Necroza de cap femural bilaterala

29-04-2014
mirceac
Nu este medic/terapeut
mirceac
Buna ziua!

Sunt in varsta de 51 de ani si am fost diagnosticat cu Necroza de cap femural bilaterala.
Pe o scara de la 1 la 5 sunt la nivel 3 pe partea dreapta si 1 pe partea stanga.
Stiu ca nu sunt sanse de vindecare dar as vrea sa aflu, pentru incetinirea evolutiei bolii, care sunt : tratamentul medicamentos de intretinere cel mai indicat, metode de fizioterapie, ce miscari/eforturi trebuie sa evit, regim de viata indicat.
Am devenit foarte sensibil la schimbarile de vreme - trebuie sa actionez in vreun fel in astfel de situatii?
Am aflat de curand de Alflutop injectii, dar nu mi l-a recomandat niciunul dintre medicii consultati si pe forumuri parerile sunt impartite. Mi l-ati recomanda?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
7 comentarii
0
29-04-2014, ora 18:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu ne-ati precizat un detaliu capital in gestionarea situatiei: greutatea/inaltime.
Asteptam precizari.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
29-04-2014, ora 21:47
mirceac
Nu este medic/terapeut
mirceac
Buna seara!

Imi cer scuze : inaltime 1, 89 m si greutate 83 kg.
0
30-04-2014, ora 12:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu se pune problema de medicamente, ci doar despre mentinerea unei greutati normale si evitarea la maximum a eforturilor fizice (stat in picioare, mers pe jos etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
01-05-2014, ora 06:42
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Consulta si un medic homeopat. Un remediu care te poate ajuta sunt sarurile lui Schussler 6 DH- 3 granule de doua ori pe zi, sublingual, administrate direct din tub in gura( nu se ating), 5 zile pe saptamana, 1 an de zile si dupa 1 an, reevaluare imagistica; foloseste o pasta de dinti fara mentol. Numai bine
0
01-05-2014, ora 15:35
mirceac
Nu este medic/terapeut
mirceac
Stimata Doamna,

Va multumesc pentru recomandare, voi consulta neaparat un medic homeopat.

Mai ales ca, sincer, am apreciat raspunsul D-lui Dr. Uscatu (foarte scurt si la obiect!), dar m-a mirat lipsa oricarei recomandari pentru limitarea/gestionarea durerilor, incetinirea evolutiei bolii, etc.
0
01-05-2014, ora 15:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va precizam ca atat durerile, cat si evolutia depind numai de mentinerea unei greutati normale si de evitarea la maximum a eforturilor fizice (stat in picioare, mers pe jos etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
22-08-2018, ora 13:41
Veronica Guzun
Nu este medic/terapeut
Veronica Guzun
Buna ziua. Am 25 de ani, 160cm, 48kg. Am fost diagnosticata cu necroza aseptice bilaterala, stâng gr. 2, dreptul gr. 3. Am făcut oreratia cu ser autolog, au trecut 3 luni dar durerile tot persista și starea nu sa îmbunătățit. Eu am fost dansatoar profesional, gândul la proteza ma sperie dar nici cu așa durere nu mai pot continua... cum e starea după protezare?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: