Necroza avasculara de cap femural bilateral

21-02-2016
georgiana22
Nu este medic/terapeut
georgiana22
Numele meu este Simpetru Elena Georgiana, sunt din Braila si am 22 de ani.Am o inaltime de 1, 73 si o greutate de 57 de kg. In data de 04.04.2015 am fost diagnosticata cu o necroza avasculara de cap femural bilateral de gr 2, drstg. Am efectuat analizele necesare si au fost eliminate cauzele precum: lupusul eritematos si anemia falciforma. Insa, in 2013 mi s-a efectuat la spital o injectie intramusculara in fesa dreapta in urma careia a fost lezat nervul sciatic si am avut pareza.La o perioada, dupa ce mi-am revenit in urma injectiei au inceput simptomele specifice NACF. Drept cauze au ramas lezarea nervului sciatic care nu s-a recuperat in totalitate, folosirea de corticosteroide in timpul tratamentului pentru nerv si hipertrigliceridemie.
In data de 14.05.2015 mi s-a efectuat o interventie chirurgicala pentru foraje la capul femural drept si injectare PRP. Rezultatul celui de-al doilea RMN dupa operatie si totodata ultimul facut pe 22.12.2015 este urmatorul:
La nivelul articulatiei coxo-femurale de partea dreapta se vizualizeaza:
- acetabul normal conformat;
-cap femural cu sfericitate pastrata;la nivelul portiunii antero-superioare a capului femural se vizualizeaza un fragment osos subcondral cu aspect de "harta geografica"cu dimensiuni maxime in plan coronal de 41.410.8mm (ce intewreseaza mai mult de 50% din circumferinta capului femural) fara colaps al osului subcondral; semnalul maduvei osoase a fragmentului osos este de tip mixt edematos-adipos, acesta fiind inconjurat de modificari reactive (fibroza, scleroza si componente celulare) ce apar in hiposemnal T1 si T2 si moderat hipersemnal PD SPIR ce determina semnul " dublului contur"; moderate modificari edematoase difuze la nivelul capului si colului femural de partea dreapta ce apar sub forma unor plaje imprecise delimitate in hipersemnal STIR si hiposemnal T1 (edem osos reactiv) si modificari de semnal RM post foraje (3 traiecte in hipersemnal PD SPIR si hiposemnalT1 in regiunea trohanteriana, a colului si capului femural drept)- cu aspect RM relativ nemodificat fata de examinarea din data de 05.08.2015;
-cartilaj articular al acetabulului si al capului femural- cu aspect RM normal;
-spatiu articular coxo-femural cu inaltime normala;
-fara acumulari patologice la nivel intra-articular coxo-femural dreapta;
-aspect nemodificat al leziunii cu caractere de beningnitate situate excentric la nivelul maduvei osoase a 13 proximale a diafizei femurale drepte, ce masoara 2110.8mm(CCT); aceasta prezinta contururi lobulate, aparte in hipersemnal PD SPIR si hiposemnal T1, fara edem perilezional.
La nivelul articulatiei coxo-femurale de partea stanga se vizualizeaza:
-acetabul normal conformat;
- cap femural cu sfericitate pastrata; la nivelul portiunii centrale si antero-posterioare se vizualizeaza un fragment osos subcondral cu aspect de " harta geografica" cu dimensiuni maxime in plan coronal de 32.310.9mm; semnalul osos al fragmentului este de trip mixt edematos-adipos; nu se vizualizeaza colaps al osului subcondral; minime modificari reactive peri zona de osteonecroza, ce apar in hiposemnal T1 si T2 si minim edem osos la nivelul portiunii mediale a colului femural-cu aspect RM normal;
-cartilaj de acoperire al acetabulului si al capului femural-cu aspect normal;
-spatiu articular coxo-femural cu inaltime normala;
-acumulare fluida in cantitate mica la nivelul recesului superior si inferior al colului femural de partea stanga.
Va rog frumos, vreau sa stiu daca o sa ma vindec. Fac in prezent kinetoterapie iar medicul care m-a operat mi-a zis ca o sa scap definitiv in 2 ani. Mai am dureri din cand in cand si trebuie sa alternez pozitiile sezand cu ortostatism. Da ca se poate as dori opinia domnului Dr. Bogdan Cristian Ion. Astept raspunsul dumneavoastra si va multumesc anticipat.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: