Black friday Cosmetice Minerale Bellapierre

Nerv auditiv afectat

18-04-2017
Sandu P
Nu este medic/terapeut
Sandu P
Buna ziua
Am fost diagnosticat cu otita seroasa (initial) la urechea stanga apoi mi s-a spus (dupa doua luni de tratament) ca am nervul auditiv afectat.
Am urmat tratament cu vitamina B si cu 10 perfuzii la Institutul de Fonoaudiologie din Bucuresti, insa rezultatul a fost zero, zero progress. Nu aud zgomote decat de la 40-50 db in sus.
In acest moment am tiuituri foarte mari in urechea stanga si sunt ingrijorat foarte tare deoarece urechea dreapta are simptome de infundare si parca am lichid in interiorul urechii. Sunt disperat, am un job la care sunt solicitat intellectual, ma ingrozesc la gandul ca pot ramane fara auz la ambele urechi.
In prezent urmez un tratament cu Emperim.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Este nevoie de un nou tratament sau de un nou consult? Am auzit de un medicament naturist. Poate fi valabil in cazul meu?
Este posibil ca nervul auditiv sa-mi fie afectat de un virus sau de o micoza care se poate trata?
cu deosebite multultumiri, Sandu
1 comentarii
0
18-04-2017, ora 17:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 daca pe audograma si timpanograma sunt semne clare de Nerv auditiv afectat
NU mai exista tratament pentru vindecare.
nervul mort mai mult de 5-10 zile.. NU se mai reface
2 trebuie de cautat cauza care a dus la aceste probleme
KG in plus, variatii a tensiunii arteriale, probleme ficat, rinichi.., proasta hidratare, alimentatie incorecta
3 tratamentul cu vasodilatatoare se face pentru a intretine auzul la acest nivel si pentru a scapade acufene
dar alimentatia si hidratare corecta sunt esentiale + starea buna a tractului digestiv
asta duce la o calitate buna a sangelui si circulatie buna cerebrala
4 daca munca este foarte solicitanta si nu intelegeti bine ce vorbeste lumea.. e cazul sa testati un aparat auditiv
Adaugă un comentariu / răspuns

Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK