neaparat 4 ore fara urinare sau prima urina de dimineata pt a da urocultura? | Forumul Medical ROmedic

neaparat 4 ore fara urinare sau prima urina de dimineata pt a da urocultura?

12-12-2011
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
Buna.
Trebuie sa dau o urocultura pt ca ma lecuiesc cu diferite medicamente antibiotice de vrio 3 luni si niic un rezultat. Insa pina acum nici un medic nu mi-a recomandat urocultura, am hotarat ca cer si singura si mi-a dat indreptare sa dau la laborator insa nu mi-a spus cum s-o fac..nu o sa am ocazia sa imi dea iarasi s-o fac degraba is de aceea as vrea sa fie facuta cit mai corect pt a afla precis rezultatul care este intradevar.
Acum insa prob e urmatoarea: eu traiesc la aprox 1-1, 5 ore de laborator..Deci prima urina de dimineata nu sint sigura ca o pot duce plus ca eu ma trezesc spre exemplu dimineata si vreau ft tare la wc pt ca am prob cu asta(asta si e prob ca merg ft des la wc), deci daca merg repede si o pun in recipient pe prima peurma oricum minim 20 min imi trebuie sa astept rutiera, sa ma imbrac si pina ajung la lab se fac 2 ore, iar eu stiu ca trebuie o ora maxim.
Deci mai buna ramane varianta cu 4 ore dar cum sa le rezist ca eu uneori nici 30 minute nu pot rezista ca buhnesc.
Deci as dori un sfat, cum sa o dau mai bine si cum sa ma pregatesc de ea??
si la ciclu nu se da, da?
va rog rs daca cunoasteti cumva rs la intrebarile mele.
ms anticipat.
3 comentarii
0
12-12-2011, ora 20:01
ionel77
Nu este medic/terapeut
ionel77
"¢ in conditii obisnuite se va preleva prima urina de dimineata sau la cel putin 4 ore de la ultima mictiune; inaintea inceperii tratamentului cu antibiotice;

"¢ in situatii de urgenta se poate recolta proba de urina in orice moment - pe cererea catre laborator se va mentiona daca timpul de la ultima mictiune este mai mic de 4h;

"¢ in cazul urmaririi eficientei tratamentului cu antibiotice, se va repeta recoltarea dupa 48-96 ore;

"¢ inaintea recoltarii probei se va face o toaleta locala riguroasa cu apa si sapun;

"¢ proba va fi recoltata din jetul urinar mijlociu, fara a intrerupe fluxul, intr-un recipient steril; pentru a preveni contaminarea probei, evitati sa atingeti recipientul de zona genitala;

"¢ proba va fi transportata cat mai repede la laborator (in 1-2 ore)3.

Sper sa te incadrezi in timp.

Mult succes.
0
13-12-2011, ora 12:29
red_rose
Nu este medic/terapeut
red_rose
daca 1-2 ore atunci pot sa reusesc, eu ma gandeam maxim 1 ora.
Si apropo prima urina de dimineata indiferent daca am urinat inainte de asta cu mai putin de 4 ore? ca eu ma trezesc de citeva ori noaptea si posibil sa fie mai putin de 4 ore pina la prima care cind ma voi trezi.
si o intrebare: la ciclu nu se da aceasta proba? cineva spunea sa nu ma spal inainte de asta 2 zile, e corect? cam greu o sa fie :D si sa nu beau cafea, nush daca e corect si asta.
0
13-12-2011, ora 18:20
ionel77
Nu este medic/terapeut
ionel77
Daca eşti în perioada menstruala, trebuie sa fii atenta ca atunci când recoltezi urina în acel recipient steril sa nu o contaminezi cu picături de sagne. E un pic mai incomod, trebuie mai multa atenţie.

In situatii de urgenta se poate recolta proba de urina in orice moment - pe cererea catre laborator se va mentiona daca timpul de la ultima mictiune este mai mic de 4h.

Inaintea recoltarii probei se va face o toaleta locala riguroasa cu apa şi săpun.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum ne recoltăm urina pentru laborator
  •