nervozitate accentuata si paranoie

28-08-2013
Andreeaeee
Nu este medic/terapeut
Andreeaeee
Sunt impreuna cu prietenul meu de aprope 2 ani. Cand l-am cunoscut avea probleme cu alcoolul dar s-a lasat singur si problema s-a rezolvat de la sine insa are un comportament foarte ciudat:
- interpreteaza ceea ce zic cum ii convine lui si incearca sa imi bage pe gat varianta lui si chiar daca ii explic ca nu a inteles bine o tine tot asa
- se enerveaza din lucruri minore, cum ar fi faptul ca nu gaseste ceva, sau nu ii iese ceva si arunca tot, sparge, incepe si injura
- arunca mancarea peste gard
- permanent se gandeste la moarte si imi tot zice ca vrea sa moara ca asa e mai bine ca toti isi doresc asta
- cand vreau sa mergem la magazinul x si dupaia ma razgandesc si zic ca vreau la y incepe sa se enerveze si imi zice ca imi bat joc de el
- mama sa a murit anul trecut si pe o tava pe masa din sufragerie pune mancare si zice ca ii da mamei lui de mancare
- din zgomote marunte, daca striga cineva la poarta, daca latra cainele incepe sa urle sa taca din gura si incepe si injura
- cand are o problema legata de bani, cand vrea ceva si nu are bani destui le da foc celor care ii are
- uneori iese pe strada cand e foarte nervos si pur si simplu se leaga de oameni, cauta scandal
- cand mergem pe strada si se uita cineva la el tipa dupa persoana respectiva sa intoarca privirea sau il intreba ala ce se holbeaza
Se poarta foarte frumos, ma alinta, radem, si uneori brusc se enerveaza foarte tare din ceva minor si incepe si arunca tot! Sau uneori face de mancare si cand se enerveaza o arunca la caine, o arunca peste gard, etc. De psiholog nici nu vrea sa auda, zice ca probleme se rezolva decat cu persoana iubita. Are o problema cu adevarat si daca da ce anume sau e doar asa e el?
edit: am uitat sa mentionez ca isi calucleaza mereu cand sa se omoare. Astazi mi-a zis ca pana de ziua noastra in noimebrie mai sta in viata si dupaia se omoara. Nu e prima oara cand zice asa ceva si nu face! Constant fixeaza cate o data de genul iar apoi si uita de ea, si cand se enrveaza incepe iar
33 comentarii 12 Înainte ›
0
28-08-2013, ora 22:31
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Eu daca nu as fi casatorita cu acest barbat, mi-as vedea de viata mea. Mi-e greu sa cred ca va accepta ajutor sau macar sugestia de a merge la medic.
0
28-08-2013, ora 22:31
Andreeaeee
Nu este medic/terapeut
Andreeaeee
acum ma rog de el sa vina acasa, sta la cimitir si se taie si bea zice ca vorbeste cu mama lui. Ce pot face? Sunt innebunita, nu vreau sa renunt la el, il iubesc mult!
0
28-08-2013, ora 22:34
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
pai o sa te rogi ceva vreme si probabil din ce in ce mai mult. Daca il iubesti, roaga-l sa mearga la un medic. Are nevoie de ajutor specializat.
