Neuro sau ORL?

24-06-2011
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
Am 51 de ani, 1.77 m si 82 kg, si de cateva luni(dec.2010) ma simt rau in sensul c-au aparut tulburari de mers- nu sub forma de ameteli ci ca o plutire, mers pe un burete(teren accidentat), mai ales cand schimb brusc pozitia capului(doar in ortostatic), am tendinta sa plec spre stanga mai tot timpul, ....., plus stare generala proasta. Au aparut si tiuituri in urechea stanga(acum 1 an) dupa care s-au mutat in urechea dreapta(acum 6 luni) iar cateodata ma trezesc cu degetele mari de la picioare amortite,
deasemenea simt dureri(amorteli) in calcaie si degetele mari de la picioare + iar in ortostatic parca ma clatina cineva din spate.
Am facut urmatorele investigatii:
"¢ in 2009 in urma unui RMN la coloana lombara, s-a descoperit hernie de disc L4 si L5, pentru care am facut fizioterapie.
"¢ In 2011 angio RMN cerebral+RMN cervical REZULTATE normale
pana in prezent:
"¢ 14 sedinte de fizioterapie pentru cervicala - niciun rezultat satisfacator
"¢ examen ORL unde mi s-a spus sa fac si audiograma+timponograma - concluzia - neoxigenarea corecta a capului - s-a recomandat betasec de 24mgx2/zi timp de 3 luni - tratament ce l-am terminat- starea de nesiguranta a continuat.
"¢ examen ecodopler - rezultat bun
"¢ examen oftalmologic - rezultat bun
"¢ analize sange(rezultate bune)
"¢ examinare inima - rezultat bun
"¢ eco-grafie abdominala(dupa atatea medicamente a aparut un chist pe ficat, fara probleme dupa spusele medicului)
"¢ o infectie la nivelul maxilarului drept sub o lucrare mai veche, pe care am eliminat-o
mentionez ca tensiunea mea e 10 cu 6, asa este de cand ma stiu, uneori cand mai beau cate o cafea dimineata se duce la 12 cu 7, m-am lasat de fumat acum 6 luni, odata cu debutul tulburarile de mers(de fapt ma duc spre stanga ).
In urma unui consult neurologic, mi s-a pus diagnosticul « stenoza AV stanga pe seg.V4 », ......., tratament 3 luni cu « neuro optimizer » +betaserc+stugeron+aspenter, dar dupa 2 luni nu simt ceva imbunatatiri, din contra nu pot sta in picioare pentru mult timp(obosesc).
Am uitat sa va spun ca in acelasi timp am luat EDTA, un produs natural recomandat celor care au fumat, produs care elimina substantele nocive de pe vasele sanguine.
Efectiv nici nu mai stiu ce sa fac,..., dupa atata timp de investigatii si tratamente starea mea este aproape aceeasi (daca nu chiar mai rea !)
Sa fie ceva pe fond psihiatric, cu toate ca la recomandarea unui medic iau deja seara cate 1 xanax de 0.5 ?
16 comentarii
0
25-06-2011, ora 23:04
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Din ceea ce spuneti problema principala pare de neurologie, nu este psihiatrica. Poate fi si o componenta legata de psihic, desi imi e greu sa apreciez doar din ceea ce scrieti, poate daca v-as vedea v-as spune sigur, dar nu ea e cauza problemelor dvs. Stenoza aceea cred ca e cea care va afecteaza. E bine sa mergeti periodic, la 3 luni la neurolog pentru urmarirea tratamentului. Atentie la xanax, sa nu il luati peste 30 de zile caci da dependenta.
0
26-06-2011, ora 16:32
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
va multumesc frumos pentru raspunsul prompt al dvs. !
acest tratament care-l urmez nu prea da roade, se mai poate oare reveni la starea mea initiala, adica acea stenoza dupa parerea dvs., poate sa fie compensata de alte artere vertebrale, adica starea mea actuala sa se poata remite in timp si cu rabdare ?
