sa vrea tot ce e mai bun pt tine.nu stiu eu din ce motive a avut loc divortul dar sigur nu are o parere buna despre barbati mai ales cind este vorba de fiica ei totusi ar trebui sa inteleaga ca tu nu poti sa iubesti sau sa nu iubesti la comanda. eu te-as sfatui sa mai lasi sa treaca putin timp si pe urma sa incerci sa te faci inteleasa de catre ea, iar cu timpul o sa accepte iubirea voastra care iti doresc sa reziste.
daca prietenul tau pleaca pt a demonstra ceva (specific masculin) atunci du-te si tu la facultate si daca e vorba de iubire adevarata o sa va regasiti!
asa ca aduna-te concentreaza-te sa faci ceva caci daca stai sa plingi nu rezolvi nimic!bafta!
0
03-05-2009, ora 21:12
AaNi
Nu este medic/terapeut
AaNi
daca il iubesti ce mai conteaza?
0
03-05-2009, ora 21:13
AaNi
Nu este medic/terapeut
AaNi
lupta ptr iubirea ta...si nu lasa pe nimeni sa va desparta...tu sti ceea e mai bine de facut.tu iti cunosti cel mai bine iubitul.asculta'ti inima.:X:X
0
03-05-2009, ora 21:15
AaNi
Nu este medic/terapeut
AaNi
si nu'l lasa sa plece...tine'l langa tine...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul