Neoplasm laringian

27-06-2009
alina_cabau
Nu este medic/terapeut
alina_cabau
Buna seara V-am scris mai devreme despre situatia tatalui meu diagnosticat cu neoplasm laringian stadiul IV si as mai vrea sa va intreb daca in urma eliminarii acelei mucoase tip puroi cred eu si urat mirositoare exista posibilitatea ca si cei din jur sa se contamineze.nu cred ca este corect spus.am auzit de la un cadru medical ca in urma citostaticelor nu este recomandat sa stai in preajma.nu pentru mine sincer intreb ci pentru puiutul meu care are o varsta frageda adica 3 anisori si sunt foarte atasati. Va multumesc inca o data
5 comentarii
0
27-06-2009, ora 23:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU... nu exista riscul de contaminare indirecta posibil acolo se dezvolta un microb pioceanic care se transmite numai prin contact direct... sper ca micultul nu are acces la pansamente si canulele de traheostoma
0
27-06-2009, ora 23:47
alina_cabau
Nu este medic/terapeut
alina_cabau
nu are acces la pansamente nici la canula insa intra in contact direct cu el...apoi nu stiu exact ce va zic de igiena lui..pt. ca nu urmaresc de acee v-am si intrebat aceste lucruri pt.ca sunt ingrijorata.are momente cand pur si simplu nu poti sa stai fata in fata cu el pt. ca miroase ingrozitor.
0
28-06-2009, ora 18:22
nicolla_75
Nu este medic/terapeut
nicolla_75
trebuie avut grija dacas zici ca sunt asa apropiati roaga-l pe tatal tau cand atinge puiulk tau sa fie spalat bine pe maini si dupa ce isi atinge pansamentele si canula.
0
31-08-2009, ora 10:02
caramica_24
Nu este medic/terapeut
caramica_24
Buna ziua,
Am un unchi care a fost operat de neoplasm faringo laringian cu ambele corzi vocale scoase (traheotomie totala) si doreste sa stie daca poate folosi un laringofon.
Va multumesc
0
05-09-2009, ora 01:14
almeea
Nu este medic/terapeut
almeea
buna seara...tatal meu are varsta de 60 ani, in luna aprilie i s a facut laringectomie totala in urma biopsiei..carcinom scuamatos cu 2 ganglioni metastazati...a facut 35 sedinte cobaltoterapie si 6 doze cisplatin...akum se simte bine, cat de bine poate fi...merge in continuare la servici..este medic..si-a format o voce esofagiana dar f inceata..ideea este de unde as putea procura canule din silicon, cele de plastic mi se pare k il irita si de unde as [utea procura un laringofon performat(cel mai apropiat de vocea reala)
este o adevarat problema cu procurarea de canule.de silicon nu am gasit nicaieri si am inteles c sunt mult mai comode, , ,
va multumesc din suflet, o seara buna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: