neurologie

17-07-2009
lucica_1977
Nu este medic/terapeut
lucica_1977
Buna ziua, ma numesc Lucica si as dori sa ma ajutati si pe mine. Am niste dureri insuportabile la cap, in fiecare zi ma doare.Am inceput sa elimin pe rand toti factorii adica, am consultat un dr.neurolog care m-a pus sa fac o tomografie la cap la spitalul militar constanta, a iesit bine, am fost la dentist, orl, deci am incercat sa facem investigatii amanuntite, dar fara nici un rezultat deoarece toate analizele pe care le-am facut au iesit bune, si nu a iesit la iveala de unde durerile astea de cap. Mentionez ca durerea incepe de la ceafa si ma gande-am ca este o spondiloza, am facut radiografie care si asta a iesit bine, sincer nu stiu cui sa ma mai adresez, imi puteti da dvs o sugestie si ce investigatii mai sunt de facut?

Va multumesc din suflet, o zi placuta
13 comentarii
0
17-07-2009, ora 11:43
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Daca doctorii nu gasesc nimic este bine sa parasiti acestea cale si sa incercati una noua.
De exemplu homeopatia sau tratamente naturiste + dieta alimentara sanatosa !
Durerile de cap vin si din alte motive decat cele banuite de dvoastra sau de medicina.
Astfel de durere de cap poate veni de la ficat, de la alimentatie gresita, de la cafea( care distruge nervii) etc. si arata faptul ca faceti ceva gresit.
Sangele este cel care alimenteaza capul si creierul si daca sangele este plin de lucruri care nu au ce cauta in el se vor naste dureri de cap. Toti ce introduceti in corp ajunge in sange.
Astfel de dureri se pot trata homeopatic foarte bine, insa fara schimbarea modului de trai, a alimentatiei sanatoase si nu evitati cafeaua si alte noxe zilnice nu veti avea nici cu ea succes pe termen lung !
0
17-07-2009, ora 11:55
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Daca ai dureri de cap doctorii cred ca vine numai de la creier.
Daca ai dureri de spate doctorii cred ca vine numai de la coloana.
Daca ai dureri in ochi doctorii cred ca vine numai de la ochi.
La sange, intestine, alimentatie, stress, probleme sufletesti, necazuri, nu se gandeste nimeni de parca omul ar consta numai din organe separate fara nici o legatura intre ele !
Halal medicina si mod de gandire !
0
17-07-2009, ora 12:02
qwerty95
Nu este medic/terapeut
qwerty95
-
-mesaj sters deoarece nu a respectat regulamentul forumului -
0
17-07-2009, ora 12:02
lucica_1977
Nu este medic/terapeut
lucica_1977
Va multumesc mult pentru raspuns, dar imi puteti recomanda dvs ce tratament sa iau?
0
17-07-2009, ora 16:55
lucica_1977
Nu este medic/terapeut
lucica_1977
Eu nu ma aflu aici ca sa castig bani, ci sa rezolv o problema, va rog nu-mi mai trimiteti asemenea comentarii.
0
18-07-2009, ora 10:51
lucica_1977
Nu este medic/terapeut
lucica_1977
Comentariul de mai sus se adreseaza lui qwerty95
0
28-07-2009, ora 17:05
dmarinela
Nu este medic/terapeut
dmarinela
buna Lucica.Am citit mesajul tau se pare ca suferi de migrena.Eu am migrene dar nu tot timpul de aceea vreau sa-ti spun si parerea mea.Cred ca trebuie sa faci si niste analize hormonale sa nu fie o cauza hormonala, sa urmaresti daca anumite alimente iti fac rau pt ca si o digestie grea da dureri de cap, poate cafeaua.cu ficatul, fierea cum stai ?cand te doare capul si dupa ceafa ai cumva si stare de greata ?pt ca si o fiere puturoasa sau care are pietre da dureri de cap.eu ti-as recomanda sa incerci si niste ceaiuri care trataza migrena si sa urmaresti si tensiunea da ca nu cumva este oscilanta adica sa scada sau sa creasca brusc.Eu ma-m tratat foarte bine cu ceaiuri si biter -suedez pt ca pe l;anga durerea de cap aveam si niste ameteli tot timpul.abia dupa ce mi-am controlat stilul de viata ma-m simtit bine adica am eliminat grasimile, prajelile, cafeaua (beau doar cate un capucino)consum gratar, ulei de masline si salate, mi-am cumparat tigai si gratar de tefal la care nu folosesc decat ulei de masline si consum si peste.
Pe langa toate astea trebuie eliminat stresul.

sper sa-ti fie de folos multa sanatate.Mirela
0
29-07-2009, ora 10:27
lucica_1977
Nu este medic/terapeut
lucica_1977
Multumesc Mirela pt.sfat o sa fac alte investigatii la ficat, fiere, nu mi-a recomndat nimeni pana acuma asa ceva. Mi-ai spus ca te-ai tratat cu ceaiuri, imi poti recomda ceva? La cafea nu pot sa renunt, oricum nu beau in exces, 2 pe zi. Stresul este foarte greu de eliminat, de multe ori ne stresam fara sa ne dam seama

Multumesc, o zi frumoasa. Lucica
0
29-07-2009, ora 16:54
dmarinela
Nu este medic/terapeut
dmarinela
Buna lucica.ma bucur ca ti-am putut fi de folos cu sfatul meu .o sa-ti spun cateva din ceaiurile pe care eu le-am baut :Roinita, angelica, coada soricelului, ciubotica cucului, (acestea le-am baut separat cate doa cani pe zi facute infuzie adica dupa ce ai dat apa in clocot opresti focul pui 2 lingurite de planta pt 2 cani de ceai apoi acoperi cu o farfurioara si lasi 15 minute dupa care ceaiul il bei incet pe parcursul zilei o cana dimineata, o cana dupa amiaza.Sa Seara ar fi bine sa bei o cana de ceai amestec :tei, sunatoare, musetel, menta cu o felie de lamaie si o lingurita de miere.
Daca ai ameteli ceai de ventrilica si tinctura de leurda (10-15 picaturi in putina apa dimineata )
De asemenea poti sa iti iei de la plafar Biter suedez cu 32 de plante este romanesc si costa vreo o 10-15 lei pe care il consumi dim un capacel in putina apa (vezi ca contine alcol )
Nu zic ca nu iau un nurofen cand simt nevoia dar pe mine ma-u ajutat ceaiurile care zic eu nu dauneaza organismului asa cum dauneaza un medicament care il iei pt ceva si iti cauzeaza in alta parte.
Acum mai depinde si de unde vine problema si de organism.Pe mine ma interesat medicina naturista am mai cumparat cate o revista cate ocarte, m-am mai documentat pe net.Ti-as recomanda sa cumperi cartea din colectia SANATATE CU MARIA TREBEN( -Boli specifice femeilor ) si vreo carte despre plantele naturale si intrebuintarile lor in medicina naturista si acolo ai foarte multe explicatii vezi ce ti se potriveste mai bine.
EU daca am probleme cu fierea am luat si alte ceaiuri si consumand ulei de masline la orice ma simt foarte bine.Daca iti vor face bine efectul va fi in timp nu imediat dar ideea e sa faci cure cu ceaiurile care ti se potrivesc si sa nu folosesti zahar mai bine pui o lingurita de miere sau daca nu neindulcit.
Mai tinem legatura pe forum dar sa mai faci investigatiile care nu le-ai facut ti-am zis eventual un consult la endocrinologie sa nu fie o cauza hormonala si fierea si ficatul.Multa sanatate.








)
0
29-07-2009, ora 17:35
lucica_1977
Nu este medic/terapeut
lucica_1977
Buna Mirela. Inca o data multumiri pt ajutor si sfat. O sa incerc cu ceaiurile pe care mi le-ai recomandat, plantele nu fac rau. Si mai ramane sa-mi fac o programare la medicul de familie, pt restul de investigatii, cu toate ca anul trecut din cate tin eu minte mi-am facut analizele la sange si mi-a facut si un eco abdominal, si din cate imi aduc aminte au iesit bune analizele, si organele erau in parametrii normali, doar la rinichi ceva nisip, dar o sa le mai fac odata.

La revedere, sa auzim numai de bine.
0
21-09-2009, ora 16:47
MIKYANGEL
Nu este medic/terapeut
MIKYANGEL
buna.si eu am trecut printr-o situaie asemanatoare acum 1 an jumate si am fost la neurologie unde mi s-a facut o encefalograma si mi s-a spus ca sufar de migrena.de atunci urmez un tratament si nu mai am probleme decat foarte rar.
0
22-09-2009, ora 10:39
dmarinela
Nu este medic/terapeut
dmarinela
Buna Mikyangel dar nu ne-ai spus si ce tratament ai urmat.E bine sa mai auzim si alte pareri.Multa sanatate
0
22-09-2009, ora 14:32
MIKYANGEL
Nu este medic/terapeut
MIKYANGEL
eu iau depakine chrono
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Un tratament inovator pentru migrenele cronice
  • Există o asociere între migrene și fluctuațiile estrogenului?
  • Migrenele pot constitui un factor de risc pentru accident vascular cerebral și infarct miocardic la femei
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • 10 aplicații pentru smartphone pentru migrenă
  • Migrenele asociate cu nivelul de sodiu din lichidul cefalorahidian
  •