Neoplasm laringian

27-06-2009
alina_cabau
Nu este medic/terapeut
alina_cabau
Buna seara Tatal meu in varsta de 52 de ani in urma cu 5 luni a fost diagnosticat cu o boala crunta si dureroasa pentru noi toti si anume neoplasm laringian tumora maligna stadiul IV. in urma cu 4 luni a fost operat i s-a practicat o laringectomie totala fiind purtator permanent de canula traheala operatia a decurs ok in schimb recuperarea a fost grea a stat 2 luni cu sonda pe nas pentru a se alimenta apoi dupa 2 saptamani a urmat radioterapia. A reactionat bine dupa cele 25 de sedinte de radioterapie acum insa suntem la a 2-a sedinta de chimioterapie o sedinta de citostatice/chimioterapie dureaza 96 de ore- 4 zile continuu i se administreaza citostatice reactia lui nu este pozitiva nu poate sa consume lichide ii curge orice lichid pe langa canula inclusiv supa... dar ce ma ingrijoreaza cel mai mult este ca elimina un fel de puroi urat mirositor. Rugamintea mea la dumneavoastra este daca imi puteti spune mai multe despre aceasta situatie si boala pe care o are tatal meu pentru ca informatii nu se gasesc prea multe medicii cu care am vorbit sunt rezervati in ceea ce priveste sansa lui de viata. Va multumesc si va doresc o seara placuta in continuare
1 comentarii
0
27-06-2009, ora 23:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faptul ca nu poate sa consume lichide ii curge orice lichid pe langa canula inclusiv supa... dar ce ma ingrijoreaza cel mai mult este ca elimina un fel de puroi urat mirositor.. nu suna bine este vorba de o fistula faringiana... nu sa inchis bine cavitatea faringiana.. si lichidul ese in afara fara sa ajunga in stomac. asa sufera alimentatia si sansele de vindecare sunt minime numai medicul care il cureaza poate sa spuna daca starea lui fizica permite o reinterventie pentru a inchide acea fistula. sau este nevoie de o gastrostoma.. sa.l alimentai direct in stomac.. evitant faringele.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.