neurologie

16-02-2018
Bogdan.
Nu este medic/terapeut
Bogdan.
Buna ziua! Mama mea are dureri de cap, a facut un RMN cu urmatoarul rezultat: multiple leziuni gliotic-ischemice, milimetrice, supratentorial bilateral. Usoara atrofie cerebrala. Imi puteti spune daca este ceva grav si ce ar trebui facut pe viitor? Va multumesc!
3 comentarii
1
18-02-2018, ora 07:35
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
Este destul de grav. Trebuie să determinați mai întâi cauza. Din păcate cauzele sunt multiple, de la hipertensiune la boli degenerative. Faceți analize de sânge, mergeți la cardiolog, interne, neurolog. Sănătate!
0
19-02-2018, ora 16:17
Bogdan.
Nu este medic/terapeut
Bogdan.
Buna ziua! Puteti sa imi detaliati mai mult ce spuneti "Este destul de grav", vreau sa precizez ca mama mea este hipertensiva iar intr-o seara am fost cu ea in urgenta din cauza tensiunii prea mari, acolo i-a stabilizat tensiunea arteriala dar a ramas cu acele dureri de cap care ma ingrijoreaza. La cardiolog am fost, inima este in regula doar ca este hipertensiva pentrui care i-a tratament cum l-ua si inainte. Va multumesc!
0
19-02-2018, ora 16:41
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
În funcție de localizarea leziunilor pot apărea paralizii sau boli neurologice degenerative. Distrugerea celulelor gliale duce la scleroză multiplă. În acest moment recomandarea mea este să mențineți cât mai mult posibil starea bună de sănătate a mamei d-voastră. Mergeți la medic așa cum v-am spus, pe lângă cardiolog unde ați fost mergeți la interne iar cu rezultatul RMN-ului la neurolog. Sănătate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  • E normal să te doară capul uneori?
  •