Nelamurire Excitare

02-04-2016
GabrielTardache
Nu este medic/terapeut
GabrielTardache
Salut
Am o mare nelamurire
Am 17 ani si sunt cu o fata de 5 luni si ea este mai rusinoasa si acum dupa ceva timp am inceput sa ma acomodez mai bine cu ea si in timp ce sunt intr.un parc pe o banca de exemplu o sarut incet pe sani, gat si ii ating zona genitala prin blugi bineinteles
Dar intrebarea mea este urmatoarea : este posibil ca eu cand o ating in zona genitala si o mangai sau o ciupesc incet ea sa nu simta nimic ?
Mentionez ca ea este virgina si chestiile astea ar trebui sa o stimuleze la maxim.
Eu o simt ca ea se excita foarte tare cand ii mangai / ciupesc incet zona genitala dar ea nu imi recunoaste treaba asta si zice ca nu se intampla nimic cu toate ca nu ma lasa sa fac treaba asta mult timp.
Care este explicatia ?
3 comentarii
0
02-04-2016, ora 13:10
cris_89
Nu este medic/terapeut
cris_89
Explicatia e la ea, noi putem doar sa ne dam cu parerea sau sa acoperim cat mai multe posibilitati. Trebuie sa-i ceri sa fie mai deschisa cu tine, oricat de rusinoasa ar fi, e prietena ta si comunicarea trebuie sa existe.
La majoritatea femeilor, excitarea asta de care vorbesti nu e in legatura doar cu partea de stimulare fizica, ci tine de sentimente. Deci, daca e cu tine doar de dragul de a avea prieten si nu pt ca te iubeste, atunci chiar exista posibilitatea sa nu simta mare lucru din ce-i faci tu pe acolo. Sau, sa simta senzatii fizice dar sa nu doreasca sa-si inceapa viata sexuala cu tine.
Daca te iubeste sau macar ii placi, cel mai probabil e ca se excita asa cum crezi. Doar ca vezi tu, aici apar o mie de chestii care o pot impiedica sa recunoasca. Prima ar fi faptul ca e virgina si daca recunoaste, poate crede ca tu te astepti la mai mult si de aici panica. Tu stii probabil ca exista frica de durere si de acea "prima data". Aici e si un mit cum ca prima data doare ingrozitor etc, e valabil dar nu la toate, exista tipul de himen elastic si daca baiatul e finut, face totul incet si nu bruscheaza nu exista durere deloc. Apoi, ar mai fi frica de o sarcina nedorita pe care nu poti sa nu o iei in calcul. Sau frica ca un mijloc de contraceptie sa nu-si faca treaba, de ex sa se rupa prezervativul. Deci exista multe elemente care impiedica o adolescenta sa faca "pasul cel mare".
As vrea sa te intreb ceva: tu vrei mai mult de la ea, vrei sa-si inceapa viata sexuala cu tine sau vrei doar sa faceti "jocuri inocente" si esti nelamurit de ce nu se excita? Cati ani are ea? Tu simti ceva mai mult decat atractie fizica pt ea? Stiu ca esti tanar si imatur dar totusi unii inteleg f bine ca atunci cand iubesti, nu pui presiune, lasi lucrurile sa decurga normal si astepti pana cand persoana iubita e pregatita.
0
02-04-2016, ora 13:31
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Ceea ce descrii se intampla destul de des la fete, din cauza faptului ca nu-si cunosc propriul corp, nu pot face diferenta intre senzatii. Mai mult decat atat educatia primita (atitudinea legata de sex) poate impiedica exprimarea/recunoasterea unor trairi/senzatii (rusine, teama etc.)
Fiecare persoana se maturizeaza in felul si ritmul sau si este important sa intelegi asta. S-ar putea sa fie pur si simplu prea devreme pentru prietena ta si ea sa nu fie pregatita pentru jocuri erotice sau sex.
0
11-04-2016, ora 16:24
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Dupa cum spune si Cris "explicatia e la ea". Atat noi, cat si tu, doar putem sa ne dam cu parerea daca ea se excita sau nu. Spui ca simti ca "ea se excita foarte tare". Cum asa? Nu rareori la inceputul vietii sexuale accelerarea respiratiei si tensiunea in copr poate sa insemne de fapt o neliniste sau o stare de disconfort legata de activitatea respectiva...in special ca spui ca nu te 'lasa sa faci treaba prea mult timp'. E posibil sa ii placa de tine ca baiat dar sa nu fie pregatita sa mearga mai departe...insa te lasa pentru a nu te indeparta. Sunt doar presupuneri...insa comunicarea deschisa cu ea poate sa le lamureasca.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Excitatia sexuala
  • Lipsa excitației - de ce nu mă excit?
  •