Necroza cap femural stang

27-07-2017
Ramon@33
Nu este medic/terapeut
Ramon@33
Buna ziua, diagnosticul meu, a fost pus dupa 2 luni si jumatate de la declansarea simptomatologiei. Am trecut de 2 ori prin Urgente, unde am ajuns cu febra de 39, 5 si dureri musculare in tot corpul, si un disconfort mai mare in zona pelviana. Primul diagnostic a fost de viroza respiratorie. In timp ce asteptam la urgenta am inceput sa simt o durere in zona inghinala stanga. Doctorul de garda sugera ca as avea un carcel. Urmatoarea zi am revenit la urgenta deoarece durerea a inceput sa coboare pe picior si febra tot reaparea. Dupa cateva zile am ajuns la neurologie unde am primit initial diagnostic de Miozita, tratament Medrol si Gabaran. Durerea a scazut putin dar o perioada de cateva zile. Dupa o saptamana am fost la control si am primit recomandare de a continua tratmentul si alt diagnostic acum de Nevrita, inflamatie a nervilor. Simteam dureri atat pe nervul femural cat si pe sciatic. Am primit si 3 zile perfuzii cu Solu Medrol dar degeaba. Am fost internata 10 zile la Neurologie unde am mai primit perfuzii cu Dexamethasone si Tyossen. Am facut Rmn de coloana lombosacrala, rezultat: deshidratarea discului interverebral L5-S1 si protruzine discala postero-mediana, fara conflicte duro-radiculare. Dupa rezultat dr neurolog mi-a spus ca este o inflamatie a nervilor si trebuie sa am rabdare ca dureaza pana se refac. Toti indicii inflamatori erau in continuare cu valori crescute. Un nou diagnostic a fost de Sindrom piriform. Sapt trecuta am refacut rmn-ul de coloana si unul de Pelvis. Rezultatul celui de coloana a fost: Protruzie discala extraforaminala dreapta L4-L5 in contact cu radacina L4 dreapta. Debord discal L5-S1 circumferential, fara conflict radiculare evident RM. La cel de pelvis rezultatul a fost: Marcat edem osos al capului si colului femural, acetabulului, muscular obturator extern si a muschilor gluteal mic si mare pe partea stanga. Minima hidartroxa coxo-femurala ipsilaterala, dar fara modificare semnificativa de sinoviala. Aspectul imagistic pledeaza pentru artrita nespecifica. Recomandare consult reumatologic. Vineri am fost la Reumato, am fost trimisa sa fac si o radiografie de sold. Luni am efectuat radiografia, rezultatul:Pensarea spatiului articular coxo-femural stanga, zone avasculare la nivelul capului femural stang. De la Reumatologie am fost trimisa la Ortopedie. Marti mi-a fost stabilit diagnosticul de Necroza cap femural stang. Recomadare 3 luni fara sa calc deloc pe picior si antiinflamator Arcoxia de 30 mg pentru a scadea inflamatia si durerile de rigoare. Dupa 3 luni refacerea unul nou Rmn. Oare nu exista si alte solutii? Mi s-a zis ca deocamdata nu e cazul de protezare, am 33 ani, 1, 70m, 67 kg, si osul nu este atat de afectat. Am primit indicatii chiar pentru terapia Hiperbara. Oare mi se preteaza, alte indicatii nu am primit. Multumesc frumos pentru ajutor!
7 comentarii
0
27-07-2017, ora 15:12
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
Ce inseamna indicii inflamatori crescuti? Cat este CRPul? Necroza avasculara de cap femural nu produce febra si nu este involvat musculatura. S-a facut punctia articulatiei pentru a analiza licidul sinovial? Eventual biopsia zonei de necroza in os? Sa nu fie o coxita infectioasa.
0
27-07-2017, ora 17:45
Ramon@33
Nu este medic/terapeut
Ramon@33
Buna ziua, nu mi s-a facut nici una din investigatiile descrise de d-voastra.
Rezultatele cu valori crescute sunt:
In 18.05 CK:492, val normala 30-170 analize spital

In data de 06.06:(laborator privat)
CK: 27/ val normala <192
CRP: 3, 238 mg/dl, valoare normala <0, 5
GPT/ALAT/ALT: 36, 2, val normala <33
Fibrinogen: 639mg/dl, val normala 170-420
VSH: 52 mm/h, val normala <20
In Hemoleucograma:
Nr. Leucocite 14, 23, normal 4-10
Concentratie medie a Hb/Eritrocit: 31, 4, val normala 32-36
Nr trombocite: 643, val normala 150-450
Neutrofil:8, 81, val normala 2-8
Limfocit: 4, 43, val normala 1-4

In data de 15.06:(analize spital)
CK:36
CRP: 10, 66 mg/l
Fibrinogen: 427mg/dl
VSH: 38mm/h
Numar Leucocite: 8, 10
Concentratie medie hb/eritrocit 31, 9
Nr trombocite 274
Neutrofile 54, 1%
Limfocite 32, 5%
Aslo 49, 7IU/ml
Factor reumatoid 11, 5 IU/ml

14.07 (analize spital) un nou set in care singurele valori anormale sunt:
Proteina C reactiva 21, 43, val normala 0-3 mg/l
Creatina serica 0, 5, val normala 0, 6-1.0mg/dl
Fibrinogen:585, val normala 200-393 mg/dl
VSH 39, val normala 2-12 mm/h
Numar eozinofile(sange) 0, 64, val normala 0-0, 4
Eozinofile % 10, 5, val normala 0-4%
0
28-07-2017, ora 01:55
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
CRP ul este mult marit deci este mai degraba o infectie din moment ce factorul rheumatoid este la limita. Daca CRPul nu scade eu as face o punctie articulara sa vad cum arata lichidul intraarticular. Este o interventie mica sub rontgen. Dureaza un minut si poate fi verificata daca este o infectie sau nu.
0
28-07-2017, ora 09:51
Ramon@33
Nu este medic/terapeut
Ramon@33
O sa merg din nou la doctori. La 1reumatolog si 3 ortopezi am fost si le-am explicat si aratat analizele de cand am inceput sa fiu in starea asta. Am si intrebat daca nu poate fi o infectie si raspunsul a fost negativ. O sa mai insisit pentru ca vreau sa am intr-un final un diagnostic corect. Daca este o infectie ar trebui sa iau antibiotice, nu? Eu in prezent iau doar antiinflamator.
1
21-12-2017, ora 13:08
Stanuica
Nu este medic/terapeut
Stanuica
Daca nu ai rezolvat nimic inca iti recomand Clinica Hiperbara de la Cosntanta sau Tirgu Mures depinde care e mai aproape pt tine. eu am fost diagnosticat cu necroza de cap femural bilaterala ( dreptul de gradul 4 si stangul de gradul 3 ) la stangul s-a vindecat iar la dreptul unde era deja "mancat" osul s-a ameliorat si ma mai jeneaza un pic dar nu poate fi vorba de durere. daca mai ai ceva nelamuriri sau intrebari da-mi mesaj. mult noroc !
0
16-08-2018, ora 11:33
DianaGrig
Nu este medic/terapeut
DianaGrig
Buna ziua, mesaj pentru dnul/dna Stanuica, as dori sa intru in legatura cu dvs.
Cum ati rezolvat necroza de gradul 4 la clinica hiperbara?
0
03-04-2020, ora 21:28
Ajutor 112
Nu este medic/terapeut
Ajutor 112
Buna seara romana 33. Ati aflat dc aveati durerile musculare ? Dupa ce ati vindecat necroza, le-ati mai avut.ati gasit cauza necrozei ? Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: