Neo sigmoidian colon descendent

20-01-2014
savuelenabianca
Nu este medic/terapeut
savuelenabianca
Buna ziua, mama mea a fost operata la Institutul oncologic Ioan Chiricuta din Cj.Am primit rezultatele insa mai dureaza pana primim raspunsul final de la comisie.A avut ca diagnostic Neo sigmoidian/colon descendent, s-a efectuat histerectomie totala cu anexectomie bilaterala, rectosigmoid.Hispatologicul Macro: Recto-sigmoid de 13 cm lungime, care prezinta o formatiune tumorala de 5 cm in ax longitudinal ce ocupa 95% din circumferinta;Marginile de rezectie chirurgicale sunt libere de tumora, cea mai mica de 3, 5 cm..Micro:Formatiunea tumorala descrisa macroscopic corespunde unui adenocarcinom moderat diferentiat histologic G2 care infiltreaza intreg peretele intestinal pana in tesutul adipos pericolic.Desmoplazie moderata, necroza, ulceratie si moderat infiltrat inflamator limfo-plasmocitar.Invazie intralimfatica prezenta.Invazie perineurala nu se identifica in sectiunile examinate.
S-au izolat 25 de limfoganglioni dintre care 3 cu metastaze.
Uter-col cu dilatatii chistice glandurale...corp avand endometrul cu modificari dishormonale
Ovarul dr si stg albicans si corp galben hemroagic.Salpingele cu aspect obisnuit.La ce ar trbui sa ne asteptam in continuare?Va multumesc din suflet:)
5 comentarii
0
22-01-2014, ora 23:05
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
EU SUNT PACIENT ONCOLOG CU METASTAZE PE COLON NEOPERABILA SI METASTAZE PE PLAMAN.
De obicei se face chimioterapie, radioterapie si altele, ele pot fi intravenos, pastile, creme.Aceste tratamente raspund diferit de la pacient la pacient, simptome la fel, efectele secundare la fel.
Datimi o adresa de yahoo si o sa va trimit un ghid al pacientului in tratamentul chimioterapeutic din 1993 dar este foarte bun si pe intelesul fiecaruia si la obiect.
0
22-01-2014, ora 23:39
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ar trebui sa va asteptati sa se indice un tratament chimioterapic numit 'adjuvant', cu scopul de a scadea riscul de recidiva al bolii. nu se face radioterapie adjuvanta la cancerul de colon.
0
22-01-2014, ora 23:43
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Am omis sa mai scriu ca acest cancer de colon este metastaza primelor doua tumori, iar tumora mama era de rinichi.
0
26-01-2014, ora 11:59
savuelenabianca
Nu este medic/terapeut
savuelenabianca
Am primit raspunsul comisiei i se va aplica chimioterapie adjuvanta schema xelox...8 sedinte din 3 in 3 saptamani la spital cu perfuzii iar in zilele dintre sedinte va face tratament pe cale orala.
0
26-01-2014, ora 13:34
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
corect !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Nucile ar putea îmbunătăți sănătatea colonului
  • Colonoscopia virtuală 3-D ar putea include și analiza prin holograme
  • Viața după histerectomie
  • Ovarectomia - păstrăm sau nu ovarele la histerectomie?
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •