nesigur: infectie urinara sau diabet?

10-10-2008
sorin-sorin
Nu este medic/terapeut
sorin-sorin
Am si eu o intrebare.De ceva timp(aproximativ 3-4 saptamanI) urinez frecvent.Am fost la medic si mi-a spus ca am un soi de infectie urinara.Am luat ciprinol si vad ca noaptea cand ma pun in pat la vreo 20-30 de minunte ma ia sa ma duc la baie.AM facut si o ecografie si a iesit ok.
Am facut si un test de diabet si mi-a iesit prima data(la un aparat ce afiseaza in cateva clipe-nu stiu denumirea)84 iar la cateva zile am fost la un laborator si mi s-a spus ca am glicemia 77.
Puteti sa-mi spuneti de ce as putea suferii?Sau sa fiu suspect de diabet?In ultimul timp mi-a fost o sete anormala
4 comentarii
0
10-10-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Cum te-ai dus la medic si ti-a zis ca ai "un soi de"infectie urinara?Nu ti-a dat sa faci un ex de urocultura, sa vada ce-i acolo si la ce e sensibil???Iar despre diabet...stai lin, la o asa glicemie nu ai de ce sa-ti faci griji, daca glicemia era pe nemancate.
0
10-10-2008, ora 00:00
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
Amintesti de o sete anormala. (ingestia de cantitati mari de lichide (polidipsie)este urmata de excretia unui volum mare de urina (poliurie).Fa-ti singur niste observatii masurand: cat bei intr-o zi si ce cantitate urinezi in 24 ore.In cazul unui sindrom poliuropolidipsic, setea exagerata si eliminarea unei cantit. mai mari de 3 L /24 ore urina diluata poate sugera un diabet insipid(probleme cu hormonul antidiuretic), un diabet zaharat (hiperglicemie) sau o alta boala metabolica (hipercalcemie, hipokaliemie).Cu bine !
0
10-10-2008, ora 00:00
sorin-sorin
Nu este medic/terapeut
sorin-sorin
am doar 16-17 ani.La aceea glicemie ar trebuii sa-mi fac griji?
0
10-10-2008, ora 00:00
sorin-sorin
Nu este medic/terapeut
sorin-sorin
glicemia a fost facuta la ora 8 cand m-am trezit am mersi direct la laborator
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.