Nerv Sciatic(Monopareză Crurala) picior drept.

18-01-2018
Anusca 98
Nu este medic/terapeut
Anusca 98
Buna ziua! Ma numesc Ana-Maria si am 19 ani, am fost diagnosticata cu monopareza crurala a piciorului drept, mi-a fost lezat nervul sciatic de la o cazatura...in timp, piciorul drept, in special gamba au ramas mai mici, mai subtiri...si cred ca e posibil si in lungime cu 1-2 cm, deoarece schiopatez la mers...resimt dureri pana la os in perioada rece...si laba piciorului este mai rigida, o pot roti dar mai rar, o pot ridica in sus si impinge in jos fara ajutor dar cu greutate, si mentionez ca nervul este accentuat, si daca incerc sa stau pe varful piciorului acesta imi tremura, e mai sensibil la atunger iar atunci cand genunchiul este, , ciocanit" acesta are reflexe mult mai accentuate ca cele de la piciorul drept.Am facut kinetoterapie jumatate de an dar fara rezultate...ce sfat imi dati? Ar trebui sa fiu operata? M-ar ajuta?
1 comentarii
0
28-01-2018, ora 08:05
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
Eu cred că slăbiciunea piciorului este datorată lipsei de mișcare a acestuia. După perioada de kinetoterapie ar fi trebuit să susțineți un program de mișcare fizică pe care cred eu nu l-ați sustinut. In lipsa mișcării țesuturile pur și simplu se atrofiază. Dacă din punct de vedere anatomic nervul nu este afectat atunci operația este inutilă. Va recomand să reîncepeți kinetoterapia pentru redarea mobilității. Acasă ar trebui să vă achiziționați o bicicletă staționară pentru redarea puterii mușchiului. Deasemenea va trebuie un regim alimentar bogat in vitamine și mai ales minerale, doctorul vă poate îndruma cu privire la acesta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum scapi de durerea sciatică (lombosciatică)
  •