necroza avasculara cap femural

17-11-2010
M.Simona
Nu este medic/terapeut
M.Simona
Buna ziua. In urma cu 4 ani am fost diagnosticata cu Hernie de disc L4-L5 SI L5-S1 si mici herni intraspongioase L2-L3 dupa un tratament urmat a fost totul bine pana in luna martie a acestui an cand m-am trezit cu dureri in zona inghinala a piciorului drept am luat tratament asta pana acum cateva luni cand in urma unor investigatii RMN am fost diagnosticata pe langa hernia de disc si cu necroza avasculara grad 3 cap femural drept.
RMN coloana lombara si pelvis facut in data de 16.09.2010 -Coloana vertebrala lombara: Vertebre aliniate posterior, fara modificari de semnal.Discuri intervertebrale L4-L5 SI L5-S1 in hiposemnal T2, cu inaltime diminuata.Hernie discala foraminala stg. L5-S1 cu stenoza gaurii de conjugare stg de la acest nivel.La nivel L4-L5-debord discal circumferential con medular normal. PELVIS: Arie in hiposemnal T1, hiposemnal T2 situata la nivelul capului femural dr- necroza avasculara grad lll.Fina acumulare fluida intraarticulara sold drept. Arie de endem osos ce cuprinde restul capului femural, colul si micul trihater femural.In urma acestui diagnostic am facut in data de 24.09.2010 foraj la nivelul femural drept. Mentionez ca am doar 37 de ani 1.73 si aproximativ 70kg. In urma forajului facut o parte din dureri sa-u mai diminuat
iar dupa ce mi sa dat voie sa pot calca pe picioru operat si sa incept sa merg
am o problema durerile inca persista in momentul cand calc pe picior
As dori sa stiu daca oxigenarea hiperbara e valabila si in cazul meu sau alte metode de recuperare din cate am inteles protezarea in cazul meu e prea devreme
sau un tratament de urmat
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: