Nerv radial

24-04-2013
cojeack1
Nu este medic/terapeut
cojeack1
Va salut.
In urma cu 5 ani de zile am suferit o sectionare totala a nervului radial in urma unui accident care pur si simplu mi-a retezat incheietura mainii.

Chirurgul a refacut-o complet, iar acum, dupa ani de zile o pot folosi in proportie de 75%.
Pot sa indrept degetele, sa le misc, sa tastez, sa ridic greutati dar in schimb nu pot ridica incheietura mainii.
Am inteles ca se numeste 'gat de lebada' sau 'wrist drop'

N-am mai luat legatura de mult cu acel chirurg, am vrut sa ma sfatuiesc cu voi inainte de a-mi face o programare, poate sunt unele exercitii, atele sau proteze care mi-ar reda functionalitatea normala a bratului.
Astept parerea voastra, o zi buna va doresc.
1 comentarii
0
25-04-2013, ora 13:45
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in prima faza trebuie analizata ce cauzeaza problema, daca leziunea a fost la nivelul incheieturii mainii atunci nu nervul radial lezat cauzeaza problema, pentru ca mschii extensori ai carpului primesc inervatia mult mai sus. poate fi o insuficienta de ligamente, sau o problema osoasa, in functie de natura problemei se poate alege tratamentul: revizie, transfer de ligamente, artrodeza de incheietura mainii. este si orteza care sa tina mana in pozitie corecta insa cu acesta nu veti solutiona problema numai il ascundeti
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul