Nerv prins disc L4 - L5

23-11-2017
loWer
Nu este medic/terapeut
loWer
Buna ziua, am si eu o problema veche de circa 6 luni cu care ma confrunt. Acum vreo 6 luni am inceput sa simt o durere in fesa stanga adanc ca un si cum as avea un muschi incordat sau intins. Cand eram in țara am jucat fotbal amator si apoi profesional vreo 8 ani si eram obisnuit cu muschii intinsi sau incordati si nu am dat o mare atentie. Ma durea 5-10 min, dar in timp ce faceam mai mult efort nu mai simteam nimic. Am continuat sa muncesc, nu ridic excesiv sau nu am ridicat la viata mea excesiv incat sa am hernie de disc sau etc, am ridicat normal sa spun asa. Sunt in U.K de multi ani si acum 2 luni eram la munca citeam niste fişe( stand in picioare) si deodata am simtit ca un cutit in fesa si nu puteam mai puteam sa stau drept sau sa merg normal. In zilele urmatoare durerea a coborat in picior si a inceput sa fie putin mai accentuata. Am plecat la spital, prima oara au spus ca e o problema cu nervul sciatic si ca va trece de la sine prin odihna si pastile( Naproxen 500 mg si Co-Codamol 500mg). Dupa o saptamana durerea sa agravat. Nu mi-au facut din nou nimic dupa care au spus ca am un disc alunecat si mi-au dat Gabapentin si sa iau 300 mg pe zi si apoi zilnic sa cresc pana la 900/1200 mg, fara nici un efect. Din nou dupa vreo 2 saptamani nici o schimbare si am inceput sa simt o amorteala in picior si sa ma intepe( totul se petrece doar la piciorul stang), m-am prezentat la spital din nou, nu am simptomele "coada de cal"( au investigat). Am stat internat si mi-au dat Tramadol si inca vreo 2 pastile ( nu stiu ce au fost), am luat si morfina 2 zile pentru ca sincer imi venea sa imi tai piciorul ca sa nu mai simt durerea dupa care am inceput sa refuz morfina pentru ca incepeam sa fiu dependent. Im total de 9 saptamani pana acum 2 zile am luat peste 12-14 pastile pe zi, acum 2 zile m-am oprit pentru ca durerea pur si simplu a incetat, inca ma mai doare, dar foarte putin. Nu prea am mancat in aceste saptamani, 1-2 mese pe zi foarte mici si mergeam "sa fac treaba mare" scuzati-mi expresia odata la 3-4 zile si "ieseam foarte tare" scuzati-ma din nou. Acum de 2 zile de cand m-am oprit sa iau pastilele daca mananc 1 masa care consta in 1 sandwich sau niste biscuiti, o bucata mica de carne, orice in cantitate foarte mica, dupa vreo 2h trebuie sa ma duc sa stau pe W.C. si rezultatul este "moale", presupun ca e normal ca in vedere ca nu am mancat mai nimic, totodata simt ca am tensiune tot timpul si sunt agitat, am citit ca unele din pastile au reactii adverse si poate ca din cauza asta am simptomele astea. Dupa ce au vazut pe fisa MRI au dedus ca o injectie in spate menita sa "ajute nervul" este cea mai buna, chestia este ca acum nu ma doare mai deloc si nu stiu ce sa fac, inca merg "stramb" adica ma las in partea dreapta ca sa merg, dar merg mult mai bine si inca astept pt injectia aia, am 28 de ani, 1.80m si 80kg acum, m-am ingrasat putin, inainte aveam in jur de 70kg, poate si asta e de vina, ultimul concediu l-am avut acum vreo 2 ani...am stat atat timp in U.K. pt ca am crezut ca imi va trece repede din cate spuneau ei, altfel eram in tara de mult timp. Nu vreau sa judec serviciile lor de diagnosticare si spitalizare, dar nu se compara cu ale noastre din Romania, totul se petrece in 2017...incredibil...va rog un sfat oricat de mic sau o idee este binevenita pentru ca pur si simplu nu vreau sa mai aud de doctori care cauta pe google simptomele care le ai si iti dau pastile in functie de problema. Multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.