Nelamuriri in legatura cu Varicela | Forumul Medical ROmedic

Nelamuriri in legatura cu Varicela

05-01-2011
alexandru_alex
Nu este medic/terapeut
alexandru_alex
Buna ziua !am fost acum 4 zile la medic ca mi-au aparut niste bube pe corp si mi-a zis ca am varicela.Azi este a 4-a zi, iar dimineata am facut febra 38.6, pana acum febra era sub 37.5.M-a vazut iar medicul de familie si a spus ca la varicela nu se face febra si ca am niste complicatii, deoarece am pustule foarte multe si f.purulente + rosu in gat si mi'a zis iau antibiotic.Oare este ceva grav?Multumesc
3 comentarii
0
05-01-2011, ora 12:23
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu, nu este nimic grav. Ca regula generala, varicela este o boala usoara. Usor suportata de copii, un pic mai greu de adolescenti, tineri si adulti, dar tot boala usoara este. Extrem de rar se complica cu pneumonie si exceptional de rar cu meningita.
Nu este evident necesar sa luati antibotice, totusi, daca medicul dv v-a dat o reteta in urma unui consult medical, ascultati-l. Daca, insa, acel antibiotic este exact Amoxicilina (simpla sau combinata sub nume precum Augmentin, Amoxiklav), atunci e mult mai bine sa nu luati asa ceva la varicela.
0
05-01-2011, ora 12:33
alexandru_alex
Nu este medic/terapeut
alexandru_alex
Nu, antibioticul este Zinnat.Pot sa-l iau ?
0
05-01-2011, ora 13:10
alexandru_alex
Nu este medic/terapeut
alexandru_alex
si inca ceva.ma ustura tare gatul abia pot sa inghit sa fie tot de la varsatul de vant?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Varicela sau vărsatul de vânt, o boală încă activă
  •