Un om normal nu sta acum in cimitir.
Poate a facut o depresie dupa moartea mamei, cu siguranta da, mergi cu el la medic.
Asta e singura speranta.
0
28-08-2013, ora 22:36
Andreeaeee
Nu este medic/terapeut
Andreeaeee
NU vrea sub nicio forma sa mearga la medic. Daca incerc sa il duc la medic imi zice ca il fac nebun si nu am incredere in el si face si mai rau. Avea acest comportament si dinainte de moartea mamei lui.
0
28-08-2013, ora 22:39
bia1
Nu este medic/terapeut
bia1
iti dau un sfat foarte simplu: FUGI CAT TE TIN PICIOARELE, CAT MAI REPEDE SI CAT MAI DEPARTE DE EL!...O SA-TI DISTRUGI VIATA SI SANATATEA ALATURI DE EL DACA NU ACCEPTA AJUTOR SPECIALIZAT...SI NICI ASA NU GARANTEZ CA PROBLEMA S-AR REZOLVA.
0
28-08-2013, ora 22:42
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Cheama salvarea!
Ei stiu bine cum se procedeaza in astfel de cazuri.
Ai mare grija dupa ce il externeaza, sa nu aiba accese de violenta impotriva ta!
0
28-08-2013, ora 22:48
Andreeaeee
Nu este medic/terapeut
Andreeaeee
Nu ii pot face asa ceva, il iubesc enorm si vreau sa raman alaturi de el! Ma gandeam ca poate simptomele sunt asociate vreunei boli psihice ca sa stiu sa ma documentez despre ea si despre cum sa reactionez pentru a nu mai avea astfel de iesiri.
0
28-08-2013, ora 22:54
aaa24
Nu este medic/terapeut
aaa24
interneaza-l! este un pericol pentru tine, pentru el si pentru altii. daca intr-o zi o sa raneasca pe cineva intr-un acces de-al lui la care tu ai fost martora de atatea ori? o sa fii responsabila moral pentru ca nu ai facut ceva sa previi asta, desi stiai in ce conditie se afla iubitul tau. daca tu chiar il iubesti, inseamna ca vrei sa-l vezi bine si sanatos. el in momentul de fata nu gandeste rational, asta e clar. si in plus, daca el o sa continue tot asa, ce viitor vezi tu alaturi de el? asa vrei sa-ti cresti copiii (ca ma gandesc ca o sa vrei sa fii mama la un moment dat)? cu cineva care se enerveaza din orice si care ameninta ca se omoara? ce face el nu e normal. cred ca ai stat prea mult pe langa el si te-ai cam obisnuit. ajutorul specializat este singura solutie. si daca nu merge asa, atunci fugi cat te tin picioarele, ca sunt sigura ca o sa incerce sa-ti faca ceva.
0
28-08-2013, ora 22:55
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Tocmai pentru ca il iubesti asa vei proceda. Are o boala grava care se va accentua cu fiecare zi. Si va ajunge la sinucidere sau va face rau altcuiva, inclusiv tie. pentru ca nu mai este constient de ce face.
Decizia e a ta. Daca nu vei actiona, iti asumi ceea ce va urma.
CHEAMA SALVAREA, acum e momentul!
0
28-08-2013, ora 23:21
bia1
Nu este medic/terapeut
bia1
sincer imi este mila de tine... cati ani ai?
0
29-08-2013, ora 00:09
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Andreeaeee

Daca aude voci sau vede lucruri imaginare de mai mult de 6 luni, inseamna ca a facut schizofrenie.
Daca nu, inseamna ca are o tulburare deliranta care se trateaza numai cu antipsihotice prescrise de medicul psihiatru.

O astfel de persoana trebuie sa isi ajute organismul cu tratament de specialitate si sa isi petreaca timpul si sa fie ocrotit de familia proprie (tata, rudele care i-au mai ramas).
Nu poti intemeia o familie cu el iar unul dintre motive este ca si copii ar putea avea aceasta tulburare deliranta. O sa iti fie greu sa te descurci cu atatia bolnavi in familie.
In acest stadiu al bolii nimeni si nimic nu il va putea convinge sa se trateze sau ca ceea ce spune nu este real.
Pentru ca realitatea la oamenii care delireaza se formeaza in alta parte a creierului decat la cei normali, iar acestia din urma cred foarte tare ca cei spun ei este corect si ca cei din jur sunt nebuni. Se formeaza niste conexiuni inverse in creier.
Poti sa citesti si sa te documentezi asupra acestor boli, dar fara tratament cu antipsihotice, cu parere de rau iti spun ca nu ii va trece. Poate sa mearga asa delirand si 20 de ani.

Exista 2 variante de a-l duce sa faca tratament: ori il luati cu o masina si ii spuneti ca il duceti la plimbare si il duceti direct la camera de garda de la Obregia fara sa stie. Ori chemata salvarea cu politia (pentru ca se va impotrivi), dar cu o persoana din casa care sa deschida la salvare si politie. Daca se incuie in casa, politia nu are dreptul sa sparga usa. Nu este legal si o chemati degeaba.
0
29-08-2013, ora 05:36
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Bună ziua,
În aceste condiţii, este foarte important să fiţi atentă la reacţiile dumneavoastră. Mă întreb cum aţi reacţionat când s-a discutat despre autolezare, servirea mâncării sau incendierea bunurilor celorlalţi.
Dacă a acceptat un ajutor din partea dumneavoastră, atunci probabil încrederea îl poate salva.
Subliniaţi nevoia de schimbare şi progres, ajutaţi-l să înţeleagă care îi sunt temerile şi cum trebuie să se raporteze la nevoile celorlalţi.
Nu ne-aţi spus cu ce se ocupă, de cât timp apar simptomele şi cu ce frecvenţă.
Numai bine
0
29-08-2013, ora 17:50
LightUp
Nu este medic/terapeut
LightUp
Trebuie sa actionezi cat mai repede altfel omul pe care acum il iubesti o sa dispara din cauza sinuciderii sau din cauza drogarii pe care o va primi de la psihiatrie toata viata!

Cand l-ai cunoscut avea probleme cu alcoolul dar s-a lasat, sigur din cauza ta inseamna ca te iubeste si doar tu poti sa il mai schimbi pana nu este prea tarziu.

Nu 'iti baga varianta lui pe gat' cum spui tu ci el incepe sa nu te mai perceapa, se stinge din viata asta, incepe sa nu mai fie el ci doar un un individ agresiv care tot ce simte este ura de asta este violent si moarte de asta vrea sa se sinucida. Sunt semnele inainte sa intre in psihoza asa se intampla la multi dintre noi cand intram in psihoze lovim sau ne lovim pe noi insine si avem ganduri de ucidere, sinucidere, el se taie, reactii ilogice in curand va auzi voci deja vorbeste cu mama lui moarta. Iti vorbesc din experienta acum 1 an am avut ganduri de sinucidere, simteam pe cineva in mine care imi dadea ganduri groaznice, ma loveam peste fata, imi spalam hainele de cateva ori pe zi ca sa scap de ganduri, nu imi dadeam sa mananc, nu mai aveam deloc memorie.

Este un om cu multe probleme nerezolvate din trecut care l-au apasat si moartea mamei lui l-a facut sa clacheze, multe sigur din copilarie. Nu a putut sa treaca de moartea mamei lui de asta ii da de mancare, era probabil legat de ea mult. Nu s-a desprins de ea pentru ca nu accepta ca ea sa fie moarta, spune-i ca mama lui este bine si se va intalni cu ea in Rai, dar el trebuie sa-si continue viata aici pe pamannt cu tine sa aveti copii si sa aveti o familie fericita aici.

Trebuie sa mearga la un preot sa spovedeasca ce are pe suflet pentru ca in acest moment sufletul nu ii mai apartine in totalitate de asta si se comporta atat de diferit fata de personalitatea lui. Mergeti cu el si la Maslu este o slujba foarte buna de alungare a blestemelor, spiritelor, impotriva maniei si depresiei impotriva bolilor fizice si sufletesti impotriva raului in general va spun din experienta si eu am fost in psihoza acum 1 an si simteam pe cineva in mine si doar reintoarcerea la Dumnezeu m-a salvat, el sigur este departat de Dumnezeu. Mergeti la cel mai mare oras apropiat la cea mai mare biserica unde se tine slujba de Malsu, se tine in fiecare vineri, mergeti la zeci astfel de slujbe de Maslu si o sa iasa din el ce a intrat si mai ales o sa se linisteasca si o sa inceapa sa redevina el insusi. Si faceti si sfintirea casei. Dar cel mai important este sa se spovedeasca, il stii de putin timp nu ii cunosti viata nu stii cum a trait nu-i stii pacatele, toti avem pacate, sa spovedeasca, sa-si recunoasca greselile si sa vada unde l-au schimbat ele in rau, spovedirea este primul pas de apropiere de Dumnezeu iar al doilea este schimbarea efectiva in bine pentru ca pe un om sincer Dumnezeu il ajuta sa-si regaseasca drumul pierdut in viata si dincolo viata vesnica. Eu ti-am vorbit decat din ceea ce am trait eu anul trecut asa am iesit din psihoza si asa am scapat de ani de zile de obsesiv-compulsivitate pentru ca m-am intors ianapoi la Dumnezeu cu toata sinceritatea si mi-am vazut greselile din toata viata, asa m-am vindecat si mai ales asa mi-am indreptat viata, asa mi-am recapat personalitaea si asa m-am apropiat din nou de oameni.

