Negi genitali la barbati

05-05-2009
gabitzaflo
Nu este medic/terapeut
gabitzaflo
Buna ziua,
am o nepoata de 20 ani care urmeaza sa se casatoreasca la vara. Mi-a zis ca a vazut la viitorul ei sot deasupra penisului si pe penis la baza, niste formatiuni mici de culoare gri, care devin mult mai vizibile cand penisul este in erectie. L-a intrebat pe baiat despre ele - are 23 de ani - si acesta i-a rspuns ca sunt de la faptul ca se rade in aceea zona si ca le are de ceva vreme.
Pe mine nu m-a multumit acest raspuns si le-am sugerat sa mearga la dermatolog, dar baiatul refuza.
Acest baiat, din cate stiu eu, a avut numeroase prietene.
Sunt ingrijorata deoarece mi-e teama ca aceste formatiuni sa fie cauzate de hpv. Se poate sa fie si de la altceva? Pana in prezent nepoata mea a zis ca nu a observat sa ii apara si ei formatiuni similare - Sunt impreuna de un an. Ce riscuri sunt sa se imbolnaveasca si ea? Sau cum ar putea sa se protejeze?
De asemenea mi-a zis ca au facut sex oral. Am inteles ca pot aparea asemenea negi si in gura.
Va rog, dati-mi un sfat daca este sau nu hpv. Nepoata mea il iubeste pe acest baiat, si chiar urmeaza sa se casatoreasca in vara.
3 comentarii
0
17-02-2010, ora 22:33
cori blonda
Nu este medic/terapeut
cori blonda
buna ziua,
numele meu este corina iar de vreo 2 luni de zile sotului meu i-au aprut niste formatiuni mici si roz p linia chilotului...nu il mananca nu il ustura decat ca ele continua sa se inmulteasca.as dori daca ati putea sa imi recomandati un unguent sau un tratament pt acesti negi.va multumesc!!
0
25-02-2010, ora 22:51
rudolf
Nu este medic/terapeut
rudolf
am 24 ani si cam aceeasi problema o am si eu ca si sotul dumneavoastra sunt ca niste nigei la inceput am avut vreo 2sau 3 iar acum cred ca vreo 10.astept si eu un raspuns sau un sfat despre un unguent.
0
26-02-2010, ora 14:27
cherestes andrei
Nu este medic/terapeut
cherestes andrei
buna ziu am si eu niste bubite dar care inconjoara baza capusorului penisului si par transparente cred cu apa o fii sifilis sa ceva de genu asta?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.