0
26-06-2011, ora 19:15
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Nu ma pot pronunta, nu prea cred, dar nu ma pricep.
0
28-06-2011, ora 14:24
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
ok, am inteles,.., va multumesc pentru raspunsuri !
0
04-07-2011, ora 17:21
cristian26
Nu este medic/terapeut
cristian26
cateva din simptomele dumneavoastra mi le gasesc la mine cum ar fi clatinatul furnicaturile si tiuitul in ureche.puteti face o radiografie la coloana cervicala
0
16-07-2011, ora 12:12
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
am facut la coloana cervicala, nu mi-a gasit mai nimic deosebit !
la tine s-a rezolvat problema ?
0
16-07-2011, ora 16:32
cristian26
Nu este medic/terapeut
cristian26
nu inca insa simptomele mau mai lasat.nus ce sa va zic pote fi de la ureche la urechea interna vreo infectie ce da ameteli si tiuit in urechi.multa sanatate
0
17-07-2011, ora 18:41
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
ok, am inteles !

mersi frumos si tie la fel multa sanatate
0
25-07-2011, ora 11:34
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
pentru d-na doctor, am fost la un neurolog care mi-a dat un tratament cu seroxat si lexotan pe termen lung, cel putin 6 luni, am deja 3 saptamani de cand l-am inceput si in loc sa simt ceva imbunatatiri ma simt chiar mai rau decat inainte ! ce parere aveti de cele 2 produse nu-s prea "tari" ? deoarece mi-au dat ceva reactii adverse de tip furnicaturi in maini si picioare, insomnie de pe la 3 dimineata, agitatie "gratuita", stari de voma, constipatie, plus amplificarea zgomotului in urechi.
0
25-07-2011, ora 15:44
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Buna ziua,
Seroxatul da in prima perioada de tratament in mod obisnuit starile de care amintiti ca le aveti si dvs. de obicei ele nu dureaza mai mult de 2 saptamani. Tocmai acesta e si rostul lexotanului, sa ajute ca seroxatul sa fie mai bine suportat in primele 2 saptamani. La dvs au trecut deja 3 sapt, sa zicem ca inca nu ati trecut de faza de care vorbeam. Oricum daca efectele secundare persista mai mult de o luna, e bine sa mergeti din nou la medic. Va sfatuiesc sa luati seroxatul dimineata, iar lexotanul sa fie luat cu 30 min inainte de seroxat, sa ii mai amelioreze din efectele negative. In principiu e un tratament bun, numai sa il puteti suporta. Lexotanul da dependenta, nu il luati mai mult de o luna-o luna si jumatate.
0
25-07-2011, ora 18:59
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
ok, va multumesc frumos pentru raspunsul dvs. !
nu mi s-a spus sa iau inainte cu 30 min.lexotanul,., abia acum inteleg despre ce-i vorba si totul este logic !
deci dupa 1 luna +1/2 sa incep sa renunt deci la el ?! cum se face asta gradual sau se poate chiar si brusc ?
pentru stimularea serotoninei nu era bun si acel produs "GABA" ?!
0
25-07-2011, ora 19:00
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Gradat. Fara Gaba.
0
25-07-2011, ora 19:07
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
ok, am inteles !
va multumesc frumos inca odata si pentru acest raspuns !
0
01-08-2011, ora 11:38
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
doamna doctor am uitat sa va intreb ceva,..., cam dupa cat timp de seroxat si lexotan voi simti ceva imbunatatiri ca pana acum,., nu prea !?
va intreb asta deoarece am o luna de zile de tratament si efectele pozitive intarzie sa apara.
va multumesc frumos !
0
01-08-2011, ora 17:34
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Teoretic ar trebui sa simtiti niste imbunatatiri. Acum eu nu va stiu situatia concreta decat ce ati scris pe romedic si nu ma pot pronunta daca veti avea sau nu rezultate urmand acest tratament sau daca el va trebui schimbat. Discutati cu medicul care va urmareste.
0
01-08-2011, ora 18:53
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
ok, am inteles, va multumesc frumos !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.