Raspunsul nu este psihiatria doar il va droga plus efectele secundare, uita-te pe forum nu-i nimeni vindecat de medicamentele psihiatrice din contra. Pentru linistire mergeti la plafar si cautati passiflora si alte medicamente naturiste fara efecte secundare, sunt multe.

Dar trebuie sa te grabesti pentru ca va intra in psihoza desi deja a inceput, mergeti la biserica la Maslu si mai ales mergeti la spovedire acolo este raspunsul pentru eliberarea sufletului lui! Dumnezeu sa il ajute sa se schimbe!
0
29-08-2013, ora 21:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ LightUp

Drogare e atunci cand iei marihuana, extasy, heroina, etc si faci psihoze de ajungi la Obregia la cheie.
Medicii nu prescriu droguri.
Medicii prescriu medicamente care sa te scoata din psihoza si care sa refaca echilibrul neurotransmitatorilor din creier.

In rest si eu subscriu ca persoana sa mearga la Maslu (dupa Spovedanie), sa pazeasca poruncile (caci bolile vin de la pacate) si sa se apropie de credinta si de Dumnezeu.
0
29-08-2013, ora 23:45
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Primul pas rational este ca persoana sa fie calmata pt a putea recepta vreun mesaj ! Incercati sa cumparati de la farmacie ( direct sau cu reteta de la medicul de familie ) sirop Depakine pt adulti si dati-i cate o lingurita seara si in weekend-uri in special ! Apoi puteti sa mergeti cu el la medic pt un tratament complet !
0
30-08-2013, ora 00:42
Andreeaeee
Nu este medic/terapeut
Andreeaeee
Aceste simptome le are de cand il cunosc! Are 35 de ani si se ocupa cu decoratiuni interioare si handmade( lucram impreuna).Aceste episoade le are cam o data la o saptamana-doua cu o intensitate medie si dureaza cateva pre, apogeu fiind odata la 3-4 luni si dureaza cam 2 zile. NU am de gand sa il internez pentru ca va ajunge mult mai rau! Mereu imi spune ca sunt totul pentru el si ca la mine se termina totul! Ar fi cel mai marsav lucru care l-as putea face sa chem politia sinsa il internez. Cu prima ocazie s-ar sinucide si nu vreau sub nicio forma asa ceva! Dimineata cand l-am intrebat de ce a facut asta a zis ca nu stie, ca nu are o explicatie. In cursul noptii mi-a trimis diverse mesaje iar dimineata cand l-am intrebat de ele a spus ca nu isi aminteste sa fi scris asa ceva dar continutul lor seamana cu o piesa de teatru care a vazut-o mao de demult! ( nu poate sa adoarma decat daca asculta teatru).
0
30-08-2013, ora 00:47
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Si de ce mai scrii aici daca nu tii cont de sfaturile profesioniste pe care le-ai primit?
Ti se pare marsav sa chemi salvarea pentru un om in delir care se mutileaza si se taie?
Atunci fii martora la toate episoadele lui psihotice si asuma-ti neimplicarea. Asta nu e iubire, e egoism. Sau poate nici tu nu mai stii cum trebuie reactionat in realitate, , , ,
0
30-08-2013, ora 00:52
Andreeaeee
Nu este medic/terapeut
Andreeaeee
Iar la intrebarea cum reactionez cand are astfel de iesiri...la inceput ma enervam dar cu timpul mi-am dat seama ca cel mai ok e sa imi pastrez calmul, sa continui sa ii vorbesc frumos, sa nu intru in panica, sa il iau in brate, sa ii aduc aminte ca il iubesc si nu vreau sa il parasrsc si se linisteste pana la urma dupa ce termina de spart, trantit, tipat sau batut oameni pe strada( asta face doar in episoadele ce dureaza 2 zile, in special persoane de etnie rroma.in mine nu a dat niciodata si nici nu m-a injurat) si de cele mai multe ori dupa un astfel de episod vine sa ma tina in brate si incepe sa planga ca nu vrea sa ma piarda desi nu am adus niciodata vorba de despartire.
0
30-08-2013, ora 00:56
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Atunci continua sa traiesti in fantasma asta in care el e dus cu capu numai cateva zile, iar tu esti printesa lui pe care (inca) nu o snopeste in bataie. Scuza-ma ca iti spun, nu pari simpla la minte dupa exprimare, dar egoista sau rasfatata, da, din plin.
Si nu mai astepta sfaturi, ca in curand o sa le primesti pe cele care vizeaza sanatatea ta mintala nu a prietenului.
Ai de ales. Inca.
0
30-08-2013, ora 01:04
Andreeaeee
Nu este medic/terapeut
Andreeaeee
Pt pink freud: cand aveam 12-13 ani am avut probleme cu un anturaj dubios. Parintii m-au internat cu forta la spitalul obregia.in acel moment i-am urat din tot sufletul si orice relatie intre noi s-a rupt. Am stat cu forta acasa pana la 18 ani, iar apoi am plecat. A fost modul suprem de a ma rani si de a imi pierde increderea in ei( mi-au zis ca mergem la plimbare nu ca ma interneaza). Si am stat acolo aproape o luna, trebuia sa iau medicamente de 3 ori pe zi dar niciodata nu le-am luat si am continuat sa fac ce faceam si inainte sa ma interneze inca jumatate de an pana mi-am dat seama singura ca nu e bine. Acum stii si de ce internarea nu este o solutie pt mine! Fiindca am trecut prin asa ceva !
0
30-08-2013, ora 01:08
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Mi-ai dat raspunsul pe care il intuiam.
Ar trebui sa aveti AMANDOI pe cineva mai lucid langa voi.
Pentru ca tu nu intelegi ca internarea/tratamentul in unele boli psihice (cum este si cazul prietenului) pot face diferenta intre viata si moarte intre a lua o decizie cu urmari fara semnificatie si una care duce la crima (fie si a unui tigan care e si el om si are familie etc!!).
Cred ca esti depasita de situatie.
Sau totul e doar in mintea ta.
0
30-08-2013, ora 04:46
aaa24
Nu este medic/terapeut
aaa24
chiar daca pt tine internarea n-a fost eficienta (desi asta spui tu, nu putem fii siguri de asta), nu inseamna ca nu e absolut necesara pt el. si eu sunt sigura ca niste parinti nu si-ar interna copilul de 12 ani, fara ca acesta sa aiba cu adevarat probleme. ar tb sa te gandesti ca ei iti vroiau doar binele si ca probabil o luasei pe aratura rau de tot. este foarte greu pt cineva sa faca asta, exista teama, rusine, autoinvinovatire etc. iubitul tau nu gandeste rational! chiar nu pricepi asta?? ii faci incredibil de mult rau neapeland la ajutor specializat. el sufera groaznic de tare acum. esti foarte egoista din punctul meu de vedere. dar poate ca tie iti place aceasta dependenta a lui de tine...
0
30-08-2013, ora 14:11
LightUp
Nu este medic/terapeut
LightUp
Trebuie sa actionezi pentru ca starea lui nu s-a imbunatatit, din contra a ajuns sa vorbeasca cu mortii.

