Nerv scos, senzatie de durere

24-07-2011
l.abi
Nu este medic/terapeut
l.abi
buna!..in urma cu 2 zile am fost la stomatolog, mi-a curatat o carie de pe incisivul central, a scos nervul si mi-a pus un pansament pana la urmatoarea interventie.simt o oarecare durere nu este puternica dar ma jeneaza.intrebarea mea este daca este normal sa simt aceasta senzatie nervul fiind scos?
4 comentarii
0
24-07-2011, ora 12:13
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
da, chiar daca nervul a fost scos, un usor discomfort este normal cateva zile dupa interventie. de asemenea este normal sa apara uneori durere si dupa inchiderea definitiva a canalului prin obturatia de canal ( care se va face la dvs in sedinta urmatoare), durere care poate sa dureze pana la maxim 10 zile. nu va ingrijorati... puteti lua calmante/ antiinflamatoare gen nurofen, ketonal etc.
0
24-07-2011, ora 14:48
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Sau daca totusi va nelinisteste acest aspect, faceti o radiografie, casa fiti sigura ca a fost tratat corect..
0
24-07-2011, ora 15:41
l.abi
Nu este medic/terapeut
l.abi
Multumesc pentru raspuns doamnei doctor..
0
26-07-2011, ora 12:19
fluturashhhhh
Nu este medic/terapeut
fluturashhhhh
buna ziua.am o problema...mi-am scos nervi de la 2 dinti(lopatari) acum 1 luna de zile si tot ma dor dintii...mi-a facut spalaturi, drenaj, mi-a schimbat pansamentul de mai multe ori, am luat antibiotic, mi-a bagat calciu pe canale...dar degeaba.nu pot musca, knd ma lovesc usor in ei ma dor.dentistul mi-a spus ca e posibil sa am o sensibilitate, dar chiar asa sa nu-mi treaca...ar trebui sa mi plombez dintii pentru ca a curatat caria, scos nervii dar tot ma dor la atingere;mai nou si knd ma spal pe dinti.ce e de facut, ati trecut prin ceva asemanator voi sau cnva apropiat?daca da spuneti-mi ce pot face.va multumesc, o zi buna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Dacă mănânci dulciuri faci carii
  • Cariile de biberon
  • Respirația pe gură în timpul somnului ar putea crește riscul apariției cariilor dentare
  • Nanoparticulele pot ajuta la spargerea plăcii bacteriene și la prevenirea cariilor
  • Cariile de colet
  • Tehnica imagistică ce permite depistarea precoce a cariilor dentare
  • Vaccinul pentru prevenirea cariilor dentare
  • Pasta de dinți cu peptide pentru reducerea cariilor
  • O peptidă bioactivă poate ajuta la tratarea cariilor dentare
  •