negi pe gat

17-07-2014
health4
Nu este medic/terapeut
health4
buna ziua, am cativa negi in zona gatului, din ce imi amintesc au aparut cu multi ani in urma cand am venit de la piscina, am simtit mancarime pe gat si la nici o zi m-am trezit cu cativa negi sau alunite habar nu am cum sa le numesc de marimea unui varf de ac.Din pacate dupa ceva timp una din aceste chestii a crescut destul de mult s-a inchis la culoare, are forma unei bobite rotunde care atarna doar de o pielicica, de ceva timp a mai aparut una pe partea opusa a gatului care observ ca se dezvolta...si mai sunt 2 ffff micute care sunt ok nu cresc, dar dpdv estetic ma deranjeaza enorm toate aceste excrescente si doresc sa le cauterizez.Probabil ca sunt papiloame hpv din ce stiu se iau ff usor din spatii umede dusuri piscine publice etc chiar si haine..dar mi-e tare frica sa nu fie altceva si sa am complicatii! am fost la farmacie am cerut ceva o solutie de "inghetare " negi am vrut sa-i "execut" acasa dar farmacista a sarit ca arsa ca nu trebuie umblat acolo si daca e sa cada cad singure dupa dush pe "prosop", daca tt lumea spune ca nu e ok sa umblu la ele de ce dermatologul poate sa le taie fara sa se intample nimic si de ce nu e indicat sa umblu eu la ele cu solutie contra negilor dinn farmacie?

p.s. cu cea mare am avut problema si la lantisor si la firul lung de par care mi s-a infasurat in jurul ei cu riscul de a fi sectionata pur si simplu, a alunita nu arata ca atarna de o pielita subtire o pot intinde ma juca si aseza cum doresc, dar vreau sa scap de ele neaparat, cum sa procedez va rog fara a avea complicatii sau mai bine ar fi sa le las asa s anu umblu la ele?multumesc anticipat
6 comentarii
0
20-07-2014, ora 23:07
ANDUTZA_ANDA
Nu este medic/terapeut
ANDUTZA_ANDA
buna ziua,
de ce nu mergeti la dr sa vi-i scoata? se numesc papiloame virale si se pot inmulti astfel incat sa arate la final ca un colier la baza gatului...
vi-l recomand pe Dr Kaleshi, un dr foarte buna, aroman la origini, il gasiti sambata dimineata la cabinet Mediderm, s6, dupa piata Veteranilor...
0
22-07-2014, ora 22:48
health4
Nu este medic/terapeut
health4
multumesc pt raspuns si recomandare, nu ma voi deplasa pana la Bucuresti pt cativa negi..locuiesc in provincie cred ca nu este o interventie complicata pentru un dermatolog fie chair din provincie..nelamurirea mea este de ce la farmacie mi se spune sa nu umblu la ei ca nu e bine insa doctorul daca ii ingheata sau ce le face nu exista nici un pericol???
0
22-07-2014, ora 22:52
health4
Nu este medic/terapeut
health4
p.s. d-na ANDUTZA_ANDA sunteti medic sau aveti legatura cu medicina?
0
24-07-2014, ora 16:38
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Papiloamele se pot scoate prin electrocauterizare sau crioterapie; ele sunt de natura virala, si nicidata nu se transforma malign. Orice dermatolog stie sa faca aceasta interventie.
O zi buna,
Dr Artenie Claudia,
medic dermatolog
0
24-07-2014, ora 21:43
ANDUTZA_ANDA
Nu este medic/terapeut
ANDUTZA_ANDA
Buna,

Nu sunt dermatolog...insa am ajuns de multe ori la dermatolog si m-am documentat mult de-a lungul timpului...si am si oarecare legatura cu medicina...
Medicul meu dermatolog mi-a indepartat papiloamele, cateva doar, cu ajutorul laserului...s-ar putea insa in provincie sa se mai practice crioterapia...chiar daca e invechita ca si terapie
Mult succes!
P.s. ai grija sa ti le faca pe toate
0
31-07-2014, ora 16:39
health4
Nu este medic/terapeut
health4
multumesc pt raspuns d-na dr Artenie, insa sunt din ce in ce mai confuza lol, am mers la farmacie sa intreb de solutie pt negi si absolut tt farmacistele mi-au zis că aceste chestii de la gat nu arata a negi ca par a fi alunite (sunt doua).

Nu stiu ce sa mai cred oare este posibil ca aceste alunite sa apara asa din senin ??

Stiu sigur cum au aparut, sunt mai bine de 7 ani dupa ce am venit de la piscina la inceput cat un varf de ac si in timp au crescut, una din ele sta bine infipta si s-a dezvolatat doar de cateva luni -))), cealalta abia atarna de o pielita si a crescut destul s-a inchis si la culoare f mult...eu stiam ca alunitele sunt plate pe piele nu arata ca niste mingiute de carne iesite in afara...pacat ca nu se poate atasa poze..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Papiloamele sau negii trebuie extirpaţi? - atitudinea corectă
  • Tratamentul corect al negilor și papiloamelor
  •