Am vazut din toate postarile tale ca tu nu incerci sa gasesti o solutie ci doar povestesti ce se intampla cu el, te miri de el, esti hipnotizata de comportamentul lui, ii urmaresti reactiile, ii analizezi starea de decadere, dar concret nu faci nimic sa-l ajuti.

Este foarte bine ca te-ai descarcat sufleteste aici ca ai spus ce simti dar mergi mai departe si actioneaza! Citeste te rog ce ti-am scris mai sus, eu am iesit din psihoza numai mergand la biserica la slujba de Maslu si spovedindu-mi greselile din toata viata, asa am scapat de psihoza nu cu medicamente psihiatrice, a fost intoarcerea mea inapoi la Dumnezeu, Dumnezeu este mai puternic decat tot raul din lumea asta, asa m-am vindecat.

Sincer, cum crezi ca se va termina totul? Isi va reveni brusc? NU! Constientizeaza ca va fi din ce in ce mai rau pana cand el va ajunge nici macar pe tine sa te recunoasca, nu va mai ramane nimic din el, din amintirile lui, ale voastre, nu va mai ramane nimic din ce simte pentru tine. Vezi ca ti-am trimis si un mesaj pe privat. Dumnezeu sa te lumineze sa actionezi odata!
0
30-08-2013, ora 15:07
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
Andreea,

Il ajuti, dar daca si el coopereaza. Daca nu, atunci e viata irosita in zadar, VIATA TA.

In ceea ce te priveste, s-ar putea sa o iei pe drumul lui daca nu ai grija de tine, si nu pentru ca ai fi vinovata, ci pentru ca ce ai patit tu in copilarie cu parintii tai, a fost probabil o nenorocire cap-coada. E o aberatie sa crezi ca ai fost internata din vina TA!
Un copil de 12 ani nu e diavolul venit pe pamant ca sa faca rau parintilor lui, un copil este produsul parintilor, dar din nefericire, la noi, in Romania, si mai ales in domeniul psihiatriei, tocmai victima e cea legata, abuzata, sedata, drogata si mai ales INVINOVATITA. Iar apartenenta ta la acel anturaj dubios spune multe, spune totul, si explica si mai clar relatia proasta si bolnava cu parintii tai, pardon, a parintilor tai cu tine.

Daca tii la viata ta, mai intai vindeca-te pe tine, apoi pe altii, nu cauta sa faci pe salvatoarea cuiva atata vreme cat tu esti pe muchie de cutit. Nu te inspaimanta, poti sa ajungi la liman atacand problema din toate partile si cerand ajutor (un psiholog bun) acolo unde tu nu mai faci fata.

Daca ai fi avut niste parinti normali, ai fi stiut ce inseamna un viitor partener adecvat si nu ai fi ales in ruptul capului unul cu probleme, asa cum e iubitul tau, pentru ca ai fi fost educata sa recunosti acele probleme si sa le eviti. Deci, buba ta cea mai mare nu e prietenul actual, ci viata ta de pana acum.

O intrebare: daca a fost asa inca de la inceput, ce ai putut iubi la el si mai ales cum ai putut sta 2 ani cu el? Iti raspund tot eu: pentru ca ai tai parinti te-au devalorizat atat de mult prin tot ce-au facut IMPOTRIVA ta, incat nici macar nu stii ca ai dreptul sa fii respectata, iubita, nu stii ca o viata de cuplu inseamna armonie si pace, si nu ce traiesti tu (tu nici macar nu stii ce e acela un cuplu armonios pentru ca n-ai vazut niciodata asa ceva la parintii tai). Deci, asa cum ti-am spus, rezolva-ti mai intai buba din familia si viata ta, apoi vezi ce mai faci cu restul.

Daca erai o persoana apropiata mie, iti spuneam raspicat sa fugi cat mai departe, oricum nu e iubire ce traiesti tu, e boala!
Daca nu te repari pe tine, daca nu te rupi de relatia asta, atunci s-ar putea sa intri tu inaintea lui la psihiatrie! Nu uita ca el isi descarca boala pe tine, dar tu pe cine? Iarasi iti raspund eu: pe psihicul tau.
0
30-08-2013, ora 16:32
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Andreea ce ai consumat in acel anturaj ?
0
30-08-2013, ora 23:38
Andreeaeee
Nu este medic/terapeut
Andreeaeee
1. Nu este o persoana religioasa. La fel ca si mine e ateu.
2. Parintii mei s-au iubit si inca se iubesc foarte mult si nu au existat niicodata intre ei acte de violenta. Nu m-au devalorizat si din contra mereu m-au incurajat sa fac ceea ce imi place si sa imi valorific talentul artistic si m-au sprijinit si din punct de vedere financiar dar nu am putu uita niciodata ceea ce mi-au facut asa ca am preferat sa rup legatura cu ei.
3. De indragostit de el m-am indragostit imediat ce l-am vazut, am simtit ca pe el il vreau. In afara acestor episoade ne intelegem minunat si asa cum am mai zis comportamentul lui urat nu este indreptat asupraa mea.
4, In acel anturaj am consumat de cateva ori substante chimice prin inhalare si asa cum am mai spus, nu m-a ajutat in niciun fel acea internare ci din contra am continuat pana mi-am dat singura seama ca nu e bine.
0
30-08-2013, ora 23:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Vine ziua de 8 Septembrie.
Preotii spovedesc.
Mergeti la un duhovnic de mir si incepeti prin a va spovedi.
-*

(*modificat de admin)
0
31-08-2013, ora 00:02
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
Bine, Andreea, continua sa te minti frumos.

Cat despre violenta, ea nu trebuie sa fie neaparat fizica, sa stii ca aia psihica poate fi mai distrugatoare decat orice. Dovada stau spitalele de psihiatrie pline ochi si pe care, daca nu faci nimic urgent in ceea ce te priveste, si tu le vei "vizita" foarte des, si in calitate de pacient, dar si de vizitator al iubitului tau, daca mai persisti in minciuna (parinteasca, de sine, a cuplului etc...).

Deci, m-am inselat, tu chiar esti un mic diavol venit pe pamant ca sa-i chinuie pe parintii sai iubitori si atenti!

Iti mai spun un singur lucru: un copil incurajat CU ADEVARAT, cinstit, corect si cu multa iubire reala de catre parintii lui, nu va ajunge niciodata, dar niciodata, intelegi?, sa inhaleze substante la 12 ani, sa fie internat cu forta la psihiatrie, sa se indragosteasca de un barbat cu mari probleme psihice si comportamentale.

Cum iti spuneam, continua sa te minti frumos si incearca sa intelegi cuvintele de mai sus ale lui Pink Freud, de ce "esti depasita de situatie".
0
31-08-2013, ora 00:08
Ela.Dumitrascu
Nu este medic/terapeut
Ela.Dumitrascu
Ai auzit de inversiunea afectiva?esti capabila sa te infrunti/confrunti cu ostilitatea, ura actele de violenta indreptate impotriva ta?mediul respectiv ti se pare unul echilibrat si armonios in care sa poti educa la randul tau urmasi?din moment ce te-ai 'inarmat' cu raspunsuri prompte si negativism esti sigura ca doresti ajutorul?
0
31-08-2013, ora 00:11
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Ne pierdem timpul.
Ea stie bine sa-si hotarasca viitorul. Chiar daca nu vrea sa stie ca nu va fi unul roz.
Ma retrag din discutii sterile sau care dau nastere la dispute religioase care aproape intotdeauna derapeaza in fanatism sau prostie dismulata in ferventa religioasa.
Sanatate!


Ciorapel, ai spus lucruri corecte. Dar sa spui ca femeia cu pricina e un mic diavol venit pe pamant ca sa etc e stupid.
Adaugă un comentariu / răspuns
33 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: