Neconcordanta intre examen histopatologic si imunohistochimie

03-06-2016
soric
Nu este medic/terapeut
soric
Buna ziua. In urma extirparii unui nodul s-a efectuat examenul histopatologic cu urmatorul rezultat:
-fragment de glanda mamara care prezinta o structura ductala dilatata de o proliferare tumorala cu pattern de crestere papilar.Proliferarea tumorala prezinta axe fineconjunctivo-vasculare, tapetate de celule de talie medie cu citoplasma eozinofila si nuclei usor mariti in volum, cu membrana nucleara evidenta, veziculosi, nucleolati, suprapusi si dispusi perpendicular pe membrana bazala.
Concluzie:aspectele histopatologice pledeaza pentru un carcinom intraductal papilar
Pentru evidentierea posibilelor arii de microinvazie sunt necesare reactii imunohistochimice.

Rezultatul imunohistochimic este urmatorul:
receptorii de estrogen si progesteron sunt pozitiv difuz, uniform cu intensitate mare in toate celulele modificate neoplazic.
Indicele de proliferare ki67 este 10%.Reactia imunohistochimica pentru Her 2/neu este 2+ in structurile cu pattern papilar si cribriform.Reactiile p63 si CK5 sunt pozitive in strat continuu la periferia structurilor glandulare proliferate papilar precum la nivelul majoritatii structurilor papilare cu reactie negativa in structurile cu pattern cribriform. Componenta cribriforma si papilara are o intindere de 2mm.
Concluzie: reactiile imunohistochimice corelate cu aspectele histopatologice inclina diagnosticul spre un papilom intraductal cu zone de hiperplazie ductala atipica.

Intrebarea mea este urmatoarea:
-este posibil ca un examen histo sa nu fie in concordanta cu imunohistochimia. Primul rezultat pledeaza pentru un carcinom iar al doilea rezultat inclina spre o hiperplazie. De altfel niciunul din rezultate nu spun cu certitudine ce este (inclina, pledeaza).Credeti ca aceste analize nu sunt facute bine? Ar trebui sa le repet?
Va multumesc din suflet.
Sper ca raspunsul dvs. sa ma linisteasca sau cel putin sa stiu ce am de facut.
2 comentarii
1
10-09-2016, ora 22:08
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Histopatologii au acest limbaj cu inclina, pledeaza...dar cand a scris ca e carcinom...din pacate e carcinom...
Diagnosticul histopatologic e in mod cert de carcinom iar examenul imunohistochimic nu il contrazice(desi asa pare)-spunand ca in general e un papilom(deci o tumora benigna) dar in care se gasesc zone de hiperplazie ductala atipica. E un mod de exprimare delicat al faptului ca in cadrul papilomului exista arii de proliferare maligna. Cuvantul atipic inseamna malignitate, iar cuvantul ductal inseamna carcinom(carcinom e o tumora maligna a unor ducte ale glandelor). Ductele sunt canalele de evacuare a laptelui din glanda mamara...insa in acest caz nu sunt celule ductale normale ci atipice(maligne).
Imi pare rau ca nu pot sa va linistesc cu diagnosticul...insa incerc sa va linistesc cu prognosticul, care este incredibil de favorabil in raport cu denumirea de cancer mamar.
Eu ma ocup cu urmarirea echografica a pacientilor cu diverse cancere trimisi la mine de sectia de oncologie si este incredibil la cancerul mamar cate cazuri practic vindecate intalnesc(care timp de 10-15 ani vin la mine la control la 3-6 luni si nu le gasesc metastaze timp foarte indelungat). Asadar prognosticul bolii nu e asa sumbru precum arata diagnosticul histopatologic.
Daca totusi aveti indoieli, puteti solicita piesa si sa o duceci la alt histopatolog, dar eu sunt 99% ca e carcinom.
0
11-09-2016, ora 21:41
soric
Nu este medic/terapeut
soric
Va multumesc din suflet pentru raspuns.
Cu respect
L.S.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.