neurofibromatoza

08-01-2012
cirebica
Nu este medic/terapeut
cirebica
In luna noi 2011, am fost operata la mana dreapta degetul aratator, in palma dreapta si brat/ antebrat interior.Dupa 3 saptamani, medicul mi-a pus diagnostul de neurofibromatoza, intrucat la incheietura degetelor la mana stanga si dreapta, la a doua falanga am niste noduli cat un sambure de cireasa care au facut presiune pe nervul principal.As vrea sa stiu daca exista un tramament naturist, daca macar pot stagna sa nu evolueze in crestere, daca e posibil sa apara cancer malign de la ele.La degetul aratator mi l-a scos deasupra si acum imi creste altul dar pe interior. Va multumesc mult.
4 comentarii
0
08-01-2012, ora 15:18
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
neurofibromatoza sau boala von recklinghausen nu este cancer, nu putem sa te ajutam foarte mult pe aceasta sectiune a forumului, din pacate. nu se cunoaste nici vreo asociere cu vreun tip de cancer, iar tratament naturist cu siguranta ca nu exista. ce este important de stiut este ca aceasta boala poate avea un caracter ereditar de transmitere numit autozomal dominant. adica daca unul din parinti are aceasta boala, sansele ca oricare dintre copiii sai sa aiba si el boala sunt de 50%.
0
08-01-2012, ora 15:23
cirebica
Nu este medic/terapeut
cirebica
I n familia mea si 4-5 generatii in urma din partea ambilor parinti, nu stim sa fi avut cineva aceasta boala.Va multumesc mult pentru raspuns.
0
08-01-2012, ora 16:57
cirebica
Nu este medic/terapeut
cirebica
A uitat sa va intreb, trebuie tinut ceva regim la aceasta boala si in ce consta?Nu mi-am permis sa intreb prof. care m-a operat ptr vizitele erau scurte 1 min cel mult.Va multumesc.
0
08-01-2012, ora 19:14
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
repet, nu este cancer deci nu sunt cel mai in masura sa dau informatii. toate aceste discutii trebuiesc purtate cu medicii tai curanti, de familie, etc.
despre regim in mod special totusi nu gasesc ca exista indicatii, referitor la aceasta boala.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: