Neurastenie-simptome

06-08-2014
Andr_sp
Nu este medic/terapeut
Andr_sp
Poate sa imi spuna cineva daca starea de derealizare poate sa apara ca simptom in nevroza astenica(neurastenia) ? Va multumesc
3 comentarii
0
07-08-2014, ora 11:13
Psiholog Pentilie Marius
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Pentilie Marius
Starea de derealizare poate aparea in multe tulburari de ce te-ai gandit in special la neurastnie?
0
07-08-2014, ora 11:42
Andr_sp
Nu este medic/terapeut
Andr_sp
Pentru ca acesta a fost diagnosticul unui medic in urma faptului ca dpdv organic nu am gasit nimic in neregula la analize.Si eu continui sa am o stare de oboseala permanenta resimtita la nivelul ochilor si aceasta stare ciudata de derealizare care la inceput m-a speriat dar acum incerc sa nu o mai bag in seama in speranta ca va disparea.
0
07-08-2014, ora 12:07
Psiholog Pentilie Marius
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Pentilie Marius
Ok, am crezut ca incercai sa iti pui un diagnostic singura, mai ales ca neurastenia nu este un diagnostic atat de folosit. Derealizarea poate aparea si in neurastenie, desi nu este un simptom caracteristic, dupa cum este descris in ICD, numai ca intre tulburari sunt linii foarte fine si sunt greu de delimitat, ar putea fi asociat cu depresia sau anxietatea. Cel mai bine ar fi sa mergi din nou la medic si sa-i spui ca a aparut si aceasta stare. Sau sa mergi la alt medic si sa ceri si o a doua opinie, poate e vorba de altceva. Psihoterapia ar putea sa fie deasemenea de ajutor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: