neoplasm de colon

03-02-2012
gabriela carmen
Nu este medic/terapeut
gabriela carmen
Tatal meu in varsta de 76 ani a fost operat in 16 ianuarie 2012.
Rezultatul de la anatomo patologic este:

Diagnostic: Neoplasm de colon ascendent stenozat, Carcinomatoza peritoneala, Litiaza veziculara, Hepatopatie cronica.

Piesa:
1. colecist
2. hemicolectomie dreapta
3. nodul de carcinomatoza

Rezultat:
1. Vezica biliara prezentand leziuni histopatologice de colecistita cronica exulcerativa (colesterolozica) cu insule de adenomatoza intramurale.
2. Piesa de hemicolectomie dreapta (L=40 cm) prezentand la nivelul valvei ileocecale o formatiune tumorala ulcerata in suprafata (diam=3 cm) cu aspect histopatologic de adenocarcinom tubulo-papilar bine-moderat diferentiat G1-G2, invazie in intregul perete (pT3).
Marginile de rezectie prezinta arhitectura conservata.
Limfoganglionii peritumorali recoltati (nr.15; diam=0, 3-0, 8 cm) prezinta metastaze carcinomatoase (6+) si aspect imunoreactiv (9-).
3. Tesut conjunctiv cu focare de adenocarcinom tubular bine diferentiat G1(pM1).

Nu inteleg mai nimic din acest rezultat decat ca este cancer.

Orice, orice informatie de tratament va rog din suflet.
Post operator tatal meu se simte bine.
Nu are febra, spune ca nu il doare nimic, are pofta de mancare insa este putin pesimist. Nu stie ce diagnostic are, nu i-am spus.
100 comentarii 12 3 4 Înainte ›
0
03-02-2012, ora 20:58
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
in fata acestui diagnostic, pacientii beneficiaza de tratament oncologic in scop paleativ, adica de prelungire a supravietuirii si intarziere a aparitiei/progresiei simptomelor. daca starea lui generala si analizele de rutina sunt suficient de bune, el ar trebui sa primeasca un asemenea tratament constand in CHIMIOTERAPIE, in variate combinatii de substante care se cheama fluoropirimidine (5 fluorouracil sau Xeloda), oxaliplatin, irinotecan, cu sau fara alte molecule speciale gen Avastin sau Erbitux etc.
pentru asta el trebuie echilibrat din orice alt punct de vedere: boli cardiovasculare, tensiune, inima, etc. trebuie sa aiba o stare generala acceptabila. de lucrurile astea trebuie sa se ocupe medicii sai de pana acum (medicul de familie, cardiolog, etc), daca este cazul, desigur.

apoi, plecand din serviciul de CHIRURGIE, ar fi fost normal sa primeasca recomandarea de a se duce si a se lua in evidenta undeva intr-un serviciu de ONCOLOGIE, spre a se vedea daca se poate face acest tratament indelungat. aveti asa ceva ? daca nu, faceti o programare (cu o trimitere de la medicul de familie). tratamentul cu citostatice se incepe la 4 pana la 8 saptamani (nu mai devreme) de o interventie chirurgicala grea.

vi s-a spus altceva ?
0
03-02-2012, ora 21:09
gabriela carmen
Nu este medic/terapeut
gabriela carmen
Ca si recomandari au fost:
- revine dupa rezultatul histopatologic
- evaluare si dispensarizare oncologica
- reevaluare si dispensarizare gastroenterologica pentru afectiunea hepatica
- revine la control din 3 in 3 luni cu markeri tumoral, eco abdominal, rx pulmonar, CT si colonoscopie la 1 an.

In momentul externarii rezultatul de la anatomie patologica nu era iesit.

Acum sunt in fata buletinului de analiza medicala de la laboratorul de anatomie patologica care a iesit astazi si chiar nu stiu cat de grav este. Ce grad este si cat de grav este ?
Va rog daca ma puteti lamuri cat de avansat este.
Cati ganglioni au fost afectati si cat de grav este acest diagnostic.
0
03-02-2012, ora 23:07
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
diagnosticul este de CANCER DE COLON stadiul IV (compus din pT3 pN2 M1 perit). din pacate, indiferent de cati ganglioni metastatici sunt (si anume 6 pe buletinul tau), boala s-a raspandit dincolo de etapa "locala" catre faza "metastatica", asa cum se considera metastazele peritoneale (adica raspandite prin restul cavitatii abdominale). probabilitatea ca si alte metastaze sa existe (in ficat, plamani, etc), chiar daca ele nu se vad nici macar pe investigatii imagistice suplimentare, este foarte mare.
prognosticul global (o medie totala) in aceasta boala se estimeaza prin "rata de supravietuire la 5 ani", adica numarul de bolnavi cu acest diagnostic, in aceasta faza, care mai sunt in viata la 5 ani dupa diagnosticare. in acest caz rata la 5 ani este aproximativ 10 la suta. se poate spune, deci, ca este o situatie "grava", cu prognostic rezervat, dar, cu tratament corect, cu sanse destul de bune de supravietuire chiar si cativa ani. este foarte posibil ca boala sa recidiveze, intr-adevar, dar riscurile pot fi scazute cu tratament oncologic si urmarire. de asemenea, datorita varstei inaintate, este posibil ca prognosticul vital sa fie afectat si din aceasta cauza, eventual alte boli asociate, care pot si ele sa ameninte supravietuirea, pe termen lung.
deci... o programare la un serviciu de oncologie aveti ?
0
04-02-2012, ora 09:23
gabriela carmen
Nu este medic/terapeut
gabriela carmen
Programare nu avem. Avem doar o indrumare catre oncologie Fundeni.
Saptamana viitoare plecam la Bucuresti.
Aveti o alta recomandare pentru citostatice ?
0
04-02-2012, ora 09:51
gabriela carmen
Nu este medic/terapeut
gabriela carmen
Tatal meu nu a fost niciodata la medic. In ultimele 5 luni a slabit 20 kg, iar ca si simptom nu a avut decat 5-6 puseuri cu diarie, voma si bolboroseli in burta. Cu greu a fost convins sa mearga la medic.

Aveti o recomandare pentru alimentatie ?
Pana sa inceapa citostaticele ar trebui revigorat organismul.
Sau orice alta recomandare care sa il ajute.
Am increderea ca se va insanatosi.
1
04-02-2012, ora 10:27
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
depinde ce intelegi prin "a se insanatosi" totusi... eu ti-am explicat realitatea cazului dpdv medical, inclusiv ce asteptari poti sa ai. de sperat, asta nu poate sa-ti impuna nimeni ce sa speri.

nu trebuie sa tina nici o dieta. "revigorarea organismului" iarasi, este o notiune nemedicala, nu trebuie sa faca nimic special, dincolo de adresarea si a altor boli pe care le poate avea (cum am mai spus) si care pot sa contraindice folosirea citostaticelor.

cum adica alta recomandare pentru citostatice ? vrei sa spui pentru oncologie ? nu, toate sectiile sunt similare, tratamentul oncologic este foarte standardizat. din pacate daca pleci pur si simplu la drum catre un spital/sectie de oncologie, fara sa stii prea clar unde ajungi, e posibil sa te intorci inapoi aproape la fel cum ai plecat. ar fi bine sa aveti unde sa stati, prin bucuresti, pentru ca pentru ca tratamentul nu se poate incepe din scurt decat in ambulator. daca vreti o programare cu pat, atunci asta se face mult mai greu, peste mult mai multe zile, caci este foarte mare aglomeratie.
tine minte ca ti-am zis ca tratamentul chimioterapic, daca se decide sa se inceapa, nu va incepe mai devreme de 4-6 saptamani de la operatie. unde veti sta, in bucuresti ?
0
04-02-2012, ora 20:53
gabriela carmen
Nu este medic/terapeut
gabriela carmen
Interventia chirurgicala a fost facuta la Fundeni de catre dl. conf. Mihnea Ionescu iar pe biletul de iesire din spital imi scrie evaluare si dispensarizare oncologica se indruma catre Dna Dr. Adina Croitoru. Sper sa nu avem probleme cu o eventuala internare fie si in ambulator. In functie de schema de tratament citostatic vom lua o hotarare in ceea ce priveste unde vom sta.
0
19-02-2012, ora 22:50
gabriela carmen
Nu este medic/terapeut
gabriela carmen
Tatal meu a avut prima sedinta de citostatice cu FOLFIRI.
Schema de tratament este de 2 zile la 2 saptamani.
Au iesit si analizele care au si valori iesite din normal dar care nu stiu ce reprezinta iar medicul din pacate nu prea are timp sa vorbeasca cu noi.

Test Rezultat Unitate Refer. Min Max
GLUC 129.6 mg/dl (-)Ù­ 74.0 106.0
UREA 66.3 mg/dl (-)Ù­ 13.0 43.0
CREA 1.19 mg/dl (--Ù­) 0.60 1.30
CHOL TOTAL 230 mg/dl (-)Ù­ 100 200
BIL T 0.3 mg/dl (Ù­--) 0.3 1.2
ALP 66 U/l (Ù­--) 42 128
ALT 14 U/l (Ù­--) 0 45
AST 12 U/l (-Ù­-) 0 35
GGT 25 U/l (-Ù­-) 7 55


CEA ..............................1.6......... ng/ml
V.N.: 0.0 - 5.8 ng/ml
Sla (CA19.9) ...................10.4.......U/ml
V.N.: 0.0 - 36.7 U/ml

Test Rezultat U.M. I.B.R. Test Rezultat U.M. I.B.R.
WBC 12.4 10ˆ3/uL 4-9 P-LCR 18.5 % 13-43
RBC 4.14 10ˆ6/uL 3.7-5.6 PCT 0.21 % 0.2-0.5
HGB 11.4 g/dL 11.5-17 NEUT# 10.18 10ˆ3/uL 2.5-7.5
HCT 35.5 % 34-50 EO# 0.00 10ˆ3/uL 0-0.4
MCV 85.7 fL 80 - 96 BASO# 0.01 10ˆ3/uL 0-0.15
MCH 27.5 pg 26-32 LYMPH# 1.53 10ˆ3/uL 1.0-4.0
MCHC 32.1 g/dL 32-36 MONO# 0.68 10ˆ3/uL 0.16-0.8
PLT 230.0 10ˆ3/uL 150-400 NEUT% 82.1 % 58 - 72
RDW-SD 43 fL 37-54 EO% 0.0 % 0-5
RDW-CV 14.3 % 11.5 - 14.5 BASO% 0.1 % 0-1
PDW 10.0 fL 10-17 LYMPH% 12.3 % 20-40
MPV 9.0 fL 7-11 MONO% 5.5 % 4-10

Ca si efect secundar are greata dar cu osetron se pare ca ii trece.
Ca si markeri tumorali vad ca sunt in barem dar din pacate inainte de operatie nu au fost luati pentru a vedea diferentele.
Am marea rugaminte daca ne puteti indica alte analize care s-ar putea efectua pentru depistarea altor noduli care s-ar putea sa se fi extins la tatal meu. Ma ingrijoreaza foarte mult acel diagnostic de carcinomatoza peritoneala.
Multumesc.
0
20-02-2012, ora 20:28
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
analizele sunt in limite normale. ce este absolut esential este ca, de rutina, dupa fix 7 zile de la tratamentul citostatic, sa repete DE FIECARE DATA o hemograma (numaratoarea celulelor din sange), fie la orice laborator, cu plata (costa 20 RON) fie la medicul de familie. este perioada la care riscul ca aceste celule (unele) sa scada periculos de mult este maxim!

am totusi o intrebare: unde si cum face FOLFIRI ? aceasta schema de tratament implica, in general, sa fie atasata o pompa automata care sa mearga 2 zile FARA PAUZA, eventual pe o camera cu un cateter venos central. asa ceva face ? sau cum ?

ma tem ca nu inteleg intrebarea cu "alte analize care s-ar putea efectua pentru depistarea altor noduli care s-ar putea sa se fi extins"... ce anume doriti ?
0
20-02-2012, ora 21:35
gabriela carmen
Nu este medic/terapeut
gabriela carmen
Mi se face frica.
Nu nu cred ca face asa, sau nu sunt eu in tema cu termenii medicali.
FOLFIRI face la Fundeni.
In prima zi a facut perfuzii continue timp de 4 ore (4 pungi de glucoza in care a fost introdus FOLFIRI).
A doua zi perfuzii continue timp de 2 ore (2 pungi de glucoza in care a fost introdus FOLFIRI).
Atat si nimic mai mult.
In paralel am solicitat o analiza suplimentara din blocul de parafina K-ras, EGFR si KI-67 la Victor Babes (urmeaza sa o primim) pentru a ne focaliza cat mai bine cu tratamentul.
Din pacate aceste analize suplimentare le facem din informatii culese de pe la pacienti intrucat medicul nu prea are timp sa stea de vorba cu noi.
Suntem foarte dezorientati deoarece este ceva nou pentru noi si nu avem nici o orientare si ne este frica sa nu apara si greseli in terapie.
La "alte analize" ne referim la proceduri care sa evalueze mai exact gradul de invazie a celulelor tumorale.
Nu vreau sa par suspicioasa dar in prima zi cand am ajuns i-a fost recoltat sange pentru analize, analize care nu s-au mai gasit.
Al doilea set de analize a fost luat a doua zi dupa finalizarea procedurii de perfuzii, ceea ce nu stiu daca este chiar corect si corelat cu ceea ce ati spus mai sus sunt cateva elemente ce imi ridica ceva semne de intrebare, ESTE CORECT CUM SE ADMINISTREAZA FOLFIRI SAU NU ?
1
20-02-2012, ora 22:43
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu stiu. folfiri, din cartea de regimuri chimioterapice, implica administrare continua. cel mai probabil ca serviciul unde face chimioterapie denumeste "folfiri" o schema alternativa, care are alt program de administrare, dar care include exact aceleasi substante: 5Fluorouracil, Acid folinic si Irinotecan. de la aceste nume vine cuvantul "folfiri", nu e un singur medicament. nu te impacienta, acest regim (sau altele echivalente) este standard in aceasta boala in acest stadiu.

despre proceduri... nu vad ce nevoie aveti de ele, diagnosticul este clar si fara echivoc: cancer de colon stadiu terminal. scopul tratamentului este acelasi, indiferent de sediul metastazelor, care la el au fost identificate doar peritoneal, cel putin din ce ati scris mai sus.

astept si eu rezultatul la analizele de la victor babes. vor fi utile.
0
20-02-2012, ora 22:53
gabriela carmen
Nu este medic/terapeut
gabriela carmen
Cu siguranta vi le voi trimite.
Din experienta dumneavoastra care este prognosticul de timp pentru tatal meu ?
0
21-02-2012, ora 23:28
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cu raspuns bun la tratament si tratament adaptat... se poate ajunge si la cativa ani de viata.
0
23-02-2012, ora 10:02
gabriela carmen
Nu este medic/terapeut
gabriela carmen
Am repetat analizele conform cu ceea ce mi-ati indicat, dar in a opta zi de la tratament si am marea rugaminte sa imi spuneti daca este posibil sa ii scada atat de mult NEUT# si sa creasca atat de mult Eozinofile#, Eozinofile%, Limfocite % fata de cele din 14 februarie care sunt mai sus.
Nu stiu ce reprezinta aceste modificari majore. Pentru mine orice modificare substantiala este un mare semn de ingrijorare. Credeti ca ar trebui repetate ?

Test Rezultat U.M. I.B.R.
WBC 7.99 10ˆ3/uL 4-8
RBC 4.28 10ˆ6/uL 4.5-5.9
HGB 11.9 g/dL 14-17.5
HCT 37.1 % 40-52
VEM 86.7 fL 80 - 96
HEM 27.8 pg 28-33
CHEM 32.1 g/dL 33-36
PLT 239 10ˆ3/uL 150-400
RDW-SD 42.8 fL 33.4-49.2
RDW-CV 14.2 % 11.5 - 14.5
PDW 10.4 fL 10.5-14
MPV 9.7 fL 8.1-12.4
P-LCR 22.6 % 10.7-45
PCT 0.23 % 0.19-0.35
NEUT# 4.73 10ˆ3/uL 1.2-5.3
EO# 0.55 10ˆ3/uL 0.04-0.54
BASO# 0.02 10ˆ3/uL 0.01-0.08
LYMPH# 2.12 10ˆ3/uL 0.8-2.7
MONO# 0.57 10ˆ3/uL 0.3-0.82
NEUT% 59.2 % 38.3 - 69
EO% 6.9 % 0.08-4.0
BASO% 0.3 % 0.2-1.2
LYMPH% 26.5 % 17.5-47.9
MONO% 7.1 % 5.3-12.2

Test Rezultat Unitate Refer. Min Max
Uree 53 mg/dl (--)Ù­ 10 50
Creatinina 1.16 mg/dl (-Ù­) 0.7 1.2
Acid uric 4.46 mg/dl (-Ù­-) 3.4 7
CHOL TOTAL 186 mg/dl (-Ù­-) 150 200
Cholesterol HDL 47.7 mg/dl 55
Cholesterol LDL 117 mg/dl (-Ù­-) 20 159
Trigliceride 157 mg/dl (-Ù­-) 50 200

VSH 1h 40 mm/h (--)Ù­ min 0 - max15

De asemenea VSH-ul este foarte mare, chiar nu stiu daca aceasta analiza a mai fost facuta.
0
23-02-2012, ora 20:47
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
analizele arata absolut in regula. desigur ca neutrofilele pot scadea CU MULT MAI MULT, dupa chimioterapie, dar se considera numarul absolut de 1500 pe mm cub drept limita inferioara acceptabila, desigur daca nu apare febra.
0
06-03-2012, ora 19:50
gabriela carmen
Nu este medic/terapeut
gabriela carmen
Astazi au iesit o parte din analizele de la Victor Babes si anume:

- Histopatologic: Adenom moderat diferentiat invaziv pana in tesutul adipos,
- Imunohistochimic: EGFR negativ, KI67 pozitiv 60%.
K-RAS-ul nu a iesit, inca este in lucru.

Ce puteti sa imi spuneti referitor la aceste rezultate ?
0
06-03-2012, ora 21:46
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ceva e in neregula cu notiunea de "adenom", care este o tumora histologic clasificata ca BENIGNA, nu este cancer si nu justifica nici examen imunohistochimic nici detectie de mutatie K-RAS. sigur nu scrie "adenocarcinom" acolo ? Ki67 este un marker imunohistochimic care caracterizeaza cumva "agresivitatea" unei tumori, potentialul de ivazie locala si chiar metastazare. valoare de 60% este mare.

totusi trebuie clarificata notiunea de "adenom" vs "adenocarcinom", cred ca e o confuzie acolo. K-RAS prezice raspunsul la un anume tratament, eventual cu Erbitux sau Vectibix.
0
07-03-2012, ora 17:50
gabriela carmen
Nu este medic/terapeut
gabriela carmen
Da, mii de scuze, este adenocarcinom, am tehnoredactat gresit.

Referitor la valoarea mare de 60% a markerului KI67 ce trebuie sa inteleg ?
Invazia la celelalte organe va fi foarte rapida si agresiva ?

