nefroza gr.II - sarcina ?

03-06-2008
nicoleta b.
Nu este medic/terapeut
nicoleta b.
Am descoperit ca m-am nascut cu rinichiul stang cazut (in fosa iliaca ?). Mi s-a spus ca am nefroza gr.II.Vreau sa raman insarcinata, dar mi s-a spus ca este riscant. Nu stiu ce sa fac, imi doresc neaparat un sfat.Cat de grava poate fi aceasta complicatie in tipul sarcinii? Poate imi puteti recomanda un dr. urolog f. bun si deasemenea un ginecolog f. bun.
4 comentarii
0
05-06-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu este evident, din ceea ce spuneti, care ar fi riscul in cazul unei sarcini. Daca ati discutat cu doctorul dv si v-a spus ca este riscant, poate ca a avut in vedere alte elemente.
0
06-06-2008, ora 00:00
nicoleta b.
Nu este medic/terapeut
nicoleta b.
Doctorul care mi-a vazut tomografia a considerat ca rinichiul stang (cel cazut) se afla la o distanta relativ mica de coloana si dezvoltarea sarcinii ar putea impinge rinichiul spre colana punand astfel presiune pe vasele de sange ale rinichiului.
Credeti ca este posibil sa nu pot duce la sfarsit in conditii normale o sarcina?
0
06-06-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Este posibil teoretic ca un astfel de eveniment sa se produca, dar este rar intalnit. Deci, trebuie sa priviti cu incredere ducerea unei eventuale sarcini la bun sfarsit, ca fiind varianta de departe cea mai probabila.
0
10-06-2008, ora 00:00
nicoleta b.
Nu este medic/terapeut
nicoleta b.
Va multumesc foarte mult pentru raspunsul dumneavoastra.Ma-ti facut putin mai optimista.(sincer ma cam sperie gandul ca nu as putea face copii - asta imi doresc cel mai mult.)Urmeaza sa mai vad un dr. urolog si saptamana viitoare sa ma duc la ginecolog.
Va multumesc !!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Fosa iliaca stanga

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: