Neurologie>Echilibru

10-09-2016
Anamaria_maria
Nu este medic/terapeut
Anamaria_maria
In urma cu 5 ani am suferit un atac puternic de panica. Am luat sedatif pc 2 luni. Dupa mai bine de o jumatate de an am lesinat 3 zile consecutiv, in a 3-a zi de 2 ori. M a ridicat salvarea si mi au facut analize, toate bune, mai putin un EEG, care arata un "dezechilibru sentimental".
Am ramas cu dureri puternice se cap si dese. Nu mi trece decat cu solpadeine sau advil. Din 7 zile in 3-4 am dureri puternice de cap.
In urma cu o saptamana, stand la masa, fara sa ma ia ameteala ca la un lesin, am cazut in lateral pe perete. Ca un bolovan. Si am vazut totul oblic. M a ridicat sotul meu si stand in fund pe scaun vedeam toata imeaginea oblic. Dupa 2 zile, din nou.
Nu stiu daca urmatoarele simptome au legatura cu cele 2 de mai sus: cam o luna mi s a zbatut ochiul non stop, acum e doar din cand in cand, la cateva zile; dorm ingrozitor de mult 12-14 ore pe zi; un deget de la picior il simt ca... amortit si umflat, dar fara sa il pot coordona bine, am o transpiratie intensa, cum nu aveam inainte; apatie - nu as face nimic. Am episoade in care ochii imi lacrimeaza si ma ustura atat de tare incat nu ii pot tine deschisi. Am tras pe dreapta masina pentru ca nu puteam sa ii tin deschisi. Imi tiuie des urechea.
Nu stiu daca au legatura intre ele sau nu.
Analizele de sange imi sunt bune, adica nu sunt anemica, nu am probleme cu vitaminele.
Lucrez 5 zile si in fiecare zi 8 ore, pana la 01 noaptea. Urmez si o facultate.
Precizez ca m am programat la un neurolog, dar mai am de asteptat pana la sfarsitul lunii.
Va rog, daca puteti, sa imi raspundeti!
2 comentarii
1
10-09-2016, ora 07:16
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Buna ziua. Dupa simptomele pe care le descrieti parerea mea e ca trebuie sa faceti un RMN cranio-cerebral si bineinteles sa va vada un neurolog. Daca puteti programati-va intre timp si la rmn. Sanatate!
0
10-09-2016, ora 13:34
Anamaria_maria
Nu este medic/terapeut
Anamaria_maria
Multumesc frumos pentru raspuns!
Aveti cateva ipoteze... ce ar putea fi?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum recunoști atacul de panică?
  • Semne că ai putea sa leșini
  • Cauzele leșinului și ce se întâmplă în organismul nostru când leșinăm
  • De ce unele persoane leșină mai ușor decât altele
  • Sincopele cauzate de tulburările de ritm ar putea fi prevenite
  • Cauzele atacurilor de panică și cum ne putem calma
  • Starea de leșin - cauze, cum o recunoști, sfaturi, tratament
  • Ce se întâmplă atunci când leșinăm? (studiu)
  •