EGFR negativ este de bine sau de rau ?

Din experienta dumneavoastra ce trebuie facut ?

Rezultatul la K-RAS cred ca il vom avea vineri, cel putin asa mi-au spus.
Mai trebuie facute si alte investigatii ?
0
07-03-2012, ora 18:28
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
face deja chimioterapie, nu mai trebuie nimic facut pentru moment.

da, specificatiile indica spre un cancer intr-o forma agresiva, din pacate. dar cu tratament poate fi tinuta sub control chiar si mult timp, cum am mai discutat despre lucrurile acestea. EGFR nu are o semnificatie clinica.
0
15-03-2012, ora 20:24
cristina66
Nu este medic/terapeut
cristina66
buna seara!este prima data cand scriu desi mi-as fi dorit sa nu se intample asta niciodata.vroiam sa cer sfaturilor unor persoane care au trecut prin probleme medicale asemanatoare, sau sfatul unui medic care se logheaza pe acest site.
astazi am venit de la spital, de unde a fost operat cumnatul meu, in varsata de 27 ani.raspunsul medicului a fost ca i-a fost indepartata o sectiune din colon, care avea o tumora maligna, destul de mare (nu a precizat cat de mare).
A mai spus de asemenea ca nu si-a dat seama de prezenta unor ganglioni limfatici la nivelul ficatului, desi ficatul si splina sunt marite (dar a explicat dansa ca poate fi din cauza tumorii care a apasat pe organe).
A spus ca trebuie sa asteptam rezultatul biopsei si ca depinde de pacient cum o sa accepte tratamentul oncologic.De asemenea a spus ca fiind un pacient tanar (asa cum am scris mai sus are doar 27 ani), boala capata o forma mai severa decat la un pacient mai in varsta.
Intrebarille mele erau:
1. isi poate da seama daca o tumora este maligna sau beligna doar prin operatie, nu este nevoie sa astepte rezultatul biopsiei?
2.ce stadiu de cancer este acesta, sau in urma biopsiei se stabileste stadiul?urmand ca tot atunci sa se stabileasca si tratamentul oncologic
3.stie cineva cazuri de cancer la colon care s-au vindecat?si daca da dupa cat timp si in ce conditii?sau care sunt sansele de suparvietuire ale unui bolnav, care mai este media duratEu una m-am speriat foarte tare, deoarece am citit pe internat ca ar fi vorba de cateva luni, in conditiile in care stiam ca un bolnav de cancer poate duce boala si zeci de ani.
4.unde se fac cele mai bune tratamente cu citostatice sau chimioterapie, sau ce anume se face pt cancerul la colon?noi suntem din ploiesti si nu cred ca aici este cea mai buna varianta.
Va rog mult daca imi poate raspunde cineva!Va multumesc anticipat si o seara buna!
0
15-03-2012, ora 21:23
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
1. diagnosticul de cancer se pune strict pe baza unui examen microscopic, pe baza unei piese operatorii. totusi cazul pe care il descrii, ca si constatarea intraoperatorie, pot ridica suspiciunea foarte inalta de cancer (tumora maligna), lucru cu care pare ca ne confruntam aici.
2. stadiul nu se poate preciza decat DUPA respectivul examen microscopic (numit examen histopatologic) pe care imediat ce il ai, asteptam sa il postezi pe aici, ca sa putem sa explicam mai multe. de asemenea, cel mai des, este necesar ca pacientul sa aiba si examene imagistice (CT sau RMN) de alte organe, unde cancerele se pot raspandi prin metastaze, de exemplu ficat, plamani, creier, etc.
3. marea majoritate a cancerelor de colon care sunt LOCALIZATE (adica nu au metastaze) si care in general nu sunt un stadiu foarte mare, se vindeca, unele numai cu operatie, daca e un stadiu intermediar si cu chimioterapie. daca e vorba de cancer metastatic, sansele de vindecare scad drastic aproape de zero. daca boala e in stadiu metastatic, atunci speranta medie de viata ma tem ca in nici un caz nu se apropie de ordinul zecilor de ani, ci, cu chimioterapie, se poate spera la cel mult cativa ani. sper totusi ca acesta sa nu fie cazul, discutam cand ai mai multe informatii. desigur ca trebuie sa va programati si la un consult de oncologie, dupa ce aveti buletinul histopatologic si un CT de torace si abdomen.
4. tratamentele cu citostatice se fac toate cam la fel, sunt STANDARD. daca e nevoie de iradiere, atunci trebuie un centru mai mare, caci nu orice spital are reactor si aparatura pentru iradiere. iarasi, trebuie sa va programati/luati in evidenta la un oncolog, cu trimitere de la medicul de familie, dupa ce aveti rezultatele investigatiilor de care ziceam, cel putin.

multa bafta ! asteptam noi vesti.
0
15-03-2012, ora 23:15
cristina66
Nu este medic/terapeut
cristina66
Multumesc mult pentru toate raspunsurile dumneavoastra.
Asa este, a spus ca este o tumora localizata pe colon si ca nu era extinsa si la alte organe si ca a extirpat sectiunea aceea de colon.Ideea este ca nu am inteles ce e cu ganglionii aia limfatici, ca a zis ca nu stie daca ficatul si splina sunt marite din cauza ca a apasat tumora pe ele, sau din cauza ganglionilor.Sau cel putin asa am inteles...creierul meu nu cred ca a procesat inca toate informatiile primite azi.
Ce-i cu ganglionii astia?Daca exista inseamna ca o sa apara o forma de tumora si la ficat si splina?Este indicat sa faca acum examene imagistice (CT sau RMN) de alte organe?Sau acum trebuie sa se refaca dupa operatie si apoi sa astepte rezultatul biopsiei (care am inteles ca dureaza cam 1 luna)?
Cand spuneti "examen histopatologic" va referiti la biopsie nu?Imi cer iertare ca nu stiu termenii acestia, dar o sa-i invat, oricum am avansat, in conditiile in care de dimineata cand am plecat de acasa nu aveam nicio notiune despre cancer.
Din cate am inteles, spuneti ar trebui sa urmeze un tratament cu chimioterapie, nu cu citostatice, sau se decide probabil tot dupa rezultatul biopsiei.
Si inca o intrebare as mai avea va rog.acum am venit de la el si era cu un tub, introdus pe nas pana in abdoman, care spunea ca il deranjeaza foarte tare cand incearca sa se miste.Cam cat timp trebuie sa stea cu tubul acela, ca mi s-a spus de acolo ca trebuie sa-l tina pana i se reia tranzitul normal.Cam cat dureaza, in conditiile in care el nu are voie sa manance sau sa bea?Sau la ce s-au referit cand au spus "tranzit normal"?
El inca nu stie de ce a fost operat, deoarece la internare, initial i s-a spus ca este un abces al ficatului, apoi d-na dr. ne-a spus sa nu ii ziceam adevarul inainte de operatie ca sa nu intre cu moralul la pamant.Dar acum este din ce in ce mai greu sa ii spunem adevarul si mi-este teama ca o sa afle de la altcineva din greseala.

Va multumesc!
0
15-03-2012, ora 23:34
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
intrebarile tale nu mai sunt atat de concise si de structurate, ma tem ca nu mai pot sa te ajut atat de bine ca la primul post. chimioterapie inseamna acelasi lucru cu citostatice. examenul histopatologic este, da, studierea tumorii la microscop, obtinuta prin operatie. ti-am spus, ar fi foarte util sa faca un CT, de exemplu, de torace si abdomen macar. examenul histopatologic nu dureaza o luna, e prea mult. cand ai respectivul document, va trebui sa faceti consultul oncologic. pe baza lui se va putea lua o decizie mai buna legata de cam ce anume tratament chimioterapic trebuie sa faca. despre lucrurile acelea cu "ficat si splina marite"... nu stiu ce sa zic, sunt speculatii pana una-alta. tratamentul chimioterapic se incepe cam la 6-8 saptamani de la operatie, daca recuperarea se desfasoara normal. nu se poate anticipa cat dureaza asta, chirurgul care l-a operat poate sa precizeze cel mai bine.
faptul ca este supertanar preteaza, dupa parerea mea, la a i se explica diagnosticul si prognosticul, atunci cand va fi aflat mai bine. daca e un om cu un grad macar mediu de educatie si este in deplinatatea facultatilor mintale, este absolut esential sa inteleaga ce are, pentru ca numai asa isi poate da acordul pentru un tratament complicat cum e chimioterapia. desigur ca daca voua va este greu sa vorbiti despre asta cu el, sarcina ii revine medicului sau, fie el de familie, chirurg sau oncolog. dar fara a i se spune ca are sau ca a avut cancer, nu se prea poate merge inainte.

vorbim mai multe dupa ce aflati mai multe detalii oficiale. numai bine !
0
16-03-2012, ora 22:12
cristina66
Nu este medic/terapeut
cristina66
Buna seara, imi cer scuze ca am fost incoerenta in posarea anterioara, a fost probabil din cauza ca eram foarte obosita si din cauza ca atunci venisem de la el de la spital si eram destul de ravasita.
Mi s-a parut ca arata foarte rau dupa operatie, ceea ce acum cred ca era si normal, dar aseara cred ca aveam asteptari mult prea mari.Nu am trecut prin situatii de genul acesta si imi este foarte greu sa ma adaptez, asa cum cred ca li se intampla tuturor care intra intr-o situatie asemanatoare.
Multumesc inca o data pentru raspunsurile dumneavoastra, nu stiu daca sunteti medic, sau daca doar ati trecut printr-o situatie asemanatoare, dar sfaturile imi sunt de mare folos si sper sa postati in continuare.
Referitor la faptul ca nu i-am spus adevarul deocamdata, stiu ca o sa vina momentul in care o sa afle si este cel mai corect sa-i spunem, dar asteptam momentan sa se simta mai bine si sa-i scoata macar tubul acela care il deranjeaza foarte tare.
Repet intrebarea de mai sus...cunoasteti cazuri care s-au vindecat, presupunand ca intr-adevar este o tumora maligna, deci este cancer.Bazandu-va pe informatiile care le aveti, credeti ca exista sanse de vindecare?Si mai ales daca stiti de cazuri cu pacienti tineri pt ca din ce ma citit pe aici media de varsta este undeva la 60 ani.
Si credeti in terapii naturiste? Ca am citit si despre asa ceva, dar am observat ca sunt si foarte multi falsi vindecatori care promit lucruri marete.
Este cineva pe forum care a incercat asemenea terapii si care a obtinut si rezultate?

O seara buna va doresc!
0
17-03-2012, ora 00:10
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
sunt medic oncolog. ti-am raspuns anterior despre sansele de vindecare: depind de EXTENSIA BOLII, chiar daca e canceroasa (cum cel mai probabil e). daca e un stadiu localizat, o tumora de dimensiuni mici/medii, cu putini ganglioni invadati, daca operatia a fost facuta cu succes, cu chimioterapie in completare are sanse foarte mari SA SE VINDECE. lucrurile astea ti le spun din experienta proprie si din literatura de specialitate. daca boala e foarte foarte extinsa, eventual cu metastaze la distanta, nu se poate vindeca, trebuie facut tratament oncologic pe termen nedefinit. varsta conteaza mai putin. chiar cineva mai tanar are sanse mai bune pentru ca tinde sa tolereze mai bine tratamentul.

lucrurile astea le vom stii dupa ce vei avea buletinul HISTOPATOLOGIC in mana.

terapiile "naturiste" nu au nici un efect demonstrat, iar a da bani pe ele, oricat de putini, reprezinta o risipa. unele din ele pot fi si daunatoare, toxice pentru ficat, etc. avand in vedere ca nu aduc nici un beneficiu, nu cred ca trebuiesc folosite. rezultatele obtinute de aceste terapii sunt numai afirmatii fara acoperire clinica, stiintifica sau macar statistica si vin doar din partea unor comercianti fara morala sau chiar sarlatani get beget.
0
17-03-2012, ora 18:13
cristina66
Nu este medic/terapeut
cristina66
Va multumesc mult pentru raspunsuri, sper ca acesta sa fie unul din cazurile fericite in care pacientul se vindeca.
Acum asteptam rezultatul biopsiei, care se pare ca este singura "speranta", daca se poate spune asa ceva despre o biopsie.
Cred ca toti trebuie sa ne calmam si sa ne linistim, ca sa ii putem ridica si lui moralul si sa il facem sa gandeasca pozitiv, mai ales ca urmeaza momentul dificil in care o sa trebuiasca sa ii spunem adevarul.
Va multumesc inca o data si va doresc un weekend placut!
0
18-03-2012, ora 00:43
cristina66
Nu este medic/terapeut
cristina66
Buna seara!
Am tot cautat povesti ale unor oameni care au fost bolnavi de cancer de colon, sau care inca sunt si am gasit povestea unei doamne si o sa va dau exact ceea ce a scris dumneaei legat de tratamentul pe care l-a urmat si va rog daca imi puteti spune ce anume este util si ce nu.Am citit si ce mi-ati scris mai sus referitor la tratamentele naturiste, ca nu credeti in ele si sincer v-am spus si eu ca banuiesc ca sunt opera unor sarlatani.Dar ma interesa daca din tot ce a spus doamna legat de tratament este fe folos o parte sau tot.
Suna in felul urmator:
"Mi s-a dat xeloda (pastile) si oxaliplatin (perfuzii) pe care trebuia sa le iau in 6 serii cu 2 saptamani pauza intre ele. Dupa doua luni am refuzat sa mai fac oxaliplatin ca ma simteam foarte rau de la el si mi-au marit doza de xeloda. In timpul asta am luat si multe alte suplimente alimentare ca sa-mi apere ficatul, inima si celelalte chestii de otrava din pastile. Cu toate astea efectele au fost cumplite, mi s-a jupuit pielea de pe talpi si de pe palme, am facut afte prin gura si nu mai vorbesc de starile de greata si epuizare. Am baut tone de suc de morcov si sfecla si numai apa fara deuteriu, am mancat samburi de caise care contin vitamina B17, am luat si pulbere de canabis si IP6 (enzime din orz), am facut clisme cu cafea, i bicarbonat de sodiu, marul lupului, am baut sute de litri de ceaiuri amare de salvie, coada calului, napraznic troscot, tataneasa, pelin etc., am luat ganoderma, sitaky, maitaky, omega3, coenzima Q10, vitamina D, C, , seleniu, ginseng de mai multe feluri (tibetan, siberian), detox si antiox de la vizion, grau incoltit, dieta Osawa de doua ori, am renuntat definitiv la carne si produse lactate cu exceptia lactatelor de capra, am renuntat la fainoase si la dulciuri...si petrec mult timp in aer liber, ma odihnesc mai mult si fac tot posibilul sa evit stresul, cam asta"

Ce parere aveti?
0
18-03-2012, ora 11:10
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu am nici o parere. fiecare e liber sa isi traiasca viata cu ce i s-a dat in ea asa cum vrea. eu nu as renunta la carne, de exemplu, decat daca as avea guta sau o forma foarte severa de insuficienta renala. despre efectele adverse ale chimioterapiei, si orice boala care poate fi agravata de catre deproteinizarea sistematica (de exemplu prin restrictia carnii din alimentatie), aici intervine problema medicala, cu medicii care nu au avertizat pacientul inca dinainte, spre a explica si riscurile dar si beneficiile unui tratament. nimeni nu e fortat sa faca nimic, medicina functioneaza doar pe recomandari.
despre toate produsele pe care descrie ca le-a folosit (inclusiv pulbere de canabis... pentru CE ???), consider ca, daca nu le-a primit absolut gratis, a facut o totala risipa de bani.

despre faptul ca a intrerupt tratamentul chimioterapic... aici sunt multe de spus, dar fiindca facea 2 citostatice pot presupune ca stadiul era unul cel putin intermediar, nu foarte mic, si faptul ca a intrerupt chimioterapia o predispune la un risc mult mai mare de recidiva.
0
18-03-2012, ora 14:41
cristina66
Nu este medic/terapeut
cristina66
Buna ziua,

Cred ca aveti dreptate in legatura cu faptul ca este risipa de bani luarea tuturor acelor produse, chiar daca stiu ca drogurile sunt folosite si in medicina, nu doar de dependenti.
Oricum almentatia este si ea un factor de care depinde insanatosirea sau trecerea cu bine peste tratamentul cu citostatice.Ca sa aiba un organism puternic trebuie sa aiba si o alimentatie sanatoasa, asa cum ar trebui sa avem cu totii, dar din pacate ne gandim la asta doar cand ajungem in situatii de genul acesta.
Faptul ca dansa a renuntat la carne si mie mi s-a parut ciudat, carnea ar trebui introdusa in alimentatie, cea alba mai ales, stiu ca cea rosie este daunatoare.
Am citit ca un baiat, care tocmai aflase ca are cancer, s-a decis sa isi traiasca restul vietii asa cum nu o facuse pana atunci si a inceput sa consume alcool, droguri, a inceput sa fumeze si la scurt timp a descoperit ca s-a vindecat, deci a urmat tot un "tratament cu citostatice", mi s-a parut destul de ciudat si era decat o poveste, fara nicio baza concreta.Dar cred ca 1 din 10000 de bolnavi poate avea o astfel de reactie si un astfel de rezultat.
Faptul ca "sanatatea" a devenit un lucru atat de relativ, ma face sa ma gandesc ca daca as fi lucrat in sistemul medical, oare as fi avut acces la alte informatii sau la un altfel de tratament?Cu toate ca toti medicii cu care am interactionat pana acum au fost recompensati peste masura, zic eu., oare pentru cei care au situatii financiare mult mai bune se rezolva si cancerul altfel?Am citit si despre Cristian Tantareanu, care si el a avut cancer la colon, oare dansul a avut acces la alt tratament, proportional cu conturile pe care le are?
Vroiam sa va mai intreb despre citostatice?Si acestea sunt de mai multe feluri, mai puterniice sau mai slabe, nu?Si sunt recomandate in functie de rezultatul biopsiei.Dar toate au ca scop distrugerea celulelor care se regenereaza nu?
Va multuesc inca o data ca va faceti timp si pentru mine si mai ales pentru intrebarile mele!
0
18-03-2012, ora 15:30
cristina66
Nu este medic/terapeut
cristina66
Revin, am citit pe un forum din America, unde scriau mai multi bolnavi, diagnosticati cu cancer in stadii terminale si care si-au revenit dupa chimioterapie, partial sau total.
Scriau ce tratamente au folosit medicii si va redau mai jos termenii, exact cum apareau (nu stiu daca exista o traducere) si va rog sa imi spuneti daca este vreo diferenta, sau daca aceste medicamente sunt disponibile si la noi. Folfox, Folfiri, avastin, erbitux.
Ma macina gandul ca din cauza birocratiei din Romania, casa de asigurari sa nu fi brevetat, sau acceptat (nu stiu care este termenul corect) toate medicamentele pentru tratamentul cancerului si de aceea pacientii sa nu beneficieze de acelasi tratament ca in alte tari, sau sa nu existe din cauza costurilor prea mari pe care le presupune achizitionarea lor.
Multumesc!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
100 comentarii 12 3 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Colonoscopia virtuală 3-D ar putea include și analiza prin holograme
  •