negru in fata ochilor

20-06-2009
mariana r
Nu este medic/terapeut
mariana r
Va rog din suflet sa mi raspunde ti si sa mi spuneti de ce tatal meu care are 74 de ani a avut un moment de pierdere a cunostintei si anume
astazi a vb cu mine la telefon foarte putin si in timpu asta a simtit ca e rau si a strigat dupa ajutor si a spus ca nu mai vede ca vede negru si si a revenit foarte repede destul de repede cam in 2 3 secunde in cateva secunde dar totusi el zice ca si aminteste doar cand i sa facut rau si a vazut negru si ca dupa acea nu si mai aminteste cum si a revenit adica nu mai stie nimic deci repet foarte repede si a revenit ce ar putea fi tinand cont de faptu ca a baut niste suc de mere era si cald in casa aer inchis si in martie a fost operat de fiere !
E cazul sa ma ingrijorez? Va rog un raspuns urgent!!!!!!! Cu respect Mariana !Va multumesc !
4 comentarii
0
20-06-2009, ora 11:53
DURLEA
Nu este medic/terapeut
DURLEA
ACESTE SIMPTOME PROVINDE LA LIPSA DE FIER IN ORGANISM. semne ale lipsei de fier in organism sunt :: slabiciune, oboseala, dureri de cap, ameteala, inima bate foarte repede, buze crapate. Alimente bogate in fier : carnea rosie, peste, ficat, oua, nuci legume cu frunze verzi, fructe proaspete, fasole, stafide,
0
21-06-2009, ora 20:10
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Mergeti la un consult neurologic; pierderea temporara a vederii se numeste amauroza fugace si este sugestiva, avand in vedere varsta tatului dumneavoastra, 74 ani, pentru un accident ischemic tranzitor; trebuie vazut urgent de catre neurolog, exista pericolul ca, in viitor, sa faca un AVC ; In cazul in care exista HTA, aceasta trebuie controlata foarte bine medicamentos( se poate face o monitorizare Holter pentru a aprecia eficienta tratamentului), are si BCI( boala cardiaca ischemica), alte afectiuni cardiace( Fibrilatie atriala( se face electrocardiograma)???; ar trebui facute si cateva investigatii sangvine: HL, VSH, glicemie( Diabet zaharat????), colesterol( este mare????), TGP, TGO, uree, creatinina, acid uric, examen sumar urina, coagulograma;De asemenea, trebuie facuta o examinare Doppler a arterelor carotide si vertebrale ( exista ateromatoza????) si ar trebui indicat un tratament cu Aspenter 75 mg sau Thrombo Ass 50mg, a la longue, administrarea se face strict la indicatia unui medic; numai bine
0
23-07-2009, ora 16:33
mariana r
Nu este medic/terapeut
mariana r
Va rog din suflet daca puteti sa mi raspundeti la o intrebare legata de durerile de spate
am pe coloana, o umflatura pe sub piele care seamana cu o intepatura de albina, am aceasta umflatura de vreo doi ani dar cand am dureri de spate parca este mai umflata, in plus arata ca o grasime pe sub piele, as vrea sa mi pune ti cear putea fi, va rog frumos !
0
24-08-2009, ora 16:19
epopescu
Nu este medic/terapeut
epopescu
Buna ziua, va rog frumos sa-mi dati si mie un sfat si o rezolvare in aceasta situatie: am un baiat de 13 ani care are amauroza fugace la ochiul stang timp de 3-4-5 min, care aparea o data pe luna, de 1 an de zile. Am fost cu el la mai muti oftalmologi, neurologi, cardiolog, totul pare bine:ochiul este sanatos, analizele de sange sunt bune, d.p.d.v. al inimii totul e normal, RMN -ul normal. Intr-un final am fost la un psihiatru care i-a dat Serlift(75mg seara);sub acest tratament pe care-l ia de o luna de zile, simptomele se repeta cam la 10-11 zile. Imi puteti spune va rog cum s-ar putea rezolva aceasta problema?? Nu stiu unde sa mai merg cu el si ce sa facl.I s-a mai intamplat cuiva la fel? La ce medic as mai putea merge?Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: